Dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku zapowiedziało wznowienie badań profilaktycznych. Konsultacje ze specjalistami są dostępne przy zachowaniu zaostrzonych zasad reżimu sanitarnego.
Jeśli chodzi o profilaktyczne badania USG i mammografię to wróciliśmy w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku do zapisów na badania i wykonujemy je, jednocześnie przestrzegając zasad epidemiologicznych np. odstęp w godzinach badań poszczególnych pacjentek - wyjaśnia Katarzyna Brożek, rzecznik szpitali Copernicus.
Wszyscy pacjenci są umawiani drogą telefoniczną na wizyty w znacznych odstępach czasowych. Ponadto każda pacjentka musi dezynfekować ręce i podlega wywiadowi epidemiologicznemu, którego wynik decyduje o skierowaniu na dalsze badania.
Kilka tysięcy pacjentów z przełożonymi badaniami
Jak udało nam się ustalić, przerwa w konsultacjach i ograniczona aktywność placówki spowodowana restrykcjami sanitarnymi, doprowadziła do wstrzymania badań mammograficznych około 1,2 tys. pacjentek i 3 tys. badań ultrasonograficznych. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy stracili szanse na badania. Szpital zapewnia, że wszyskie zapisane osoby będą przyjmowane w nowych terminach.
- Pacjentki, które nie miały wykonanych badań profilaktycznych w czasie pandemii obecnie są na bieżąco umawiane na badania - zapewnia Katarzyna Brożek.
Nie tylko mammografia
Wojewódzkie Cetrum Onkologii stopniowo odmraża też inne programy przesiewowe. Zielone światło otrzymają na dniach ważne projekty skierowane do mieszkańców mieszczących się w określonych grupach wiekowych, którzy nie mieli w ostatnim czasie wykonywanych podobnych konsultacji.
Wróciliśmy do badań kolonoskopowych w ramach profilaktyki raka jelita grubego i za tydzień wracamy do profilaktycznej cytologii. Obydwa programy realizujemy w ramach kampanii: Rzeczywistość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć. Zrób kolonoskopię/cytologię
- wyjaśnia Katarzyna Brożek.
Polska od lat boryka się z problemem zgłaszalności na badania profilaktyczne. Pomimo tego, że konsultacje w ramach specjalnych akcji przesiewowych są darmowe i i bezbolesne, to i tak zdecydowana większość mieszkańców nie decyduje się na wizytę w placówce medycznej. Zgłaszalność na badania przesiewowe sięga obecnie kilku procent, co niestety ma realne przełożenie na krótsze życie naszego społeczeństwa zwłaszcza względem krajów Europy Zachodniej. Tymczasem, wiele nowotworów, w tym zwłaszcza rak jelita grubego, przez wiele lat może rozwijać się w sposób bezobjawowy. Dlatego skorzystanie z badań przesiewowych oznacza nie tylko przedłużenie, ale w wielu wypadkach ratunek życia.
Dowiedz się więcej
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?