Aż 1752 przypadki phishingu, czyli oszustwa polegającego na wyłudzeniu danych np. haseł do logowania czy numeru karty kredytowej, odnotowano w pierwszym kwartale tego roku - wynika z opublikowanego właśnie raportu państwowego instytutu badawczego Naukowej i Akademickiej Sieć Komputerowa (NASK).
Jak wyliczają eksperci z branży IT to niemal tyle, ile w całym pierwszym kwartale 2019 r., a to tylko wycinek z ogółu liczby potwierdzonych zagrożeń, wśród których do końca marca 2020 r. odnotowano też 220 przypadków wykorzystania złośliwego oprogramowania. Naliczono się też ponad 3800 przykładów nielegalnych treści, z czego powyżej 800 stanowiły materiały prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci.
Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich i naszego zaangażowania - nie tylko w biologicznej pandemii, ale również w obszarze "cyber". Wobec rosnącej fali wyłudzeń i oszustw nie powinniśmy pozostawać bierni, ale ostrzegać się i informować nawzajem. Jeśli widzimy, że znajomy publikuje treści prowadzące do stron wyłudzających dane, skontaktujmy się z nim jak najszybciej - być może jego konto zostało przejęte. Wszelkie podejrzane strony, maile, informacje na portalach społecznościowych czy wiadomości SMS możemy natomiast zgłaszać za pośrednictwem strony incydent.cert.pl
- radzi Przemysław Jaroszewski, kierownik CERT Polska, NASK.
We współpracy z Biurem do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz tamtejszym Biurem Prewencji, a także Europolem spece z NASK przygotowali „Przewodnik Bezpieczeństwa w świecie z COVID-19” (do pobrania tutaj). Tam w obrazowy i prosty sposób przedstawili podstawowe zasady pozwalające uniknąć zagrożenia w dobie tzw. nowej normalności.
Na co uważać?
- Kiedy wychodzimy dobrze zamykajmy drzwi i okna w domu, a w mediach społecznościowych nie podawajmy jego lokalizacji,
- Pracując z mieszkania czy firmy dbajmy by korzystać ze sprzętu służbowego, robić kopie zapasowe danych i aktualizować system oraz używać mocnych haseł. Starajmy się też nie rozpowszechniać fałszywych informacji,
- Strzeżmy się ofert testów i szczepionek przeciw COVID-19 czy np. maseczek,
- Uważajmy na oferty „zbyt dobre żeby były prawdziwe” oraz podejrzane oferty pracy,
- Używajmy bezpiecznego połączenia do transakcji online i korzystajmy z renomowanych witryn, dodatkowo używając kart płatniczych do robienia zakupów online,
- Z dziećmi rozmawiajmy o zagrożeniach „nowej normalności” i bezpieczeństwie w dobie E-lekcji,
- Jeśli kupujemy kryptowaluty, pomyślmy nad przechowywaniem ich w portfelu sprzętowym, handlujmy tylko bezpośrednio i na renomowanej giełdzie.
O tym, że oszuści nie śpią i wciąż modyfikują swoje sposoby, aby uśpić naszą czujność, a koronawirusa potraktowali jak kolejną okazję, regularnie przypominają pomorscy policjanci.
Epidemia koronawirusa całkowicie przeorganizowała codzienne nawyki wielu z nas, a sklepy i instytucje przeniosły swoją działalność do internetu. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie coraz więcej osób decyduje się na robienie zakupów w sieci. Możliwości wirtualnego świata są olbrzymie. Z jednej strony ułatwiają nam życie codzienne pozwalając załatwić niektóre sprawy urzędowe, czy zrobić opłaty lub zakupy. Z drugiej zaś strony wymuszają na nas zachowanie szczególnej czujności i ostrożności podczas wykonywania wirtualnych czynności w sieci
- zastrzega nadkom. Maciej Stęplewski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Funkcjonariusze sugerują by dokładnie sprawdzać internetowe sklepy (np. korzystając z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), nie klikać w linki od nieznanych nadawców i nie otwierać załączników od nich. Apelują też by unikać nowych oszustw „na BLIK-a” nie przekazując danych umożliwiających logowanie nawet osobom podających się za bliskich znajomych czy rodzinę oraz pilnować haseł i wchodzić na stronę swojego banku tylko bezpośrednio i korzystając z dobrze zabezpieczonej sieci.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?