MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Urzędy zmieniają sposób pracy. Sprawdź, jak możesz załatwić swoją sprawę

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Urząd Miejski w Sopocie
Urząd Miejski w Sopocie fot. archiwum
W związku z pandemią koronawirusa w Polsce oraz potwierdzonymi dwoma przypadkami zakażeń na Pomorzu, urzędy w regionie ograniczają przyjmowanie interesantów. Sprawdźcie, jakie ograniczenia weszły w życie w poszczególnych urzędach.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego rekomenduje interesantom rezygnację z wizyt w urzędzie i kontakt za pośrednictwem środków elektronicznych poprzez e-mail i e-puap.

Gdańsk

Urząd Miejski w Gdańsku zawiesił przyjmowanie interesantów. Od poniedziałku bezpośrednią obsługę klientów zawieszają czasowo wszystkie Zespoły Obsługi Mieszkańców oraz Jednostki Organizacyjne miasta.

Wyjątek stanowić będą: zgłoszenia zgonów oraz narodzin (wyłącznie w przypadku konieczności złożenia oświadczenia uznania ojcostwa), które będą realizowane w budynku Urzędu przy ul. Nowe Ogrody 8/12 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 14.00 oraz sprawy związane z pochówkiem na cmentarzach komunalnych zamkniętych i decyzje na sprowadzenie urny bądź trumny z zagranicy - realizowane przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Rejestrowane będą wyłącznie pojazdy fabrycznie nowe po uprzednim umówieniu telefonicznym pod nr tel.: 58 323 69 28, 58 323 69 29 w ZOM nr 1, ul. Partyzantów 74.

Wszystkie umówione wcześniej spotkania i wizyty zostają odwołane.

W pozostałych sprawach zalecany jest kontakt elektroniczny w tym: pisma zwykłe, skargi wnioski o udostępnienie informacji publicznej mailowo na adres [email protected], a wnioski wymagające podpisu - przez platformę epuap. https://www.gdansk.pl/kontaktgdansk/#!#pro

Pozostałe czynności będą załatwiane na podstawie wniosku złożonego pocztą tradycyjną za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Odpisy aktów i decyzje wysyłane będą również za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub pocztą elektroniczną.

Śluby już zaplanowane, odbędą się w ustalonych terminach. Urzędnicy apelują do par młodych o ograniczenie liczby gości biorących udział w ceremonii. Zalecani są jedynie świadkowie oraz ewentualnie fotograf. Aktualnie nie umawiane są nowe terminy ślubów.

Ponadto jeśli chcemy uzyskać informacje jak załatwić sprawę, dowiedzieć się na jakim etapie jest załatwiana już sprawa albo toczące się postępowanie, proponujemy kontakt z Gdańskim Centrum Kontaktu dostępnym przez 24 godziny 7 dni w tygodniu za pośrednictwem maila [email protected], telefonicznie pod nr 58 52 44 500 lub przez portal internetowy https://www.gdansk.pl/kontaktgdansk/zglos. Wystarczy podać swoje dane, przedmiot sprawy lub wydział w którym toczy się postępowanie i kontakt zwrotny.

Wszelkie opłaty, w tym podatek od nieruchomości można dokonywać on-line za pośrednictwem strony https://oplaty.gdansk.pl/ oraz przez bankowość elektroniczną. Ponadto podatek od nieruchomości można wpłacać bez prowizji w kilkunastu placówkach banku PEKAO rozlokowanych na terenie Gdańska.

Sopot

Sopocki Urząd Miejski zawiesił przyjmowanie klientów już w piątek. Kontakt z urzędnikami wciąż jest możliwy przez internet i telefon. Zalecane jest korzystanie z profilu zaufanego.

Bez ograniczeń mieszkańcy Sopotu (gdy zdarzenie nastąpiło w Sopocie) mogą załatwić następujące sprawy:

  • sporządzenie aktu zgonu (USC, tel. 58 521 36 91 lub 58 521 36 92)
  • sporządzenie aktu urodzenia (USC, tel. 58 521 36 91 lub 58 521 36 92 )
  • wydanie dowodów osobistych (Wydział Obywatelski, tel. 58 521 37 11)

W pozostałych, niecierpiących zwłoki kwestiach, możliwe są wizyty w urzędzie po uprzednim umówieniu telefonicznym – z konkretnym urzędnikiem. Do budynku magistratu wpuszczani będą jedynie dyżurujący pracownicy, osoby, które przyjdą załatwić powyżej wymienione sprawy i umówieni telefonicznie interesanci.

Kancelaria Urzędu nie przyjmuje interesantów. O ile jest taka konieczność, dokumenty prosimy pozostawić przy wejściu w skrzynce podawczej (po uprzednim włożeniu ich do wyłożonych kopert).

Gdynia

Od piątku nieczynny dla interesantów jest również Urząd Miejski w Gdyni. Nie oznacza to jednak, że przerwy w pracy. Kontakt z urzędnikami jest możliwy przede wszystkim elektronicznie lub telefonicznie. Działa poczta elektroniczna oraz będzie odbierana poczta tradycyjna. Do załatwiania spraw polecany jest profil zaufany. Osoby, które go nie mają, mogą go potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta metoda pozwala wszcząć każdą sprawę, a także składać pisma i większość wniosków wraz z załącznikami. Skargi i interwencje można zgłaszać także mailem.

Interesanci są przyjmowani tylko w wybranych wypadkach, po wcześniejszym umówieniu daty i godziny w wyznaczonych miejscach, w budynkach przy al. Marszałka Piłsudskiego 52/54 oraz przy ul. 10 Lutego 24.

Nieczynna są: Sala Obsługi Mieszkańców oraz Sala Obsługi Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, Biuro Planowania Przestrzennego Miasta i Kancelaria. Do budynków UM wpuszczani są jedynie pracownicy, po okazaniu identyfikatorów. Wszystkim pracownikom, dla których było to możliwe, przełożeni polecili pracę zdalną. Straż Miejska umożliwi wejście osobom udającym się do Urzędu Stanu Cywilnego w sprawach związanych z aktami zgonu i rejestracją urodzeń dzieci nie pochodzących z małżeństwa, (pozostałe zgłoszenia urodzeń dzieci przez platformę ePUAP i Profil zaufany). Uroczystości ślubne będą odbywać się planowo, na salę ślubów wpuszczani będą jedynie narzeczeni, 2 świadków i ewentualnie fotograf.

Placówka PKO BP w budynku UM przy Al. Marszałka Piłsudskiego są nieczynna. Płatności z tytułu zobowiązań podatkowych można dokonywać bez prowizji w każdej innej placówce banku PKO BP.

Rejestracja osób bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni odbywa się elektronicznie za pomocą portalu praca.gov.pl. Jeśli osoba, nie ma możliwości zarejestrować się przez internet, może to zrobić osobiście, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się pod nr tel. (58) 621-11-50 wew. 301. Do odwołania nie będzie działał system kolejkowy.

W Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych klienci są obsługiwani telefonicznie pod nr telefonów (58) 621-02-70 lub 620-51-38. Zachęcamy, aby nikt go nie odwiedzał bez wyraźnej konieczności. Instytucje sportu i kultury (w tym Centrum Experyment), InfoBox, Miejska Informacja Turystyczna, Centrum Aktywności Rodziny oraz Centrum Konferencyjne PPNT pozostają nieczynne do odwołania.

Wszelkich informacji można zasięgać pod numerem gdyńskiej infolinii Gdyńskie Centrum Kontaktu(58) 626-26-26 w godzinach od 8.00 do 18.00 lub pod adresem [email protected].

Jak sytuacja wygląda w pozostałych pomorskich miastach?

Pruszcz Gdański

Samorządy z Pruszcza i powiatu gdańskiego apelują do mieszkańców o ograniczenie odwiedzin w urzędach i innych placówkach podległych magistratom. Podobny apel wystosował także ZUS w Pruszczu Gdańskim.

Sławno

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem, Urząd Miejski w Sławnie poleca, aby w miarę możliwości ograniczyć osobiste wizyty w ratuszu i sprawy załatwiać korzystając z internetu lub telefonicznie.

Kwidzyn

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusem, Urząd Miejski w Kwidzynie zaapelował do mieszkańców o ograniczenie wizyt w budynku.

Wejherowo

Urząd Miejski w Wejherowie, czyli budynek Ratusza na placu Wejhera oraz magistratu przy ul. 12 Marca 195 pracuje w trybie wewnętrznym i został zamknięty dla dostępu mieszkańców do odwołania. Powodem jest zagrożenie zachorowania koronawirusem.

Sztum

Z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem koronawirusa urzędy samorządów lokalnych wprowadzają bardzo duże ograniczenia w dostępie interesantów i zachęcają do załatwiania jak największej ilości spraw drogą elektroniczną. Na teren urzędów interesanci nie będą mogli nawet wejść.

Tczew

Urząd Miasta zmienia godziny urzędowania, a miejskie autobusy wprowadzają letni rozkład jazdy.

Starogard Gdański

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa i zgodnie z sugestiami władz państwowych, wojewody i Urzędu Marszałkowskiego urzędy w powiecie starogardzkim proszą mieszkańców o ograniczenie wizyt.

Bytów

Urząd Miasta w Bytowie i wszystkie mu podległe jednostki do dowołania zawieszają bezpośrednią obsługę interesantów.

Człuchów

Wszystkie urzędy miast i gmin w powiecie człuchowskim ograniczyły od dzisiaj przyjmowanie petentów. Zamknięty został tylko jeden – Urząd Miejski w Czarnem. Pozostali włodarze rozważają podjęcie takich kroków od poniedziałku.

Puck

Urzędy miast i gmin zamykają się przed petentami. Od poniedziałku 16.03.2020 nie wejdziemy do magistratów w Pucku, Władysławowie, Kosakowie, Krokowej, Jastarni i Helu. - Zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego - apelują m.in. w Urzędzie Miejskim we Władysławowie i Starostwie Powiatowym w Pucku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki