Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościerskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie w latach 1920‒1939

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Zrzucenie jarzma niewoli i odzyskanie niepodległości otwierało w dziejach ruchu strzeleckiego nowy rozdział. Ten doniosły fakt dawał możliwości wzbogacenia idei strzeleckich o treści narodowe i patriotyczne, pozwalał na odwoływanie się do dawnych a konsekwentnie tępionych w latach zaborów tradycji bractw kurkowych.

Odtąd celem kościerskiego Bractwa było ćwiczenie członków w używaniu broni palnej oraz pielęgnowanie między nimi świadomości i poczucia obowiązków państwowych i obywatelskich względem Rzeczpospolitej Polskiej, aby w razie potrzeby każdy członek Bractwa był zdolny do obrony państwa i podtrzymywania bezpieczeństwa publicznego w myśl zasady: Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie. Ważnym aspektem brackiego życia było również podtrzymywanie oraz rozwijanie życia towarzyskiego oraz tradycji bractw kurkowych.

Po 1920 r. kościerskie Bractwo należało do Okręgu Pomorskiego Strzeleckich Bractw Kurkowych. W latach 20. XX w. w Kościerzynie utworzono siedzibę podokręgu zaś w roku 1931 samodzielny Okręg Bałtycki w skład, którego weszły następujące bractwa: Kościerzyna, Kartuzy, Gdynia, Puck, Wejherowo, Chojnice, Czersk, Skarszewy, Starogard, Tczew, Gniew, Pelplin i Tuchola. Gościła, więc Kościerzyna na okręgowych strzelaninach setki braci. Na czele Okręgu Bałtyckiego od chwili jego utworzenia stał Bolesław Zrodowski z Kościerzyny. Przez 13 lat piastował stanowisko prezesa kościerskiego Bractwa, do którego wstąpił już w 1898 r., zaś 7 lat kapitana Okręgu Pomorskiego.

W okresie międzywojennym w skład zarządu Bractwa wchodzili prawie wyłącznie Polacy. Na przykład w 1929 r. byli to: Boleslaw Zrodowski (prezes), Roman Łukowicz (wiceprezes), Franciszek Napiątek (sekretarz), Norbert Drążkowski (zastępca sekretarza), Michał Kleineder (skarbnik), Augustyn Kamiński (komendant), Antoni Nałęcz (ekonom) oraz wybrany w danym roku król kurkowy.

Sporym osiągnięciem ale i wysiłkiem Bractwa było oddanie do użytku w 1928 r. nowej strzelnicy o dziesięciu stanowiskach i najnowocześniejszych urządzeniach technicznych.

Działalność Bractwa polegała głównie na organizowaniu strzelania o tytuł króla kurkowego, strzelania świętojańskiego, przemysłowego oraz jak podaje źródło niespodziankowego. Praktycznie, co roku bracia brali udział w strzelaniach okręgowych. Dwa z nich odbyły się w roku 1933 oraz 1937 w Kościerzynie. Bracia gremialnie uczestniczyli również w różnego rodzaju uroczystościach państwowych (sypanie Kopca Józefa Piłsudskiego) i kościelnych, organizowali wspaniałe bale i przyjęcia, z których dochód przeznaczano na cele charytatywne. W czasie wszystkich tych uroczystości Strzelnica wprost tętniła życiem.
W kolejnym artykule przedstawimy sylwetki królów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie.
Autor: Krzysztof Jażdżewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki