Kościół w byłej stołówce Stoczni Gdańsk?

  Kościół w byłej stołówce Stoczni Gdańsk?

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Prawdopodobnie dzisiaj zapadnie decyzja, która działka na terenach postoczniowych zostanie oddana pod budowę świątyni w hołdzie Janowi Pawłowi II. Zadecyduje o tym Rada Fundatorów Fundacji Centrum Solidarności.
  W ubiegłym tygodniu prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz tłumaczył, że miasto nie odda Kościołowi gruntów pod budowę kościoła, ponieważ nie dysponuje tak dużą działką (całość świątyni miałaby zajmować 6 tys. metrów kw.). Prezydent nie wykluczył jednak, że budowa kościoła zostanie zrealizowana, jeżeli uda się dokonać zamiany gruntów.

  Fundacja Centrum Solidarności, która posiada ponad 4 tys. metrów kw., miałaby się zamienić działkami z prywatnym właścicielem gruntów - duńskim funduszem Baltic Property Trust.
  Jeżeli zamiana doszłaby do skutku, świątynia mogłaby stanąć na końcu Drogi do Wolności. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się jednak komisja zakładowa Stoczni Gdańsk, która również należy do Rady Fundatorów.

  - Nie pozwolimy na to, by byłą stołówkę i tereny przyległe oddać Duńczykom. To miejsce historyczne, w którym zginęli ludzie. Nie zgadzamy się na to, by wybudowano tam jakiś supermarket czy inne miejsce rozrywki - wyjaśnia Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący komisji zakładowej Stoczni Gdańsk.

  Guzikiewicz twierdzi, że gdańska Solidarność będzie wnioskować za tym, by kościół wybudowano na terenie byłej stołówki. - Pisemną prośbę o przekazenie tej działki otrzymaliśmy już od księdza arcybiskupa Głódzia i jesteśmy zdecydowani na taki krok - zaznacza.
  Nie wiadomo jednak, czy decyzję Solidarności poprą inni fundatorzy, którzy dzisiaj będą o sprawie rozmawiać.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo