Otrzymaliśmy niepokojący głos czytelniczki, która wskazuje, że obecnie z racji zawieszenia prac komisji ds. orzekenia o niepełnosprawności, nie ma możliwości uzyskania zaświadczenia i tym samym otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego. To ogromy problem dla wielu opiekunów niepełnosprawnych dzieci.
- Szanuję wszelkie obostrzenia związane z koronowirusem, ale opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, którzy muszą stawić się na komisji z dzieckiem w celu kontynuacji świadczenia pielęgnacyjnego, zostaną bez zasiłku w związku z przewlekłymi chorobami dzieci - poinformowała jedna z naszych czytelniczek, mama dziecka z astmą. - Nie możemy podjąć pracy, nie przysługuje nam też zasiłek opiekuńczy na dzieci w czasie kwarantanny, ponieważ jesteśmy zawieszeni, oczekując na komisję (nie są odprowadzane za nas składki choćby chorobowe, od końca lutego do daty komisji).
Informacje te potwierdził Urząd Miejski w Gdańsku. W tym momencie, wszelkie prace komisji są zawieszone przynajmniej do 27 marca.
- W związku zagrożeniem epidemicznym Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji. Lekarze orzecznicy wskazali konieczność przełożenia komisji lekarskich, ponieważ należą do grupy ryzyka zarażenia koronawirusem. Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo pacjentów wszystkie komisje zostały zawieszone do dnia 27.03.2020 r. Na bieżąco śledzimy wszystkie informacje i czekamy na dalsze instrukcje - poinformował Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Sytuacja miała zostać już zgłoszona do Wojewody i obecnie Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku oczekuje na odpowiedź w sprawie wdrożenia procedur zastępczych.
- Obecnie zespoły lekarskie nie spotykają się aby orzekać, w związku z czym MZON nie wydaje kart. Mamy jednak zapewnienie, że w specustawie pojawi się zmiana, wydłużająca karty osób niepełnosprawnych. Prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
Z zapytaniem zgłosiliśmy się również do biura Wojewody, które poradziło kontaktowanie się z z Wojewódzkim Zespołem do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności pod nr tel.: 58 307-74-08 lub za pomocą e-maila: [email protected]
W tym wypadku rodzicom niepełnosprawnych dzieci cierpliwość kończy się jednak wraz z końcem pieniędzy. Opiekunowie w obecnej sytuacji nie mają z czego żyć. Tym bardziej, że stan epidemiologiczny wymaga podjęcia dodatkowych zakupów.
- Co mamy zrobić? - dopytuje czytelniczka - Przecież musimy kupować leki, żywność, środki higieny, nasze dzieci nie przestały chorować przewlekłe gdy nastał czas koronowirusa! Przecież przy odrobinie dobrej woli można przeprowadzić komisję zdalnie, lub w domu, na podstawie dokumentacji medycznej, można po prostu o miesiąc przedłużyć rodzicom dzieci niepełnosprawnych świadczenie choćby o miesiąc, na ten kryzysowy czas - apeluje czytelniczka.
Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!
Jak uchronić się przed wirusem?
Niezbędne informacje
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca