Kościół przygotowuje się do Euro 2012

Robert KiewliczZaktualizowano 
Kościół katolicki zaangażuje się w przygotowania do Euro 2012. Ksiądz Edward Pleń, duszpasterz sportowców oraz wiceprezes Salezjańskiej Organizacji Sportowej, zapowiedział, że w najbliższym czasie powstanie specjalny Ogólnopolski Komitet Kościelny Euro 2012, który zajmie się koordynacją wszystkich kościelnych inicjatyw w ramach przygotowań do mistrzostw.

Planuje się specjalne katechezy, kazania, różnego rodzaju pogadanki, debaty na temat wiary oraz wydanie książeczki dla kibica. Komitet będzie też sprawdzać stan przygotowań polskich diecezji do Euro 2012. We wszystkich miastach, w których rozgrywane będą mecze, odprawiane będą msze dla kibiców. Kościoły mają być otwarte 24 godziny na dobę.

Msze będą celebrowane w wielu językach. Opieką duszpasterską objęci zostaną nie tylko polscy kibice, ale też goście z zagranicy i ich rodziny. Dodatkowi księża zostaną ściągnięci z różnych krajów świata. Przy stadionach powstaną polowe kaplice. Przewiduje się, że na Euro 2012 może przyjechać do Polski nawet 200 tysięcy fanów piłki nożnej. Wśród nich będą też na pewno protestanci czy prawosławni. Dla nich planowane są msze ekumeniczne.

Już niedługo komitet zajmie się rekrutacją wolontariuszy, którzy nie tylko będą czuwać nad bezpieczeństwem, ale też dobrym klimatem wśród piłkarskich kibiców.
Ksiądz Pleń podkreśla, że mistrzostwa Europy w piłce nożnej to świetna okazja dla Kościoła. - A polscy kibice będą mieli szansę pokazać się z jak najlepszej strony - zaznacza.

To nie pierwsza taka inicjatywa Kościoła. W ubiegłym roku Jarosław Wąsowicz, ksiądz i wierny kibic Lechii Gdańsk, zorganizował pielgrzymkę kibiców na Jasną Górę. W Częstochowie spotkali się kibice z całej Polski, m.in. fani Lechii Gdańsk i Arki Gdynia - skonfliktowani niemal od zawsze. - Włączenie się Kościoła w organizację Euro 2012 jest bardzo dobrym pomysłem - zapewnia ks. Wąsowicz. - Nie chodzi tu jedynie o ewangelizację kibiców. Dzięki temu można też będzie pokazać piękno sportu, kibicowania i kulturalnego dopingu - dodaje.

- Jestem jak najbardziej "za". Każda inicjatywa zmierzająca do zwiększenia kultury na naszych stadionach jest pozytywna - podkreśla Czesław Michniewicz, trener Arki Gdynia. - Może takie działania spowodują, że utemperują się trochę nastroje wśród naszych kibiców. Ostatnie wydarzenia w Irlandii Północnej pokazały, że powinni się uczyć kultury.
Ze współpracy z Kościołem cieszy się Adam Olkowicz, przewodniczący zespołu PZPN ds. organizacji Euro 2012.

- Mam nadzieję, że dzięki pracy kościelnego komitetu przeżyjemy to Euro w duchu poszanowania dla innych, w zgodzie z chrześcijańskimi wartościami - mówi. - Kościół ma poza tym ogromną siłę oddziaływania na zainteresowaną sportem młodzież, a księża organizują mnóstwo zawodów sportowych w całym kraju. Podczas marcowego spotkania w siedzibie Episkopatu zadeklarowali, że podczas tych parafialnych imprez będą promować Euro 2012. My z kolei zadeklarowaliśmy pomoc w ich organizacji, np. przez udostępnienie sędziów.

Na początku marca diecezjalni duszpasterze sportowi spotkali się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Dyskutowali nad formami zaangażowania Kościoła w organizację Euro 2012. Polscy księża chcą przede wszystkim skorzystać z doświadczeń swoich kolegów z Austrii. Akcja, jaką przeprowadził Kościół w Austrii podczas Euro 2008, jest bowiem uważana za jedną z najlepiej przygotowanych i przeprowadzonych.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie