MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Osoby bezdomne z Sopotu mogą liczyć na pomoc miejskich służb. "Stołówka Caritas funkcjonuje codziennie"

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Czynne całodobowo noclegownie i schroniska, autobus SOS z ciepłymi posiłkami, możliwość kąpieli i otrzymania czystej odzieży w siedzibie Caritas – to tylko część pomocy, jaką w tym trudnym dla wszystkich czasie niosą służby osobom bezdomnym z Sopotu.

- W tym trudnym czasie nie zapominamy o osobach bezdomnych – zapewnia Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Noclegownie i schroniska są czynne całodobowo. Osobom tam przebywającym sugeruje się pozostanie na miejscu. Straż Miejska i MOPS monitorują miejsca, gdzie przebywają bezdomni. Rozdają specjalne ulotki dotyczące koronawirusa.

W siedzibie Caritas w Sopocie osoby bezdomne mogą korzystać z posiłków oraz kąpieli, a także otrzymać czystą odzież.

- Stołówka Caritas funkcjonuje codziennie. Przy wydawaniu posiłków zachowane są szczególne środki ostrożności. Do środka wpuszczanych jest po kilka osób, które siadają w odstępach min. 1,5 metra. Z posiłków korzysta ok. 60 osób dziennie – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Noclegownie i schroniska czynne są całodobowo.

- Osoby tam przebywające odbywają coś w rodzaju kwarantanny tzn. sugeruje się im, aby nie opuszczały tych miejsc i nie narażały siebie i innych niepotrzebnie na ryzyko zakażenia koronawirusem. W trybie interwencyjnym, w godzinach wieczorowo-nocnych, schronienie zapewnia ogrzewalnia przy ul. Mostowej 1a w Gdańsku Oruni. Na miejscu są ratownicy medyczni, którzy znają wszelkie procedury dotyczące zapobiegania i wykrywania ewentualnego zakażenia koronawirusem – mówi dalej Andrzej Czekaj.

Pomocy osoby bezdomne mogą szukać także w autobusie SOS, który codziennie, w godz. 19.15-20.00, parkuje na ul. Bohaterów Monte Cassino, w pobliżu kościoła św. Jerzego.

- Z autobusu wydawana jest zupa na wynos. Ze względów bezpieczeństwa osoby bezdomne nie wchodzą do środka, niestety ograniczona została również możliwość opatrywania ran. Wszelkie niepokojące sygnały osoby bezdomne mogą zgłosić osobom z obsługi autobusu. Codziennie z posiłku korzysta ok. 20-25 osób – kontynuuje Andrzej Czekaj. - Wszystkie osoby bezdomne informowane są o ryzyku zarażenia koronawirusem oraz środkach ostrożności, jakie należy podejmować. Specjalną ulotkę z tymi informacjami rozdają sopockie służby.

Sopocki MOPS zapewnia, że jego wszyscy pracownicy wyposażeni są w maseczki oraz rękawiczki jednorazowe, mają również do dyspozycji środki do dezynfekcji.

- Również pracownicy organizacji, które zapewniają bezpośrednie wsparcie osobom bezdomnym wyposażeni są w niezbędne środki ochrony osobistej. Na bieżąco monitorujemy sytuację i będziemy reagować na wszelkie niepokojące sygnały – podsumowuje Andrzej Czekaj.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki