Koronawirus wpłynął na nastroje dotyczące zatrudnienia. Polacy obawiają się utarty pracy i zmniejszenia wynagrodzeń. Badanie IMAS

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Pixabay.com
Koronawirus wpłynął na nastroje Polaków. 59% badanych spodziewa się zmniejszenia wynagrodzenia z powodu pandemii. 38% natomiast boi się utraty pracy. To wnioski z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Koronawirus. Jak pracują Polacy?

Pod koniec marca 57% ankietowanych w badaniu IMAS deklarowało, że „pracuje normalnie, jak zawsze”, a co siódmy (14%) wykonuje swoje obowiązki zawodowe zdalnie. 5% badanych natomiast nie pracowało z powodu zamknięcia zakładu pracy i nie otrzymywało wynagrodzenia. Najmniej ankietowanych (3 %) było zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia.

Sytuacja finansowa firm w dobie pandemii

Ankietowani odpowiadali też na pytanie, o wpływ pandemii koronawirusa na sytuację finansową firm, w których są zatrudnieni. Połowa respondentów ocenia ją negatywnie, 40% natomiast nie ocenia jej ani pozytywnie, ani negatywnie. Tylko 10% Polaków uważa, że koronawirus dobrze wpłynął na rynek pracy. Większość badanych (63%) nie boi się o miejsca zatrudnienia, blisko dwie piąte (38%) uważa, że straci pracę.

Koronawirus wpłynie na wynagrodzenia?

Ponad połowa Polaków (59%) obawia się, że koronawirus wpłynie na wysokość ich wynagrodzeń. 40% uważa, że ich pensję się nie zmienią. Połowa badanych deklaruje natomiast, że ich pracodawca nie sygnalizował, że firma może mieć problem z utrzymaniem miejsc pracy. Co trzeci badany uważa, że liczba etatów się zmniejszy. 5% respondentów obawia się, że od 76 do 100% miejsc pracy zostanie zredukowanych. Największa grupa badanych (36%) wskazuje, że kryzys spowodowany koronawirusem może objąć od 11 do 25% miejsc pracy.

Tyle kosztuje przeżycie roku w Polsce. Suma wydatków na jedn...

Jak oszczędzają Polacy?

Z przeprowadzonego badania wynika, że 62% ankietowanych ma oszczędności, które pozwolą im przetrwać w przypadku utraty pracy. Prawie dwie piąte (39%) nie ma jednak żadnych odłożonych pieniędzy. 39% deklaruje, że środków wystarczy im na trzy miesiące, 22%, że do pół roku. Co dziesiąty Polak odpowiedział, że z zaoszczędzonych środków może funkcjonować przez miesiąc.

Utrata stałego źródła dochodu i brak poduszki finansowej mogą pogłębić problemy tych osób, które na co dzień radziły sobie nieźle, lecz w obliczu nagłego kryzysu straciły grunt pod nogami – twierdzi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika również, że obawy Polaków o mniejsze wynagrodzenie czy utratę pracy nie mają na razie potwierdzenia w deklaracjach pracodawców.

Cena: 4,5 mld dolarówJacht History SupremeJest niewielki, bo mierzy zaledwie 30 metrów, jednak jego kadłub został niemal całości wyłożony złotem, a wnętrze wprost ocieka przepychem. Właścicielem jachtu jest malezyjski biznesmen Robert Kuok.

Najdroższe przedmioty świata. Zobacz listę rzeczy, których c...

Koronawirus: pytania i odpowiedzi

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie