MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus wstrzymał badania profilaktyczne dla kilku tysięcy mieszkańców Pomorza. Teraz Wojewódzkie Centrum Onkologii wraca do programów

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Wojewódzkie Centrum Onkologii wznawia przyjęcia na badania profilaktyczne.
Wojewódzkie Centrum Onkologii wznawia przyjęcia na badania profilaktyczne.
W tym momencie sytuacja epidemiczna na Pomorzu wydaje się opanowana. Każdego dnia dowiadujemy się, i to w najgorszym wypadku, o kilku nowych przypadkach zakażeń, jednak dotychczasowe ogniska pozostają opanowane. W nowej rzeczywistości Wojewódzkie Centrum Onkologii wznawia realizację badań przesiewowych. Przerwa wynikającego z nałożonych restrykcji doprowadziła do wstrzymania kilku tysięcy konsultacji.

Dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku zapowiedziało wznowienie badań profilaktycznych. Konsultacje ze specjalistami są dostępne przy zachowaniu zaostrzonych zasad reżimu sanitarnego.

Jeśli chodzi o profilaktyczne badania USG i mammografię to wróciliśmy w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku do zapisów na badania i wykonujemy je, jednocześnie przestrzegając zasad epidemiologicznych np. odstęp w godzinach badań poszczególnych pacjentek - wyjaśnia Katarzyna Brożek, rzecznik szpitali Copernicus.

Wszyscy pacjenci są umawiani drogą telefoniczną na wizyty w znacznych odstępach czasowych. Ponadto każda pacjentka musi dezynfekować ręce i podlega wywiadowi epidemiologicznemu, którego wynik decyduje o skierowaniu na dalsze badania.

Kilka tysięcy pacjentów z przełożonymi badaniami

Jak udało nam się ustalić, przerwa w konsultacjach i ograniczona aktywność placówki spowodowana restrykcjami sanitarnymi, doprowadziła do wstrzymania badań mammograficznych około 1,2 tys. pacjentek i 3 tys. badań ultrasonograficznych. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy stracili szanse na badania. Szpital zapewnia, że wszyskie zapisane osoby będą przyjmowane w nowych terminach.

- Pacjentki, które nie miały wykonanych badań profilaktycznych w czasie pandemii obecnie są na bieżąco umawiane na badania - zapewnia Katarzyna Brożek.

Nie tylko mammografia

Wojewódzkie Cetrum Onkologii stopniowo odmraża też inne programy przesiewowe. Zielone światło otrzymają na dniach ważne projekty skierowane do mieszkańców mieszczących się w określonych grupach wiekowych, którzy nie mieli w ostatnim czasie wykonywanych podobnych konsultacji.

Wróciliśmy do badań kolonoskopowych w ramach profilaktyki raka jelita grubego i za tydzień wracamy do profilaktycznej cytologii. Obydwa programy realizujemy w ramach kampanii: Rzeczywistość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć. Zrób kolonoskopię/cytologię

- wyjaśnia Katarzyna Brożek.

Polska od lat boryka się z problemem zgłaszalności na badania profilaktyczne. Pomimo tego, że konsultacje w ramach specjalnych akcji przesiewowych są darmowe i i bezbolesne, to i tak zdecydowana większość mieszkańców nie decyduje się na wizytę w placówce medycznej. Zgłaszalność na badania przesiewowe sięga obecnie kilku procent, co niestety ma realne przełożenie na krótsze życie naszego społeczeństwa zwłaszcza względem krajów Europy Zachodniej. Tymczasem, wiele nowotworów, w tym zwłaszcza rak jelita grubego, przez wiele lat może rozwijać się w sposób bezobjawowy. Dlatego skorzystanie z badań przesiewowych oznacza nie tylko przedłużenie, ale w wielu wypadkach ratunek życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki