Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Pomoc diagnostyczna dla pracowników ochrony zdrowia ze strony zarządu województwa oraz wsparcie dla społeczników

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Lukasz Gdak
Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o realizacji badań diagnostycznych pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a w uzasadnionych przypadkach także samych podopiecznych instytucji opiekuńczych. Badania mają być wykonywane z użyciem testów genetycznych i immunologicznych. Wsparciem objęte będą m.in. szpitale i domy pomocy społecznej. Oprócz tego zarząd podjął decyzję o wsparciu dla społeczników z regionu. Chodzi o mini-granty, nowe terminy składania dokumentów oraz dogodniejsze aneksy już zawartych umów. Ma to ułatwić organizacjom pozarządowym pomoc potrzebującym w trudnym czasie epidemii.

Jak mówi członkini zarządu zajmująca się sprawami zdrowia, Agnieszka Kapała-Sokalska, celem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a co za tym idzie pacjentów i podopiecznych, poprzez poprawę dostępności badań diagnostycznych. Wsparcie obejmie m.in. szpitale czy domy pomocy społecznej, w których zagrożenie zachorowania jest wysokie.

Dzięki projektowi będzie można w większej skali identyfikować, kto już przeszedł zakażenie, i może stać się potencjalnym dawcą osocza zawierającego przeciwciała

- Chcemy rozszerzyć oraz uzupełnić obecnie stosowane rozwiązania dotyczące badań na obecność koronawirusa - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska. - Ma to szczególne znaczenie w miejscach takich jak szpitale, czy domy pomocy społecznej, gdzie przebywają osoby potencjalnie bardziej narażone na zakażenie oraz na ciężkie przejście choroby wywołanej koronawirusem. Liczymy również na to, że stosowanie szerszej gamy testów pozwoli na szybsze przywrócenie regularnej pracy podmiotów leczniczych, w tym wykonywanie operacji planowych, tak oczekiwanych przez osoby, które cierpią na inne przypadłości niż wywołane koronawirusem. Jednocześnie dzięki projektowi będzie można w większej skali identyfikować, kto już przeszedł zakażenie, i może stać się potencjalnym dawcą osocza zawierającego przeciwciała - dodaje członkini zarządu województwa.

Na ten cel zarezerwowano 1,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, czyli ze środków unijnych pozostających w dyspozycji Samorządu Województwa Pomorskiego.

Warunkiem przeprowadzenia projektu jest uzyskanie pozytywnej opinii Wojewody Pomorskiego i Ministerstwa Zdrowia.

Oprócz tego Zarząd Województwa Pomorskiego podjął również decyzję o przygotowaniu oferty wsparcia dla organizacji pozarządowych. W województwie pomorskim działa ponad 8,5 tys. organizacji pozarządowych (NGO).

- Wielu mieszkańców od lat aktywnie angażuje się w działania społeczne. Podejmują pracę jako wolontariusze, włączając się w liczne inicjatywy pomocowe - informuje Andrzej Kowalczys, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. - Organizacje pozarządowe do tej pory uszyły tysiące maseczek dla pomorskich szpitali oraz dostarczały potrzebującym w tych trudnym okresie żywność. Do tego stale pomagają w codziennych sprawach czy zakupach kombatantom i seniorom - dodaje Andrzej Kowalczys. Ponad połowa pomorskich organizacji deklaruje działania zarówno w skali lokalnej jak i regionalnej.

Jak mówi Andrzej Kowalczys czasy epidemii koronawirusa pokazują, jak ważna jest społeczna wrażliwość i myślenie o dobru wspólnym.

- Jako Samorząd, który współpracuje z NGO'sami od lat w oparciu m.in. o zasadę pomocniczości i partnerstwa podejmujemy działania mające na celu wsparcie pomorskich organizacji pozarządowych oraz inicjatyw podejmowanych przez III sektor – mówi Andrzej Kowalczys.

Stąd decyzja o uruchomieniu programu mini-grantów.

- W ramach tego zamierzamy zlecić organizacjom pozarządowym zadania pożytku publicznego w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19. Chodzi np. o projekty skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, albo takich, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub zdrowotnej - wyjaśnia Andrzej Kowalczys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki