Pomimo że w Chinach, gdzie było pierwotne ognisko epidemii, odnotowuje się obniżenie dynamiki rozprzestrzeniania się patogenu, to w Europie cały czas obserwujemy stały wzrost zachorowań. We Włoszech liczba zakażeń przekroczyła 2,5 tys., a we Francji i w Niemczech zarejestrowano przeszło 200 chorych. Informacja o pierwszym przypadku zakażenia na terenie Polski wprowadziła dodatkowe napięcie.
- Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem, zostały objęte kwarantanną - studził emocje minister Łukasz Szumowski.
Służby sanitarne zwracają uwagę, że obecna sytuacja wymaga spokojnego i rozważnego podejścia, a największą bronią w walce z epidemią koronawirusa jest skrupulatne przestrzeganie elementarnych zasad higieny osobistej.
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego pamiętajmy przede wszystkim o częstym i dokładnym - obejmującym wewnętrzne strony palców i nadgarstki - myciu rąk przy użyciu mydła lub innych środków dezynfekujących.
Warto zwracać uwagę na drobne szczegóły. Podczas kaszlu zakrywajmy usta, ale nie ręką, a chusteczką bądź łokciem. Jeżeli widzimy osobę z objawami grypopodobnymi, należy zachować dystans na przynajmniej metr od chorego. Są to podstawowe reguły, które powinny obowiązywać na co dzień i bez względu na obecność nowego wirusa. W ten sposób możemy ograniczyć transmisję także innych patogenów, w tym między innymi wirusa grypy, który obecnie odnotowuje szczyt infekcyjności.
Kampania edukacyjna jest prowadzona również w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświaty, gdzie pojawiły się plakaty i ulotki informacyjne. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało rekomendacje wskazujące na potrzebę prowadzenia zajęć dotyczących higieny oraz weryfikację stanu środków czystości.
- Gdy rozmawialiśmy o działaniach zapobiegawczych po spotkaniu z kuratorami, mówiliśmy o tym, że działamy profilaktycznie. Przypominaliśmy podstawowe reguły postępowania. Wyprzedzająco przypominaliśmy dyrektorom zasady bezpiecznego zachowania w szkole - podkreślił minister Dariusz Piontkowski.
W całym kraju odnotowujemy braki maseczek ochronnych w aptekach. Nie powinniśmy wpadać jednak w panikę, bowiem ta forma zabezpieczenia jest na razie rekomendowana jedynie chorym na infekcję wywołaną koronawirusem, bądź osobom opiekującym się zakażonymi. Odradza się bezmyślne wykupywanie maseczek ochronnych, co może pogłębić niedobory.
Służby sanitarne opracowały również prosty schemat postępowania u osób z podejrzeniem patogenu. Osoby wracające z regionów objętych epidemią, u których wystąpiły niepokojące objawy w postaci gorączki czy kaszlu, powinny w pierwszej kolejności skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do placówki zakaźnej.
Służby sanitarne wydały również zalecenia do wzmożonych czynności dezynfekcyjnych w autobusach, tramwajach i trolejbusach. Gdyński ZKM wstrzymał działanie przycisków otwierających drzwi.
- W związku z profilaktyką koronawirusa od 6 marca, do odwołania zawieszona zostaje funkcja „ciepłego guzika” w pojazdach komunikacji miejskiej. Na przystankach kierowcy będą otwierać wszystkie drzwi w pojeździe, tak aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie zapewnić przepływ powietrza w autobusach i trolejbusach - poinformował ZKM w Gdyni.
Ponadto przez całą dobę działa specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod numerem 800 190 590, możemy uzyskać informacje dotyczące procedur i profilaktyki.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?