Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus negatywnie wpłynął na przedsiębiorców. Tylko co piąty pozytywnie ocenia założenia Tarczy Antykryzysowej. PBS zbadał nastroje

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
PBS sprawdził nastroje Polaków związane z koronwirusem
PBS sprawdził nastroje Polaków związane z koronwirusem Karol Makurat
„Koronawirus a nastroje i oceny przedsiębiorców oraz ogółu społeczeństwa”. Takie badanie przeprowadziła w tym tygodniu agencja badawcza PBS z Sopotu. Wynika z niego m.in., że koronawirus negatywnie wpłynął na firmy w Polsce. Tylko co piąty z badanych przedstawicieli biznesu pozytywnie ocenia założenia rządowej Tarczy Antykryzysowej.

Ostatni okres to czas niepokoju i jednocześnie intensywnej pracy dla nas wszystkich. Będąc członkiem kilku organizacji – branżowych, zrzeszających przedsiębiorców – mamy okazję uczestniczyć w wielu ciekawych rozmowach na temat bieżących wydarzeń. Rozmowy te były dla nas inspiracją do przygotowania i przeprowadzenia badania, którego celem było poznanie nastrojów polskich przedsiębiorców i pracowników w obliczu wielkiej, ogólnokrajowej kwarantanny – mówi Maciej Delebis, prezes PBS.

Koronawirus negatywny dla przedsiębiorców

Z badania sprawdzającego nastroje przedsiębiorców i ogółu społeczeństwa podczas pandemii koronawirusa wynika, że obecna sytuacja dotknęła praktycznie całe społeczeństwo. Potwierdza to prawie 90% badanych. Przedstawiciele biznesu wskazują, że koronawirus miał na nich negatywny wpływ. Przedsiębiorców, którzy korzystają na obecnej sytuacji jest relatywnie bardzo mało – podał PBS. Decyzja o wprowadzeniu ogólnokrajowej kwarantanny przyjmowana jest jednak pozytywnie przez firmy i społeczeństwo.

Biznes obawia się bankructwa

Agencja badawcza PBS prognozuje, że w najbliższym czasie większość firm zanotuje spadek popytu na ich produkty i usługi. Co drugie przedsiębiorstwo obawia się zagrożenia płynności finansowej już w najbliższym miesiącu. W perspektywie całego drugiego kwartału o swoją płynność martwi się już dwie trzecie badanych firm – poinformował PBS.

Tarcza Antykryzysowa. Co myślą przedsiębiorcy?

W badaniu przedsiębiorcy oceniali także propozycje rządu w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, czyli pakietu, który ma chronić i wspomagać biznes przeżywający kryzys związany z pandemią koronawirusa. Prawie połowa badanych ocenia go negatywnie. Tylko co piąty przedstawiciel biznesu pozytywnie odnosi się do rządowych rozwiązań wspierających firmy i pracowników – wynika z badania PBS.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Badanie „Koronawirus a nastroje i oceny przedsiębiorców oraz ogółu społeczeństwa” zostało zrealizowane na internetowym panelu badawczym Poznaj.to w technice CAWI w dniach 24-25.03.2020 r. na ogólnopolskiej próbie n=402 firm (mikro, małe i średnie firmy) i na reprezentatywnej próbie n=500 Polaków w wieku 18+. Badanych pytano o: wpływ na firmy, pracę i codzienne życie wprowadzonego przez rząd rozporządzenia o ograniczeniu poszczególnych działalności; ocenę decyzji o wprowadzeniu ogólnokrajowej kwarantanny; ocenę proponowanej przez Rząd Tarczy Antykryzysowej; prognozy dla firm w perspektywie najbliższych 3 miesięcy.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Bałtyckiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki