MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna: W szpitalu brakuje pediatrów

Edyta Okoniewska
Pediatrzy są pilnie poszukiwani i to już od dłuższego czasu. Na braki kadry narzeka dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Można powiedzieć, że to nasz stały problem - mówi Andrzej Steczyński, dyrektor placówki. - Brakuje zarówno pediatrów, jak i neonatologów. O ile jeszcze z tymi ostatnimi jakoś udało nam się problem rozwiązać, o tyle z pediatrami jest już gorzej. Ogłoszenia wiszą, chętnych brakuje.

W kościerskim szpitalu sytuacja komplikuje się z jeszcze innego powodu.
- Zatrudniamy od 6 do 7 pediatrów - mówi Andrzej Steczyński. - Jednak teraz tak się złożyło, że trzy panie lekarki są w ciąży. To oczywiście bardzo dobre wiadomości. Choć organizacyjnie musimy jakoś tę sytuację ogarnąć.

Dyrekcja szpitala zwróciła się już do wojewody pomorskiego z prośbą o zwiększenie liczby lekarzy, którzy w kościerskiej placówce mogliby odbywać specjalizację pediatryczną.

- Liczba miejsc specjalizacyjnych jest ściśle ograniczona - dodaje dyrektor szpitala. - Jeśli mamy ich sześcioro, a trzy osoby, które są na zwolnieniu lekarskim, nie mogą w tej chwili odbywać specjalizacji, to uważamy, że w tej sytuacji warto by było skierować tutaj dodatkowe osoby na specjalizację. Zobaczymy, być może wojewoda pomorski w tej sytuacji przystanie na naszą propozycję.

Okazuje się, że lekarzy pediatrów brakuje w całej Polsce.
- W ogóle bardzo mało osób specjalizuje się w tej dziedzinie - przyznaje Andrzej Steczyński. - Nastąpiła pewna luka pokoleniowa. Brakuje młodych lekarzy, którzy chcieliby tę specjalizację wykonywać. Nie ma żadnych bodźców, które by ich do tego zachęciły. Ten problem może się pogłębiać.

Pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie nie muszą się jednak obawiać, że trudności kadrowe będą miały wpływ na jakość świadczonych usług medycznych.

Dyrekcja placówki zapewnia, że choć pewne braki mogą powodować trudności organizacyjne, pacjenci tego jednak w żaden sposób nie odczują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki