Kościół św. Barbary w Orłowie odzyskuje dach. Zabytkowa konstrukcja została zniszczona jesienią ubiegłego roku

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Remont kościoła pw. św Barbary w Orłowie
Remont kościoła pw. św Barbary w Orłowie Parafia św. Elźbiety Węgierskiej w Lubieszewie
Odbudowana została więźba dachowa zabytkowego kościoła św. Barbary w Orłowie, niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego. W czasie remontu w budowli umieszczono tzw. kapsułę czasu.

Pożar pochodzącej z XIV wieku gotyckiej budowli w Orłowie nazwano na Pomorzu, mniejszą wersją tragedii paryskiej katedry Notre Dame. Świątynia na Żuławach straciła w ogniu dach, zawaliła się też charakterystyczna wieżyczka pośrodku dachu, tzw. sygnaturka (jej płonące szczątki runęły do wnętrza kościoła).

Dziś rano konstrukcja wieżyczki została ponownie zainstalowana na dachu kościoła. W kopule wieżyczki umieszczono tzw. kapsułę czasu.

Umieściliśmy w niej specjalny list, szkaplerz Matki Bożej, monety oraz regionalną gazetę z 30 lipca 2020 r. - mówi ks. Arkadiusz Dekański, proboszcz parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie, któremu podlega kościół św. Barbary w Orłowie. - To ważny dzień.

Zaznaczmy, już kilkanaście godzin po pożarze ks. Arkadiusz Dekański zadeklarował: "Odbudujemy kościół św. Barbary". Prace rozpoczęły się w tym roku. Budżet odbudowy to około 900 tys. zł (znaczną część przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Kończą się właśnie prace przy odbudowie drewnianej więźby dachowej zabytkowej świątyni - odtworzono tzw. konstrukcję storczykową. Wkrótce dach pokryją specjalne dachówki, wzorowane na historycznych pierwowzorach. Jednocześnie ruszyły prace we wnętrzach świątyni (zabytki ruchome, które zostały uszkodzone w czasie pożaru są obecnie poddawane procesowi konserwacji).

Zaznaczmy, pożar wybuchł późnym wieczorem, w październiku ub. roku. Ekspertyza policji wykazała zwarcie w instalacji elektrycznej. Po remoncie budowla zostanie wyposażona w przeciwpożarowe zabezpieczenia.

Ksiądz Dekański podkreśla ogromne znaczenie zabytkowej świątyni dla społeczności wsi. Postępujący remont cieszy mieszkańców. Pierwsza msza św. w odbudowanym kościele może się odbyć w przyszłym roku.

- W kapsule czasu zawarliśmy informację, że odbudowa została zaplanowana na lata 2020-21 i tego terminu się trzymamy - podkreśla.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie