Koronawirus: Zamknięte szkoły. Co dalej? Rodzicom dzieci do lat ośmiu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Rodzicom dzieci do lat ośmiu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy – przypomina pomorski Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z decyzją rządu o zamknięciu żłobków, przedszkoli i szkół. Choć ani dziś, ani jutro lekcje się nie odbędą, placówki zapewnią opiekę uczniom, których rodzice nie będą mieli z kim zostawić. Od poniedziałku takiej możliwości już nie będzie.

Dzięki tzw. specustawie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania

– informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS-u.
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki. Okres jego wypłaty nie jest wliczany do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Zasiłek opiekuńczy - dla kogo?

Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. Jeśli więc dziecko urodziło się 22 marca 2012 r., to zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać rodzicowi do 21 marca 2020 r.

Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom, jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który podjął sprawowanie opieki

– tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Czytaj także

Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Zasiłek opiekuńczy - jak go uzyskać?

Żeby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej www.zus.pl. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A – mówi dalej Krzysztof Cieszyński. - O korzystaniu z zasiłku można poinformować w dowolnym momencie, ale bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata

– zaznacza.

Jeśli chodzi o starsze dzieci, jeszcze dziś i jutro będą mogli zająć się nimi nauczyciele. Mimo że lekcji już nie będzie.

- Przez dwa najbliższe dni (12 i 13 marca) prowadzone będą zajęcia opiekuńcze w małych grupach lub na świeżym powietrzu. Między 16 a 25 marca wszystkie placówki będą zamknięte – informuje sopocki magistrat.

Zamknięte szkoły w Trójmieście

Podobnie rzecz ma się w Gdańsku. Nie wiadomo jeszcze natomiast, jak opieka nad dziećmi będzie wyglądać po weekendzie.

- Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Zrobimy wszystko, co możliwe, aby ograniczyć ryzyko zarażenia się wirusem – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Przygotowując plan działań, zakładaliśmy również taki scenariusz. Teraz stało się to faktem. Wczoraj na spotkaniu z dyrektorami placówek oświatowych analizowaliśmy możliwość prowadzenia zajęć poprzez wykorzystanie e-dziennika w przypadku szkół podstawowych czy też e-learningowej platformy edukacyjnej, szczególnie jeśli chodzi o maturzystów. Z całą pewnością taka sytuacja jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Zdajemy sobie sprawę, że wielu rodziców będzie musiało zostać ze swoimi dziećmi w domu, stąd na pewno postaramy się umożliwić im pracę zdalną, zwłaszcza tym, których dzieci są uczniami szkół podstawowych, a które ukończyły już 8 rok życia.

Czytaj także

Kto ma prawo do wynagrodzenia chorobowego?

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa pomorski Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina też, że prawo do wynagrodzenia chorobowego mają zarówno osoby poddane kwarantannie, jak i zamknięte w izolacji.

Państwowy inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji. Jej powodem może być zakażenie lub choroba zakaźna. Może też być nim samo podejrzenie o zakażeniu czy chorobie zakaźnej albo styczność z czynnikiem chorobotwórczym. Dokument ten jest podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby, czyli wynagrodzenia chorobowego, które wypłaca pracodawca i zasiłku chorobowego, który wypłaca ZUS – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS-u. - Może być on dostarczony do pracodawcy bądź do ZUS-u po okresie kwarantanny lub izolacji.

Gdy lekarz podda osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą lub narażoną na zakażenie hospitalizacji lub kwarantannie oraz badaniom, również w przypadku, gdy brak jest decyzji inspektora sanitarnego, a następnie ubezpieczony otrzyma taką decyzję, to będą przysługiwały mu te same świadczenia z tytułu choroby.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Jeżeli lekarz uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia potrzebne jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, to może wystawić zaświadczenie lekarskie. Jest ono podstawą do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby – mówi Krzysztof Cieszyński. - W razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny, gdy lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie, przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. Rodzic ma także prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie