MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Bytowie. Kolejne dwie osoby zakażone SARS-CoV-2. To prawdopodobnie pracownicy dużych firm. Urząd zamknięty 23.06.2020

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka we wtorek 23.06.2020 zamknął Urząd Miejski. Powodem są dwa nowe przypadki koronawirusa. Z naszych informacji wynika, że są to pracownicy dwóch dużych firm w Bytowie.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Koronawirus w Bytowie 23.06.2020. Aktualizacja godz. 14.30

Obecnie w powiecie bytowskim są 4 osoby, u których potwierdzono koronawirusa. Może się okazać, że źródłem zarażenia był kościół w Kramarzynach.

- Kiedy okazało się, że w szpitalu zakaźnym są dwie osoby z Kramarzyn, moja pracownica sama doszła do wniosku, że z jedną z nich miała kontakt w kościele podczas Bożego Ciała – chwali postawę pracownicy prezes Wirelandu Henryk Recław. - Zgłosiła się do sanepidu wraz z mężem. Czują się dobrze i nie mają objawów. Z naszej firmy na kwarantannie przebywają trzy osoby, które miały bezpośredni kontakt z tą panią – dodaje Recław i zaznacza, że jest to pracownik biurowy.

- Nasza produkcja nie jest zagrożona. Prześledziliśmy na monitoringu kto miał z nią bezpośredni kontakt i te osoby zostały skierowane na kwarantannę – zaznacza prezes Wirelandu i cieszy się, że… dobro powraca.

- Zadzwoniła do mnie przed chwilą prezes szpitala w Bytowie i powiedziała, że skoro my na początku epidemii pomogliśmy szpitalowi, to teraz oni pomogą nam. Pożyczymy urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń tak, żebyśmy nie musieli ręcznie dezynfekować każdej klamki i segregatora – nie kryje zadowolenia Recław.

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kramarzynach ks. Roman Dudek jest zmartwiony sytuacją.

- Tego dnia w kościele było dużo osób, jak zawsze. Nie organizowaliśmy procesji zgodnie z wytycznymi księdza biskupa – mówi proboszcz. - Wiemy już, że nas ktoś zaraził. Co zrobić? - dodaje i zaznacza, że nie ma jeszcze żadnych wytycznych od powiatowego inspektora sanitarnego w Bytowie.

Jak ustaliliśmy, pierwszy pozytywny wynik w badaniu otrzymało dwoje mieszkańców tuż przed weekendem (20-21 czerwca). Jedna z osób źle się czuła, miała gorączkę i od razu została skierowana do szpitala zakaźnego. Jak się dowiedzieliśmy, inspektorom sanitarnym trudno jest ustalić ognisko choroby, bo pacjentka nie chce współpracować. Wstępnie inspektorzy zakładają, że źródłem może być rodzina mieszkańców powiatu bytowskiego, która przyjechała w odwiedziny ze Śląska.

- W związku z ujawnieniem 2 przypadków zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w dniu 23.06.2020 r. obowiązkiem kwarantanny ogółem objęto 100 osób natomiast nadzorem sanitarnym objęto 13 osób. Badania osób z kwarantanny będą prowadzone sukcesywnie w kolejnych dniach. Jutro będzie wykonanych 36 wymazów – informuje zastępca wojewódzkiego Inspektora sanitarnego w Gdańsku Anna Obuchowska. - Badania u w/w 2 osób zostały wykonane w związku z wystąpieniem objawów zachorowania na COVID-19.

- Dzisiejsze dwa przypadki potwierdzonego zakażenia Sars-CoV-2 są powiązane z 2 przypadkami zakażenia tym wirusem z 21.06. Przyczyną zakażenia była prawdopodobnie wizyta rodziny z południa Polski. Trwa dochodzenie przeciwepidemiczne i prowadzone są działania w kierunku ustalenia wszystkich możliwych kontaktów, w tym wymienionych przez Panią zakładach produkcyjnych – dodaje Obuchowska.

Drugą firmą, której pracownik ma koronawirusa jest spółka Polmor w Bytowie. Jak się dowiedzieliśmy, wprowadzony wcześniej system zmianowy sprawił, że na kwarantannie przebywa obecnie zaledwie siedem osób.

- Wprowadziliśmy dzisiaj dodatkowe obostrzenia, dezynfekujemy wszystkie pomieszczenia, jeszcze bardziej ograniczyliśmy kontakt międzyludzki. Podjęliśmy działania by odseparować od reszty pracowników te osoby, które miały kontakt z zarażonym. Zależy nam by wszyscy pracujący czuli się bezpiecznie – usłyszeliśmy w firmie.

Koronawirus w Bytowie 23.06.2020. Aktualizacja godz. 11.30

Dwa nowe potwierdzone badaniami przypadki zachorowań na COVID-19 wykryte zostały w powiecie bytowskim, jak ustaliliśmy, w dwóch dużych firmach w Bytowie. W jednej z nich wprowadzony wcześniej system zmianowy sprawił, że na kwarantannie przebywa obecnie zaledwie siedem osób.

Obecnie w powiecie bytowskim liczba osób pozostająca pod nadzorem epidemiologicznym to 7. U 676 zakończono nadzór epidemiologiczny, a na kwarantannie domowej pozostają 1484 osoby. W powiecie jest też dwóch ozdrowieńców.

Po informacji o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem bytowski Urząd Miejski został przez burmistrza prewencyjnie zamknięty.

- Będziemy interesantów wpuszczać pojedynczo. Jeśli sytuacja stanie się bardziej poważna, wrócimy do kontaktów telefonicznych i mailowych. Nie jestem w stanie powiedzieć kiedy podejmę decyzję

– mówi burmistrz Bytowa Ryszard Sylka i dodaje, że obostrzenia sanitarne będą obowiązywać na dzisiejszym spotkaniu samorządowym w Bytowskim Centrum Kultury.

Stan i perspektywy rozwoju pomorskich samorządów – to główny temat jaki wywoła prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Do Bytowa przyjadą prezydenci Gdańska i Sopotu oraz pomorski marszałek. Dyskusja zaplanowana jest na godz. 12.00. Dwie godziny później z kolei samorządowcy mieli pójść na rynek.

- Nie odwołujemy spotkania. W BCK będziemy każdemu mierzyć temperaturę i nie wpuścimy nikogo bez maseczki i rękawiczek. Osoby będą siedziały co drugie krzesło tak, by zachować odstępy. Nie sądzę by na rynek przyszło dużo osób. Wprowadzimy jednak zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż dwa metry

– wylicza burmistrz Sylka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki