MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus wpłynął na nastroje dotyczące zatrudnienia. Polacy obawiają się utarty pracy i zmniejszenia wynagrodzeń. Badanie IMAS

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Pixabay.com
Koronawirus wpłynął na nastroje Polaków. 59% badanych spodziewa się zmniejszenia wynagrodzenia z powodu pandemii. 38% natomiast boi się utraty pracy. To wnioski z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Koronawirus. Jak pracują Polacy?

Pod koniec marca 57% ankietowanych w badaniu IMAS deklarowało, że „pracuje normalnie, jak zawsze”, a co siódmy (14%) wykonuje swoje obowiązki zawodowe zdalnie. 5% badanych natomiast nie pracowało z powodu zamknięcia zakładu pracy i nie otrzymywało wynagrodzenia. Najmniej ankietowanych (3 %) było zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia.

Sytuacja finansowa firm w dobie pandemii

Ankietowani odpowiadali też na pytanie, o wpływ pandemii koronawirusa na sytuację finansową firm, w których są zatrudnieni. Połowa respondentów ocenia ją negatywnie, 40% natomiast nie ocenia jej ani pozytywnie, ani negatywnie. Tylko 10% Polaków uważa, że koronawirus dobrze wpłynął na rynek pracy. Większość badanych (63%) nie boi się o miejsca zatrudnienia, blisko dwie piąte (38%) uważa, że straci pracę.

Koronawirus wpłynie na wynagrodzenia?

Ponad połowa Polaków (59%) obawia się, że koronawirus wpłynie na wysokość ich wynagrodzeń. 40% uważa, że ich pensję się nie zmienią. Połowa badanych deklaruje natomiast, że ich pracodawca nie sygnalizował, że firma może mieć problem z utrzymaniem miejsc pracy. Co trzeci badany uważa, że liczba etatów się zmniejszy. 5% respondentów obawia się, że od 76 do 100% miejsc pracy zostanie zredukowanych. Największa grupa badanych (36%) wskazuje, że kryzys spowodowany koronawirusem może objąć od 11 do 25% miejsc pracy.

Tyle kosztuje przeżycie roku w Polsce. Suma wydatków na jedn...

Jak oszczędzają Polacy?

Z przeprowadzonego badania wynika, że 62% ankietowanych ma oszczędności, które pozwolą im przetrwać w przypadku utraty pracy. Prawie dwie piąte (39%) nie ma jednak żadnych odłożonych pieniędzy. 39% deklaruje, że środków wystarczy im na trzy miesiące, 22%, że do pół roku. Co dziesiąty Polak odpowiedział, że z zaoszczędzonych środków może funkcjonować przez miesiąc.

Utrata stałego źródła dochodu i brak poduszki finansowej mogą pogłębić problemy tych osób, które na co dzień radziły sobie nieźle, lecz w obliczu nagłego kryzysu straciły grunt pod nogami – twierdzi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika również, że obawy Polaków o mniejsze wynagrodzenie czy utratę pracy nie mają na razie potwierdzenia w deklaracjach pracodawców.

Cena: 4,5 mld dolarówJacht History SupremeJest niewielki, bo mierzy zaledwie 30 metrów, jednak jego kadłub został niemal całości wyłożony złotem, a wnętrze wprost ocieka przepychem. Właścicielem jachtu jest malezyjski biznesmen Robert Kuok.

Najdroższe przedmioty świata. Zobacz listę rzeczy, których c...

Koronawirus: pytania i odpowiedzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki