MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Władze Gdańska reagują na problemy przedsiębiorców i rynku pracy

Rafał Mrowicki
Karolina Misztal
Umorzenie czynszu dla najemcy na miesiąc z możliwością zawieszenia spłaty na kolejne dwa miesiące, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości. Między innymi takie propozycje przygotowały dla przedsiębiorców władze Gdańska w związku z kryzysem na rynku pracy wywołanym pandemią koronawirusa. Przywrócona zostanie też obsługa urzędowa spraw dotyczących przedsiębiorstw.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Po władzach Gdyni i Sopotu, włodarze Gdańska zaprezentowali pakiet wsparcia dla przedsiębiorców działających w mieście. Przedstawili go na wideo konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, Alan Aleksandrowicz zastępca ds. inwestycji oraz Emilia Kosińska, zastępczyni Skarbnik Miasta.

Władze Gdańska proponują umorzenie czynszu - na wniosek najemcy - w lokalach gminnych na miesiąc z możliwością zawieszenia go na kolejne dwa miesiące. Dotyczy to branż, o których mowa w rozporządzeniu ministra zdrowia z 13 marca. Ponadto użytkownicy wieczyści mogą wystąpić o zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na trzy miesiące. Planowane jest też odroczenie płatności za roczne użytkowanie wieczyste.

- Przedsiębiorcom dotkniętym skutkami epidemii zapewniamy możliwość ubiegania się o prolongatę zarówno w przypadku opłat za użytkowanie wieczyste jak i użytkowanie. Wystąpiliśmy jako Unia Metropolii Polskich do rządu o przesunięcie ustawowego terminu płatności za użytkowanie wieczyste do 30 czerwca każdego roku. Inne wsparcie będzie możliwe również w zależności od rozwoju sytuacji oraz kondycji każdego przedsiębiorcy. Apelujemy by składali te wnioski najszybciej jak to możliwe - powiedział wiceprezydent Alan Aleksandrowicz.

Na wniosek podatnika przedsiębiorcy możliwe będzie indywidualne rozpatrzenie wniosku o umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie podatku od nieruchomości. Na podstawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych możliwe jest odstąpienie od egzekucji opłat z tytułu regulowania transakcji handlowych.

- Potrzebna jest zmiana zapisu w ustawie ordynacja podatkowa. Chodzi o dzisiejszą płatność i możliwości płacenia zobowiązań bieżących, gdy przychody nie są osiągane przez przedsiębiorców. Postulujemy by terminy spłaty podatku od nieruchomości były odroczone o pół roku - powiedziała Emilia Kosińska.

Zapowiedziano również przywrócenie pełnej obsługi urzędowej w sprawach związanych z przedsiębiorstwami.

Wiceprezydent Piotr Grzelak zaapelował do rządu o wsparcie dla samorządu, o które zwróciło się 12 największych polskich miast w ramach Unii Metropolii Polskich.

- Będziemy walczyć o każde miejsce pracy w tym mieście, każdego pracownika i każdego pracodawcę - powiedział Piotr Grzelak. - Każdy z nas musi z czegoś zrezygnować. My wspólnota samorządowa, prywatni właściciele, podmioty gospodarcze, instytucje finansowe. By w dłuższym czasie miało to szansę za funkcjonować potrzebne jest wsparcie państwa. Gdański pakiet wsparcia przedsiębiorców został skonsultowany w gronie 12 największych miast w ramach Unii Metropolii Polskich. Dziś prezentujemy pierwszą część pakietu, w kolejnych dniach będziemy prezentować kolejne - dodał.

- Kryzys dotyczy wielu branż. Te branże, które nie zostały objęte przez rozporządzenie ministra, będą rozpatrywane przez nas indywidualnie. Analogicznie wprowadzamy podobny model z dzierżawą, na której mamy lekką zabudowę, np. budkę gastronomiczną. Apelujemy do restauratorów, którzy mają ogródki gastronomiczne, złożyli wnioski o odstąpienie, nie chcemy pobierać za nie opłat - zaapelował wiceprezydent Grzelak.

Zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju poinformował także, że o rok przedłuży się vacatio legis uchwały krajobrazowej w części dotyczącej szyldów. Uchwała wchodzi w życie z początkiem kwietnia.

Wiceprezydent Piotr Grzelak zapowiedział monitorowanie obłożenia komunikacji miejskiej w związku z wprowadzeniem sobotniego rozkładu jazdy w ciągu tygodnia. Spowodowało to zwiększenie liczby pasażerów na kurs.

- Monitorujemy linie, na których pojawiło się większe obciążenie, będziemy chcieli wzmocnić te linie by do takiego obciążenia nie dochodziło - powiedział wiceprezydent.

Emilia Kosińska stwierdziła, że Urząd nie oszacował jeszcze możliwych strat dla miasta w budżecie z powodu zastoju.

Od poniedziałku nie zmieniło się też stanowisko wiceprezydenta Grzelaka ws. ewentualnego czasowego zniesienia opłat za parkowanie. Taką decyzję podjął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, nie zdecydowały się na nią jednak władze Sopotu.

- Myśmy poinformowali o tej decyzji po głębszych analizach, teraz mamy ich więcej. Jesteśmy w kontakcie z pracodawcami, mamy pomiary z systemu Tristar. Daje nam to podstawę do utrzymania tej decyzji. Jeżeli ruch w godzinach szczytu zmniejszył się o 35 proc., to czy znoszenie opłat nie powodowałoby zwiększenia mobilności? Tego chcemy uniknąć - uzasadnił wiceprezydent Piotr Grzelak.

W Sopocie prezydent Jacek Karnowski chce pomóc przedsiębiorcom poprzez przesunięcie terminu płatności na rzecz gminy opłąty rocznej za użytkowanie wieczyste wieczyste, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz czynszu dzierżawnego.

W Gdyni prezydent Wojciech Szczurek zwolnił z czynszu najemców lokali gminnych, których objął zakaz prowadzenia działalności. Oprócz tego zaproponował odroczenie płatności podatków od nieruchomości za okres od marca do czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki