Koronawirus. Jak pracują Polacy?
Pod koniec marca 57% ankietowanych w badaniu IMAS deklarowało, że „pracuje normalnie, jak zawsze”, a co siódmy (14%) wykonuje swoje obowiązki zawodowe zdalnie. 5% badanych natomiast nie pracowało z powodu zamknięcia zakładu pracy i nie otrzymywało wynagrodzenia. Najmniej ankietowanych (3 %) było zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia.
Sytuacja finansowa firm w dobie pandemii
Ankietowani odpowiadali też na pytanie, o wpływ pandemii koronawirusa na sytuację finansową firm, w których są zatrudnieni. Połowa respondentów ocenia ją negatywnie, 40% natomiast nie ocenia jej ani pozytywnie, ani negatywnie. Tylko 10% Polaków uważa, że koronawirus dobrze wpłynął na rynek pracy. Większość badanych (63%) nie boi się o miejsca zatrudnienia, blisko dwie piąte (38%) uważa, że straci pracę.
Koronawirus wpłynie na wynagrodzenia?
Ponad połowa Polaków (59%) obawia się, że koronawirus wpłynie na wysokość ich wynagrodzeń. 40% uważa, że ich pensję się nie zmienią. Połowa badanych deklaruje natomiast, że ich pracodawca nie sygnalizował, że firma może mieć problem z utrzymaniem miejsc pracy. Co trzeci badany uważa, że liczba etatów się zmniejszy. 5% respondentów obawia się, że od 76 do 100% miejsc pracy zostanie zredukowanych. Największa grupa badanych (36%) wskazuje, że kryzys spowodowany koronawirusem może objąć od 11 do 25% miejsc pracy.
Tyle kosztuje przeżycie roku w Polsce. Suma wydatków na jedn...
Jak oszczędzają Polacy?
Z przeprowadzonego badania wynika, że 62% ankietowanych ma oszczędności, które pozwolą im przetrwać w przypadku utraty pracy. Prawie dwie piąte (39%) nie ma jednak żadnych odłożonych pieniędzy. 39% deklaruje, że środków wystarczy im na trzy miesiące, 22%, że do pół roku. Co dziesiąty Polak odpowiedział, że z zaoszczędzonych środków może funkcjonować przez miesiąc.
Utrata stałego źródła dochodu i brak poduszki finansowej mogą pogłębić problemy tych osób, które na co dzień radziły sobie nieźle, lecz w obliczu nagłego kryzysu straciły grunt pod nogami – twierdzi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
Z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika również, że obawy Polaków o mniejsze wynagrodzenie czy utratę pracy nie mają na razie potwierdzenia w deklaracjach pracodawców.
Najdroższe przedmioty świata. Zobacz listę rzeczy, których c...
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?