Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Na Pomorzu 32 osoby objęte kwarantanną domową. Jak wygląda kwarantanna domowa? Jakie są jej zasasdy?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
unsplash
Według ostatnich danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku, w naszym regionie 32 osoby są objęte kwarantanną domową. Liczba ta prawdopodobnie będzie wzrastać. Jak wygląda kwarantanna domowa i jak się do niej przygotować?

Kwarantanna jest obecnie stosowana w przypadku osób zdrowych, które mogły mieć styczność z chorymi bądź z pacjentami, u których podejrzewa się zakażenie. W wymienionych okolicznościach decyzję o kwarantannie podejmują właściwe powiatowe lub graniczne służby sanitarne.

Jakie są warunki kwarantanny domowej? Na czym polega kwarantanna domowa?

W takiej sytuacji obowiązuje bezwzględny zakaz wychodzenia z domu i to bez względu na powód.

- Osoby, na które nałożono kwarantannę absolutnie nie powinny opuszczać miejsca zamieszkania. Nie opuszczaj miejsca kwarantanny np. nie wychodź z domu do sklepu, czy na spacer z psem. Udzielaj informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej na temat stanu zdrowia. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast poinformuj telefonicznie Państwową Inspekcję Sanitarn - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Ważne, aby przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym często myć ręce, nie dotykać okolic oczu i ust, a także kichać bądź kaszleć w chusteczkę.

Ponadto resort zdrowia poinformował wczoraj, że wszystkie osoby objęte kwarantanną będą miały wykonywane testy na koronawirusa. Obecnie służby sanitarne przygotowują się do tego kroku, ponieważ oznacza to pobieranie materiału w warunkach domowych, a następnie transport próbek do laboratorium.

Dlaczego stosuje się kwarantannę domową?

Kwarantanna jest środkiem zapobiegawczym, który przede wszystkim ma ograniczyć możliwość transmisji patogenu na inne osoby.

- To odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Miejsce kwarantanny to odrębny obiekt budowlany czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w którym prowadzi się kwarantannę - poinformowała Anna Obuchowska, rzecznik prasowy gdańskiego WSSE w Gdańsku.

Niezastosowanie się do zasad kwarantanny bądź świadome narażenie innych osób na zakażenie podlega karze.

Co grozi za brak dostosowania do zasadkwarantanny domowej?

- Zgodnie z art. 161. Kodeksu karnego § 2. Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - poinformowała Anna Obuchowska.

Przebywanie w warunkach kwarantanny domowej i tym samym brak wykonywania obowiązków zawodowych umożliwia skorzystanie ze świadczeń.

- Decyzja inspektora sanitarnego stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Zatem za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji - informuje GIS.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Telefony do sanepidu:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki