MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Sklepy wydłużyły godziny otwarcia! Jakie zmiany wprowadza Lidl, Biedronka i Kaufland? Jak będą czynne sklepy? 5.04.2020

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Limit klientów, uzależniony od liczby kas, godziny, w których zakupy mogą robić wyłącznie seniorzy i obowiązkowe rękawiczki dla wszystkich klientów – to tylko część nowych, wprowadzonych przez rząd obostrzeń dla branży handlowej
Limit klientów, uzależniony od liczby kas, godziny, w których zakupy mogą robić wyłącznie seniorzy i obowiązkowe rękawiczki dla wszystkich klientów – to tylko część nowych, wprowadzonych przez rząd obostrzeń dla branży handlowej Przemysław Świderski
Jak czynne są sklepy? Limit klientów, uzależniony od liczby kas, godziny, w których zakupy mogą robić wyłącznie seniorzy i obowiązkowe rękawiczki dla wszystkich klientów – to tylko część nowych, wprowadzonych przez rząd obostrzeń dla branży handlowej. Na odpowiedź sieci nie trzeba było długo czekać. Część z nich podjęła już decyzję o wydłużeniu godzin otwarcia swoich sklepów.

Część nowych, ogłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego obostrzeń weszło w życie z dniem 1 kwietnia.

Godziny otwarcia sklepów. Jakie zmiany w sieciach handlowych po ograniczeniach?

- Wprowadzamy limit osób przebywających w sklepie. Maksymalnie trzy osoby na jedną kasę. Jeżeli w sklepie jest pięć kas, to na terenie sklepu może przebywać jednocześnie 15 osób – tłumaczył we wtorek, 31.03.2020, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Trzeba dodać, że chodzi o ogólną liczbę kas, znajdujących się w sklepie, a nie tylko o te, które w danym momencie są czynne.

- Na bazarach i targowiskach, tam, gdzie polscy rolnicy sprzedają swoje płody rolne, przy jednym straganie mogą przebywać maksymalnie trzy osoby – dodawał premier.

Koronawirus w Polsce. Godziny dla seniorów w sklepach. Kiedy zrobią zakupy?

Od czwartku, 2 kwietnia, w sklepach obowiązywać będą też tzw. godziny dla seniorów. W godz. 10-12 do placówek mają być wpuszczane wyłącznie osoby w wieku powyżej 65 lat. Tego dnia wchodzi w życie również obowiązek noszenia przez klientów jednorazowych rękawiczek. Zapewniać je mają sklepy.

Zakupy podczas epidemii. Zmiany w Lidlu

- Sklep przy ul. Wodnika 38 w Gdańsku Osowej od środy, zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, wpuszcza na obiekt 15 osób. Również w godzinach od 10:00 do 12:00 wstęp na sklep będą miały osoby powyżej 65. roku życia. Nie wpuszczamy dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia bez opieki osoby dorosłej. Prosimy klientów o współpracę i wyrozumiałość. Dla nas też jest to nowa i trudna sytuacja, prosimy o wsparcie – informuje zespół Lidl Polska.

W każdym sklepie sieci Lidl znajduje się od 4 do 10 kas.

- Dostosujemy się do wszystkich nowych rozporządzeń – zapewnia w rozmowie z nami Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska. - W tej chwili najistotniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo klientów oraz pracowników. Do tej pory zamontowaliśmy specjalne ekrany ochronne wykonane z plexi przy stanowiskach kasowych, a na podłogach wyznaczyliśmy bezpieczne odległości między osobami stojącymi w kolejce. W każdym sklepie i biurze Lidl Polska pracownicy mogą korzystać z podajników ze środkami dezynfekującymi oraz płynami antybakteryjnymi, a także z rękawiczek ochronnych. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy przekazywanie specjalnych osłon ochronnych twarzy – przyłbic.

W odpowiedzi na nowe obostrzenia, władze sieci Lidl podjęły decyzję o wydłużeniu godzin pracy większości swoich sklepów. Część z nich otwarta będzie przez całą dobę.

- Od 2 kwietnia br. większość sklepów sieci Lidl Polska będzie czynna w godzinach 6:00-24:00, również w niedzielę handlową. Ponadto, część sklepów będzie funkcjonować w modelu całodobowym (24 godziny) np. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni czy Poznaniu - informuje biuro prasowe sieci Lidl. - Aby wesprzeć swój zespół, Lidl Polska rozpoczął właśnie rekrutację na nowe stanowisko w sklepie o nazwie „pracownik wsparcia sprzedaży”.

Kaufland. Godziny otwarcia po obostrzeniach wydłużone

- Aby mieć pewność, że w sklepie przebywa odpowiednia liczba klientów, zabezpieczyliśmy możliwe wejścia do marketu, pozostawiając do dyspozycji klientów jedno wejście oraz jedno wyjście. Przed marketami znajdują się strefy wydzielone taśmą, w których klienci bezpiecznie oczekują na możliwość wejścia do sklepu. Pracownicy ochrony kontrolują przy tym liczbę klientów wchodzących oraz wychodzących, zarządzając odpowiednio ruchem – relacjonuje Łukasz Pawlicki z biura prasowego Kaufland. - Rękawiczki, które do tej pory były dostępne na wejściu do hali sprzedaży marketu, są teraz dostępne do dyspozycji klientów także przy wiacie z wózkami. Klienci mogą także korzystać ze stacji higieny, która umożliwia dezynfekcję rąk czy rączek wózków zakupowych.

Przedstawiciele sieci informują dalej, że „w godz. 10-12 wejście na teren sklepu możliwe jest tylko dla osób powyżej 65. roku życia”.

- Ze względu na ograniczenie ruchu w marketach, które może powodować, że większość naszych klientów nie będzie miała możliwości dokonać niezbędnych zakupów, zdecydowaliśmy się wydłużyć godziny otwarcia sklepów. Od 1 kwietnia br. nasze sklepy otwarte są dla klientów od godz. 6 do godz. 22. Od 2 kwietnia natomiast większość naszych marketów będzie funkcjonować do godz. 23 – zapowiada Łukasz Pawlicki.

Epidemia a zakupy. Biedronka otwarta do północy, przed świętami przez całą dobę

Jeszcze dłużej będą w najbliższym czasie otwarte sklepy sieci Biedronka. W tygodniu przed świętami zakupy będzie w nich można robić nawet przez całą dobę.

- Od 2 kwietnia br. sklepy sieci Biedronka będą czynne w godz. 6:00-24:00. Wszystko po to, by klienci mieli szansę zakupu żywności, nawet przy nowych niższych limitach osób w placówkach handlowych. Dodatkowo w tygodniu przedświątecznym, czyli w dniach 7-10 kwietnia, sklepy Biedronka będą czynne całą dobę. Dzięki temu Polacy będą mogli komfortowo zrobić tradycyjne zakupy na Wielkanoc – informuje biuro prasowe sieci Biedronka.

Władze spółki zapewniają, że sieć dostosowała się do nowych regulacji w zakresie m.in. godzin dla seniorów oraz zmniejszonych limitów osób w sklepach.

- Naszym zobowiązaniem wobec polskich klientów jest to, by umożliwić im zakup produktów spożywczych, nawet w tych szczególnych okolicznościach. Jednocześnie jesteśmy świadomi celów i znaczenia nowych regulacji i robimy wszystko co konieczne, by Biedronka była miejscem bezpiecznym dla klientów i pracowników. Dlatego uwzględniając nowe zarządzenia, wydłużamy godziny pracy sklepów, by móc obsłużyć wszystkich klientów, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo i komfort – tłumaczy Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny w sieci Biedronka.

Godziny otwarcia sklepów. Jak zmiany w sieciach handlowych po ograniczeniach?

Niestety prawdą jest, że wraz z nowymi obostrzeniami zdążyły pojawić się też pierwsze problemy. W środę rano w Nowym Dworze Gdańskim pod jednym z marketów zebrała się duża kolejka. Oczekującym na wejście do sklepu klientom trudno było respektować rygor dwóch metrów odległości od siebie. Podobną sytuację dało się zaobserwować jeszcze tego samego dnia pod budynkiem jednego z banków. Jak dowiedzieliśmy się w nowodworskiej Straży Miejskiej, jej funkcjonariusze będą od teraz zwracać szczególną uwagę na okolice sklepów w czasie patroli.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki