Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Studenci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z pomocą m.in. Centrum Klinicznemu w Gdańsku

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od kilku dni wspomagają personel dwóch obciążonych szpitali.
Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od kilku dni wspomagają personel dwóch obciążonych szpitali. Źródło: UCK
Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego wydało propozycję wsparcia służb sanitarno-epidemiologicznych przez studentów kierunków medycznych. Z dużym naciskiem na tych, znajdujących się na półmetku swojej ścieżki edukacyjnej. Za ciosem poszli studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy już od kilku dni wspomagają personel dwóch obciążonych szpitali.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną i szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego zaapelowało o wsparcie służb sanitarno-epidemiologicznych w trudach z koronawirusem przez studentów kierunków medycznych.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Inicjatywa ta skierowana jest szczególnie dla studentów ostatnich lat takich kierunków jak:

  • lekarski
  • farmacja
  • analityk medyczny
  • pielęgniarstwo
  • ratownictwo medyczne

Studenci na końcowym etapie edukacji posiadają odpowiednią wiedzę, którą będą mogli wesprzeć lekarzy - tłumaczy Joanna Śliwińska, rzecznik prasowa GUMed. - Za przykład takiej sytuacji może posłużyć wywiad epidemiologiczny, prowadzony przez telefon, podczas którego pozyskiwane są informacje od chorego.

Stanowisko zdalnego pomiaru termperatury w holu UCK w Gdańsku

Koronawirus na Pomorzu. Stanowisko zdalnego pomiaru termpera...

Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego idą na pomoc

Dotychczas, do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku swoją gotowość zgłosiło około 40 studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jednakże sytuacja ta cały czas ulega zmianom. Co ważne, chęć niesienia pomocy zadeklarowali również studenci English Division.

W ubiegły weekend aż 15 studentów GUMedu pomogło pracownikom call center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Do ich obowiązków należało informowanie pacjentów o odwołanych wizytach na następne kilka dni. Wolontariusze przeprowadzili także tzw. wstępny screening w kierunku zakażenia pacjentów, którzy muszą udać się do poradni lub szpitala.

Rzecznik prasowa GUMedu informuje, że studenci przeszli niezbędne szkolenia w sobotę, a w niedzielę podjęli już konkretne działania.
- W niedzielę skontaktowano się telefonicznie z blisko 1600 pacjentami. - mówi Joanna Śliwińska.

Studenci wesprzeć mają także pracowników infolinii w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni - dodaje rzecznik Śliwińska.

Informacje te potwierdziła koordynatorka call center UCK, Dorota Łopuszyńska:

Zmiany związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną zachodzą bardzo dynamicznie, dlatego w minioną niedzielę korzystaliśmy z pomocy studentów GUMed, merytorycznie wspierało ich pięcioro regularnych pracowników UCK

Dodała także, że wolontariusze przychodzą teraz codziennie do punktu call center i pełnią dyżury w punktach pomiarów temperatury.

Pomoc psychologiczna dla osób objętych kwarantanną

Akcję pomocy psychologicznej dla osób objętych kwarantanną przygotowuje Wydział Nauk i Zdrowiu GUMed, który na koncie facebookowym Studenckiego Koła Naukowego Psychologii GUMed od kilku dni aktywnie publikuje materiały edukacyjne i wideo. Ich głównym celem jest zachęcenie oglądających do pozostania w domu i wykorzystania czasu spędzonego w zaciszu domowym - w sposób użyteczny.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała w rozmowie z mediami powiedział:

Jesteśmy dumni z postawy naszych studentów, którzy w tej wyjątkowej i niełatwej sytuacji wykazali się nie tylko profesjonalizmem, ale także empatią i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy, tak ważnymi w przyszłej pracy w zawodzie medycznym

Co więcej, zapewnił on wszystkich o swojej wdzięczności wobec studentów, którzy wykazują się niezwykle dojrzałą postawą, wsparciem i zrozumieniem dla chorych.

W naszej uczelni chcemy nie tylko wykształcić wysokiej klasy absolwentów, przygotowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zależy nam na tym, żeby nasi studenci, doktoranci, a później absolwenci swoją postawą dawali świadectwo wysokich standardów etyki na każdym etapie pracy zawodowej- podkreślił rektor GUMedu.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<
To plotka! Nie wierz - sprawdź:

Z fabryki pod Wrocławiem masowo wywożeni są karetkami pracownicy z koronawirusem, w Polsce od poniedziałku będzie obowiązywał stan wyjątkowy, w sklepach lada dzień zabraknie towaru - setki takich i podobnych sygnałów przekazują nam od kilku dni Czytelnicy. To informacje zasłyszane od znajomych albo znalezione na Facebooku. Które z nich są prawdziwe? Co jest prawdą, a co plotką o koronawirusie? Sprawdź!Zobacz na kolejnych slajdach co jest plotką, a co prawdą - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

To plotka! Nie wierz w te informacje o koronawirusie! [PRAWD...

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki