reklama

Kościerzyna: Wiesław Baryła wrócił na stanowisko starosty

Maciej WajerZaktualizowano 
Na fotel starosty powiatu kościerskiego powrócił Wiesław Baryła, a wraz z nim stary zarząd powiatu. Stało się tak po decyzjach wojewody, unieważniających uchwały dotyczące sposobu przyjęcia rezygnacji Wiesława Baryły z funkcji starosty i wyłonienia nowych władz.

Przypomnijmy, że podczas wrześniowej sesji Wiesław Baryła zrezygnował z funkcji starosty. Na tej samej sesji wyłoniono nowego starostę, Grzegorza Zabrockiego oraz nowy zarząd. Sposób ich wybrania zaskarżyli do wojewody przedstawiciele opozycji. Wojewoda ostatecznie unieważnił 9 uchwał z wrześniowej sesji. Ta decyzja skomplikowała funkcjonowanie samorządu powiatowego.

- Udaliśmy się do Urzędu Wojewódzkiego, by skonsultować tę sytuację i znaleźć jak najlepsze wyjście - mówi Grzegorz Zabrocki. - Tak naprawdę to spotkanie niczego nie wniosło, bo stwierdzono, że przepisy w tej kwestii są nieprecyzyjne i to my musimy podjąć ostateczną decyzję.

- Na podstawie opinii wojewody, który unieważnił uchwały, doszliśmy do wniosku, że nie weszły one w życie, więc powróciliśmy do sytuacji sprzed wrześniowej sesji - dodał Wiesław Baryła. - Aby powiat mógł dobrze funkcjonować, podjąłem się pełnienia obowiązków starosty.

Tę kwestię Rada Powiatu analizowała jeszcze raz z prawnikiem, który zasugerował, że najlepszym rozwiązaniem będzie powrót starego zarządu.

- Takie wyjście jest najbardziej pragmatyczne - stwierdza Zbigniew Kucki, przewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego.

Opozycja ma nieco inne zdanie na temat rozwiązań wprowadzonych we władzach powiatu.

- Mam pewne obiekcje co do powrotu starego zarządu - mówi Zbigniew Stencel, radny opozycyjnej Samorządności Ziemi Kościerskiej. - Postanowienie wojewody dotyczące unieważnienia uchwał było decyzją administracyjną. W moim przekonaniu do ostatecznego rozwiązania tej sprawy powinien rządzić nowy zarząd. Uważam, że najkorzystniejszym wyjściem jest powtórzenie wyborów, zgodnie z przepisami.

Ta wyjątkowa sytuacja potrwa najprawdopodobniej do 13 listopada, bo na ten dzień zaplanowano sesję. W porządku obrad znalazła się uchwała dotycząca wyboru nowych władz.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie