Kosakowo i Malbork na liście rezerwowej

  Kosakowo i Malbork na liście rezerwowej

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wojskowe lotniska w Gdyni Kosakowie i Malborku zostały wpisane na listę potencjalnych cywilnych rezerwowych lotnisk podczas Euro 2012. Z wypowiedzi, które udało nam się zebrać, wynika, że dla Kosakowa oznacza to dużą szansę na powstanie terminalu pasażerskiego z prawdziwego zdarzenia.
  W Malborku przyjmowanie samolotów cywilnych będzie natomiast raczej "incydentalne".
  - W tej chwili nie rozmawiamy już o tym, czy w Kosakowie warto stworzyć terminal pasażerski, lecz kiedy będziemy mogli rozpisać przetargi - mówi Joanna Grajter, rzecznik Urzędu Miasta Gdyni.


  Jak głosi komunikat spółki PL 2012, nadzorującej przygotowania do Euro 2012 w Polsce, lotniska zapasowe mogą pełnić dwojaką rolę.
  Mają służyć jako miejsca lądowania samolotów z kibicami, a także jako ewentualne miejsca postoju samolotów po wysadzeniu kibiców na lotniskach w miastach-gospodarzach, czyli w naszym przypadku - w Rębiechowie.

  Niedawno opublikowana została jeszcze inna lista lotnisk, opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Urząd zlecił analizę, które lotniska wojskowe w regionie mogą stać się terminalami cywilnymi. Kosakowo znalazło się na tej liście, Malbork - nie.

  - Nie mamy oficjalnej odpowiedzi od władz wojskowych, czy lotnisko w Malborku może być wykorzystywane do celów cywilnych. W przypadku Gdyni mamy taką pewność - mówi Mieczysław Struk, wicemarszałek woj. pomorskiego.

  W 2005 r. podpisany został, m.in. przez ministra obrony narodowej i dowódcę Marynarki Wojennej RP, list intencyjny w sprawie utworzenia w Kosakowie lotniska cywilnego. Półtora tygodnia temu prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelę ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz Agencji Mienia Wojskowego.

  - Ustawa upraszcza i przyspiesza procedurę przejmowania terenów od wojska z pominięciem AMW. Pozwoli to na przejęcie lotniska przez gminę Kosakowo oraz Gdynię - mówi Janusz Stateczny, prezes cywilnej spółki Port Lotniczy Gdynia Kosakowo.

  Ministerstwo Obrony Narodowej poprosiło o czas na odpowiedź, na jakim etapie jest proces przekształcania Kosa- kowa w lotnisko cywilne.

  Co do Malborka, wątpliwości rozwiewa chor. Mikołaj Mazurkiewicz z Wydziału Prasowego Dowództwa Sił Powietrznych.
  - Istnieje możliwość stworzenia w Malborku tymczasowo, na potrzeby mistrzostw, lotniska pasażerskiego. Nie planujemy powstania terminalu pasażerskiego na stałe - mówi Mazurkiewicz.

  - Studium, które zleciliśmy, nie ma charakteru incydentalnego. Dlatego Malbork na tej mapie się nie znajduje - dodaje Struk. Co do gdyńskiego lotniska, wicemarszałek mówi "Bardzo na nie liczymy". - Każdy aspekt zmierzający do stworzenia lotniska cywilnego jest dobry, tu aspektem jest Euro 2012. W wyniku instalacji w Redzikowie elementów tarczy antyrakietowej, lotnisko w Gdyni nabiera jeszcze większego znaczenia dla Pomorza - twierdzi Struk.

  - Jestem głęboko przekonany, że prędzej czy później nasze lotnisko będzie obsługiwało ruch samolotów cywilnych - jak mantrę powtarza Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lotnisko w Gdyni

  gdy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  otóż to - Słups pogrzebali i tym bardziej Gdynia jest potrzebna

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo