Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna: Prace archeologiczne w pobliżu zabytkowego browaru

Redakcja
Do niecodziennego odkrycia doszło w centrum Kościerzyny. Podczas prac w pobliżu zabytkowego browaru archeolodzy odkryli mury piwniczne pochodzące z XIX wieku. Ponadto natrafili także na przedmioty codziennego użytku. Archeolodzy mają nadzieję, że w toku dalszych prac zostaną odkryte elementy pochodzące ze średniowiecza.

Warto zaznaczyć, że stary browar jest jednym z najciekawszych pod względem architektury budynków w mieście. Kilka lat temu obiekt wraz z przyległym do niego terenem został wykupiony przez prywatnego inwestora.

- Z naszych informacji wynika, że inwestor ma zamiar postawić w tym miejscu obiekt o charakterze handlowo-usługowym - poinformowała nas Ewa Aleksandrowicz, zastępca burmistrza Kościerzyny. - Z tego co wiemy, jedna z kondygnacji ma nawiązywać do tradycji kościerskiego browarnictwa.

Warto podkreślić, że badania archeolodzy prowadzą na zlecenie inwestora, który jest prawnie zobowiązany do ich wykonania. W czasie ich prac zostały odkryte piwniczne mury pochodzące z XIX wieku, a także wiele elementów codziennego uży- tku, takich jak garnki, fragmenty książek, no i oczywiście butelki, które świadczą o tym, że w tym miejscu produkowano piwo oraz wodę mineralną.
- Mury piwniczne są fragmentem domu mieszkalnego, który znajdował się w tym miejscu, najprawdopodobniej należącego do właściciela browaru - powiedział nam Mateusz Janczyński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. - Jesteśmy na razie na poziomie fundamentów. Odkryliśmy również fragmenty studni pochodzącej najprawdopodobniej z XVIII lub XIX wieku.
Znaleźliśmy również fragmenty ogrodzenia, które jest datowane na podobny okres. Jest też cała masa przedmiotów, takich jak garnki czy też butelki z kościerskiego browaru. Mamy nadzieję, że uda nam się odkryć również elementy średniowieczne.

Według nieoficjalnych informacji, inwestor, który ma zamiar wybudować w tym rejonie centrum handlowe, chce jednocześnie zrekonstruować budynek istniejącego starego browaru. Planowane jest także zlokalizowanie w nowym obiekcie mini- browaru (nawiązanie do tradycji Kościerzyny i tego miejsca) z piwem wytwarzanym na miejscu, małą gastronomią, częścią handlową na zasadzie centrum handlowego oraz z podziemnym parkingiem. Mieszkańcy miasta są zadowoleni, że to miejsce niedługo zyska nowy blask.

- Odrestaurowany browar może być wizytówką naszego miasta - powiedział Kazimierz Łukowicz z Kościerzyny. - Pamiętam z opowiadań mojego dziadka, że to miejsce dawniej tętniło życiem, a browar kościerski był znany na całym Pomorzu.

Prace archeologiczne po- trwają jeszcze miesiąc.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki