Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korytarz życia i jazda na suwak wpisane do kodeksu drogowego. Kiedy zmiany wejdą w życie? W jakiej wysokości mandat?

AIP
Fot. Piotr Krzyzanowski/ Polska Press
Uwaga kierowcy! Duże zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Tzw. jazda na suwak oraz tworzenie przez kierowców korytarzy życia będzie już niedługo obowiązkowe. Dzięki zmianom służby ratownicze będą mogły szybciej docierać na miejsce wypadku.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu mijającej kadencji posłowie prawie jednogłośnie przyjęli zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Chodzi o wprowadzenie obowiązku jazdy na suwak oraz tworzenia korytarzy życia.

Teraz podpis prezydenta

- Wprowadzając te przepisy chcemy, aby każdy z kierowców miał świadomość tego, że zdrowie i życie poszkodowanych często zależy od jego zachowania. Często zależy od tego, czy kierowca umożliwi samochodom ratunkowym przejazd czy nie - przekonuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W piątek zmiany w prawie zaakceptował Senat, teraz nowe przepisy trafią na biurko prezydenta.

Nazywany korytarzem życia. Kierowcy będą mieli obowiązek utworzenia go na drodze na której miał miejsce wypadek. Chodzi o to, by samochody stojące w korku spowodowanym wypadkiem, zrobiły miejsce na przejazd pojazdów służb - pogotowia, straży pożarnej czy policji.

Zgodnie z ustawą, w przypadku zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Wówczas ratownicy będą mogli dotrzeć do poszkodowanych pomiędzy pojazdami.

Z kolei na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, kierowcy poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będą zobowiązani do usunięcia się z drogi przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi będą obowiązani do usunięcia się z drogi przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

Już teraz policja karze kierowców, którzy blokują korytarze ratunkowe i jadą pod prąd, ponieważ, jak mówią, nie chcą tracić czasu w korku przed miejscem wypadku. Tworzenie korytarzy życia jest obowiązkowe od wielu lat w wielu europejskich krajach, np. w Niemczech i we Francji.

Jazda na suwak

Obowiązkowa będzie też tzw. jazda na suwak w miejscach, gdzie z dwóch pasów jazdy w jednym kierunku tworzy się tylko jeden.

Kierowca poruszający się pasem ruchu będzie zobowiązany umożliwić kierującemu pojazdem znajdującym się na kończącym się pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni. Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny, na wzór suwaka. Najważniejsze jest, by kierowcy zmienili pas dopiero w momencie, gdy ich pas się skończył, a nie już kilkaset metrów wcześniej.

Dziś wielu kierowców blokuje kierujących, którzy chcą dojechać do końca kończącego się pasa ruchu.

Będą mandaty

Przepisy miały wejść w życie już 1 listopada, ostatecznie jednak mają zacząć obowiązywać w ciągu 21 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będzie to na pewno jeszcze w tym roku.

Wciąż nie wiadomo jakiej dokładnie wysokości będą mandaty za nieprzestrzeganie nowych przepisów. Będą one wystawiane na podstawie art. 97 kodeksu wykroczeń. Ich wysokość może wynieść od 20 do nawet 500 zł, choć tuż po wejściu przepisów w życie funkcjonariusze mogą tylko upominać kierowców.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Korytarz życia i jazda na suwak wpisane do kodeksu drogowego. Kiedy zmiany wejdą w życie? W jakiej wysokości mandat? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki