Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Powrót LOTdoDomu z przesiadką: spod lotniska w Warszawie ruszają pociągi i autobusy. Są połączenia do Trójmiasta i innych miast

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Na lotnisku Chopina z dnia na dzień robi się coraz ciaśniej. W czwartek i piątek (19,20.03.2020) w ramach akcji Lot do Domu lądowało w warszawskim porcie po 19 samolotów. Na sobotę (21.03.2020) zaplanowano lądowanie 21 maszyn. To ponad 5 tysięcy pasażerów. Najbardziej istotne jest jednak to, że od soboty Polacy, rozsiani po całym świecie, wracając do kraju mogą liczyć nie tylko na loty czarterowe w ramach akcji LOTdoDomu, ale również na dalszą podróż do miejsc zamieszkania – pociągiem lub autobusem.

Dotychczas to właśnie pozostawienie powracających do kraju samym sobie po wylądowaniu w Warszawie, nie zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko im, ale również tysiącom Polaków, z którymi kontaktowali się w czasie podróży do domu transportem publiczym – budziło największą frustrację i przysłaniało gigantyczny wysiłek związany z organizacją akcji. Teraz to się zmieniło: do projektu #LOTdoDomu dołączyli bowiem przewoźnicy lądowi: Polonus i PKP Intercity. Firmy uruchomiły dodatkowe połączenia krajowe - pociągi i autokary, które rozwiozą pasażerów z Lotniska Chopina do kilkudziesięciu polskich miast, bez dodatkowych kosztów z ich strony.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

#Lotdodomu. Pociąg do Trójmiasta odjeżdża o 17.50
Uruchomiono cztery połączenia kolejowe: Warszawa Lotnisko Chopina – Bielsko Biała, Warszawa Lotnisko Chopina – Wrocław Główny, Warszawa Lotnisko Chopina - Przemyśl. Nas jednak najbardziej interesuje pociąg nr 1844/5 rel. Warszawa Lotnisko Chopina – Kołobrzeg. Składy będą zatrzymywać się na wyznaczonych stacjach pośrednich, co ułatwi podróżnym dotarcie do swoich domów. Pociąg będzie wyjeżdżał spod Lotnisk Chopina o godz. 17:50, kolejne przystanki to: Legionowo 18:32 – Nowy Dwór Mazowiecki 18:42 – Ciechanów 19:16 – Mława 19:33 – Działdowo 19:45 – Iława 20:18 – Prabuty 20:38 – Malbork 20:59 – Tczew 21:12 – Gdańsk Gł. 21:31 – Sopot 21:43 – Gdynia Gł. 21:54 – Rumia 22:07 – Wejherowo 22:19 – Lębork 22:49 – Słupsk 23:21 – Sławno 23:40 – Koszalin 0:06 – Białogard 0:23 – Karlino 0:39 – Daszewo 0:44 – Wrzosowo 0:49 – Jazy 0:54 – Dygowo 0:59 – Stramnica 1:05 – Kołobrzeg przyj. 1:16. Pociągi odjeżdżają ze stacji przed terminalem LOT.

#Lotdodomu. Autobusem
Natomiast autokarami Polonusa będzie można dojechać do: Gdyni (przez Mławę, Ostródę, Elbląg, Gdańsk, Sopot), Koszalina (przez Płońsk, Sierpc, Toruń, Bydgoszcz, Piłę, Szczecinek), do Szczecina (przez Sochaczew, Łowicz, Łódź, Koło, Konin, Wrześnię, Poznań, Nowy Tomyśl, Gorzów Wielkopolski,) do Suwałk (przez Ostrów Maz., Łomżę, Zambrów, Białystok, Augustów, Suwałki), do Zamościa (przez Radom, Puławy, Lublin), Krosna (przez Radom, Sandomierz, Rzeszów,), Nowego Targu (przez Radom, Kielce, Kraków), Jeleniej Góry (przez Łódź, Łask, Zduńską Wolę, Sieradz, Złoczew, Kępno, Syców, Oleśnicę, Wrocław, Legnicę).

#Lotdodomu. Jak to wygląda w praktyce?
Po wylądowaniu samolotów pasażerowie, którzy chcą skorzystać z transportu autokarowego i pociągów, kierowani są z hali przylotów do terminala AB, gdzie znajdują się stanowiska PKP Intercity i Polonus. Rozkłady jazdy pociągów i autokarów dostępne są na Lotnisku Chopina oraz na stronie LOT.com. Autokary Polonusa będą rozwoziły przylatujących pasażerów do wybranych miast w całej Polsce, startując spod lotniska codziennie w odstępach 20-30 minut. Pasażerowie powinni zgłaszać się do stanowisk przewoźnika, by uzyskać miejsce na przejazd na wybranej trasie. Autokary będą odjeżdżały spod terminalu AB po zebraniu około 20 pasażerów lub w razie potrzeby.
Transport autokarowy i pociągi są bezpłatne dla pasażerów operacji #LOTdoDomu oraz ich rodzin., a w podróży może im – według zapewnień LOT – towarzyszyć rodzina, jeżeli przyjechała po pasażera na lotnisko. Taką informacje należy podać w momencie rejestracji na wybrany kurs pociągiem lub autokarem. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc, zgłoszenia na transport na wybranej trasie zbierane są na bieżąco na lotnisku.

#Lotdodomu. Przylatują z Europy i Azji obu Ameryk i Afryki

Od wczoraj otworzyły się dwa nowe kierunki lotów repatriacyjnych: Europa Południowo-Wschodnia, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Afryka. Ten pierwszy zainaugurowany został rejsem z Sofii: dzisiaj ze stolicy Bułgarii przyleci kolejna maszyna, wylądują również Polacy ewakuowani z Ukrainy (Kijów), Mołdawii(Kiszyniów), Serbii (Belgrad), Czarnogóry (Podgorica), jutro przylecą ci, którzy utknęli w Chorwacji (Zagrzeb) i Macedonii Północnej (Skopje).
Wczoraj przyleciał również pierwszy samolot z Ameryki Środkowej, z Dominikany (startował z lotniska w Punta Cana). Wiadomo już, że kolejne loty z tego kontynentu odbędą się w najbliższy wtorek: ze stolicy Brazylii Rio de Janeiro oraz ze znanych kurortów Varadero na Kubie i Cancun w Meksyku ( na te ostatnie wszystkie bilety są już sprzedane).
Według aktualnie obowiązującej siatki rejsów również we wtorek odbędzie się pierwszy lot z Afryki, z Kapsztadu w RPA.
W ciągu pierwszego tygodnia trwania akcji przewoźnik wykonał w sumie 152 rejsy, wykorzystując 40 maszyn typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800 i Embraer i przywiózł do kraju prawie 22 tysiące polskich obywateli. Dzisiaj planowanych jest 21 rejsów: LOT zabierze Polaków z Bangkoku, Doha, Miami, Chicago, Podgoricy, Sofii, Wiednia i Edynburga, Kiszyniowa, Belgradu, a także z Londynu. Z tego ostatniego miasta wykonano dotychczas najwięcej rządowych czarterów, bo aż 13, samoloty ze stolicy Wielkiej Brytanii przylatują codziennie.

#Lotdodomu. Krótki bilans
Połączenia czarterowe planowane są na kilka dni do przodu, na podstawie zgłoszeń polskich obywateli, którzy chcą wrócić do kraju. Aktualne lista kierunków, z których możliwy jest powrót w ramach operacji #LOTdoDomu dostępna jest na stronie: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu. Dotychczas na liście zrealizowanych i planowanych połączeń znalazło się 62 miasta w 44 krajach, często są to porty lotnicze, do których samoloty narodowego przewoźnika nie latają regularnie, nie maja swoich baz i obsługi technicznej, co czyni operację bardziej złożoną pod względem nie tylko logistycznym, ale również dyplomatycznym, a nawet prawnym. Jak można usłyszeć nieoficjalnie od zajmujących się organizacją akcji pracowników LOT – obecnie część lotów powinna mieć ze względu na warunki miejscowe właściwie status lotów ratunkowych, jak np. organizowana ewakuacja grupy ok. 100 Polaków z Peru, którzy w często dramatycznych okolicznościach dotarli do stolicy kraju i czekają na ewakuację.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki