Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Naukowcy z USA: Aktywność fizyczna zapewnia silną ochronę przed hospitalizacją, przyjęciem na OIOM i śmiercią z powodu COVID-19

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus. Naukowcy z USA: Aktywność fizyczna zapewnia silną ochronę przed hospitalizacją, przyjęciem na OIOM i śmiercią z powodu COVID-19
Koronawirus. Naukowcy z USA: Aktywność fizyczna zapewnia silną ochronę przed hospitalizacją, przyjęciem na OIOM i śmiercią z powodu COVID-19 Pawel Relikowski / Polskapress
Siłownie i kluby fitness w Polsce są zamknięte, a najnowsze badania z USA pokazują, że regularna aktywność fizyczna zapewnia silną ochronę przed hospitalizacją, przyjęciem na oddział intensywnej terapii i przed śmiercią. Wyniki opublikowano w "British Journal of Sports Medicine".

Badacze Kaiser Permanente z Kalifornii w USA przeprowadzili badanie z udziałem prawie 50 000 osób, które przechodziły COVID-19. Wyniki opublikowane w "British Journal of Sports Medicine" sugerują nawet, że regularna aktywność fizyczna zapewnia silną ochronę przed hospitalizacją, przyjęciem na oddział intensywnej terapii i śmiercią. W badaniu mówi się, że nawet doraźne ćwiczenia obniżyły szanse na poważne skutki COVID-19 w porównaniu z osobami, które w ogóle nie są aktywne fizycznie.

Dr Robert E. Sallis, lekarz medycyny rodzinnej i sportowej z Centrum Medycznego Kaiser Permanente w Fontana w Kalifornii, wykładowca University of California, twierdzi, że aktywność fizyczna jest ważna podczas pandemii i nie tylko. Osoby, które regularnie ćwiczą, miały największe szanse na pokonanie COVID-19, podczas gdy osoby nieaktywne radziły sobie znacznie gorzej.

Naukowcy przebadali 48440 dorosłych z rozpoznanym COVID-19 w okresie od 1 stycznia do 21 października 2020 r., wykonano u nich 2 lub więcej pomiarów aktywności fizycznej w okresie od marca 2018 r. do marca 2020 r. Aby uzyskać pomiar, pacjenci byli pytani o to, ile dni w tygodniu wykonywali umiarkowane lub bardziej forsujące ćwiczenia i średnio, ile minut one trwały.

Mediana wieku pacjentów w tym badaniu wynosiła 47 lat, w tym 61,9 proc. kobiet. Z całej przebadanej grupy 6,4 proc. było konsekwentnie aktywnych, a 14,4 proc. było konsekwentnie nieaktywnych, a pozostała część należała do kategorii średnio aktywnych. Spośród wszystkich objętych badaniem i chorych na COVID-19 8,6 proc. było hospitalizowanych, a 2,4 proc. przyjęto na intensywną terapię, 1,6 proc. zmarło.

Wyniki tego badania pokazują, że brak aktywności był silnie powiązany ze słabym radzeniem sobie z COVID-19. Aktywność fizyczna zapewniła silną ochronę przed hospitalizacją, przyjęciem na OIOM i zgonem wśród pacjentów z COVID-19. Brak aktywności fizycznej w badanym czasie ponad dwukrotnie zwiększał szanse hospitalizacji w porównaniu z regularną aktywnością fizyczną.

Pacjenci konsekwentnie nieaktywni mieli 1,73 razy większe szanse przyjęcia na OIOM niż pacjenci stale aktywni. Szansa na zgon była 2,49 razy większa w przypadku pacjentów konsekwentnie nieaktywnych w porównaniu z pacjentami, którzy byli stale aktywni. Nawet pacjenci, którzy byli dość umiarkowanie aktywni, mieli mniejsze szanse na ciężkie przebycie COVID-19 w porównaniu z tymi, którzy byli konsekwentnie nieaktywni, co sugeruje, że każda aktywność fizyczna jest korzystna.

- To, co najbardziej mnie zaskoczyło w tym badaniu, to siła związku między brakiem aktywności fizycznej a ciężkim przechodzeniem COVID-19 - powiedziała współautorka badania dr Deborah Rohm Young, profesor z Kaiser Permanente Bernard J. Tyson School of Medicine.

- Uważam, że ćwiczenia to lekarstwo, które każdy powinien zażywać - szczególnie w erze COVID-19 - skomentował dr Sallis.

Założona w 1945 roku firma Kaiser Permanente zapewniająca opiekę medyczną ma obecnie 12,4 miliona członków w ośmiu stanach USA i Dystrykcie Kolumbii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki