MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Naukowcy walczą z epidemią. Co robią, by pokonać COVID-19?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Karolina Misztal
Koronawirus wciąż zbiera swoje żniwo, a naukowcy cały czas pracują nad pokonaniem patogenu. Do walki z epidemią COVID-19 stanęli także pomorscy naukowcy. Jaki wkład w ten proces mają pomorskie centra badawcze?

Epidemia koronawirusa całkowicie zmieniła funkcjonowanie wielu sektorów gospodarki, a społeczeństwo właściwie z dnia na dzień musiało się dostosować do obostrzeń i restrykcji sanitarnych. Do bieżącej sytuacji musiał dostosować się również świat nauki.

Nie chodzi tu już tylko o wielki wyścig związany z opracowaniem szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, która oddaliłaby pesymistyczną wizję wieloletniej walki z pandemią. Ośrodki naukowe reorganizują swoją pracę, aby wspomóc badania nad nowym patogenem, poznać jego charakter i zjadliwość, a finalnie wypracować strategię obrony przed wirusem. W prace angażują się aktywnie również polscy naukowcy i specjaliści.

Pomorscy naukowcy jako pierwsi w kraju wyizolowali kod genetyczny

Do jednego z największych osiągnięć trójmiejskich badaczy można zaliczyć uzyskanie pełnej sekwencji genetycznej koronawirusa SARS-CoV-2. Materiał został pobrany od zainfekowanego pacjenta z Pomorza, a następnie wyizolowano kod genetyczny w laboratoriach międzyuczelnianego wydziału Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm jakościowych i ilościowych, aby możliwe było jego odkodowanie - tłumaczy dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG - GUMed. -

- W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę bez konieczności hodowli wirusa.

Osiągnięcie pomogło i pomaga zrozumieć naturę wirusa oraz jego zmienność, chociażby w kontekście ognisk epidemii występujących w innych częściach świata.

Koronawirus. Na Pomorzu także trwają prace nad szczepionką

Z kolei trójmiejscy naukowcy pod kierownictwem prof. dr hab. Piotra Skowrona, kierownika Katedry Biotechnologii Molekularnej UG, włączyli się w badania związane z konstrukcją szczepionek, co zaowocowało powstaniem nowej technologii. Teraz dzięki ich zaangażowaniu, nowa koncepcja może być wykorzystywana do opracowania skutecznej ochrony przed wirusem.

- Firma BioVentures Institute we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim opracowała technologię molekularną konstrukcji rekombinowanych szczepionek i leków biologicznych nowej generacji, która jest obecnie stosowana do opracowania szczepionki przeciw COVID-19 - informuje dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. - Ta innowacyjna technologia opiera się na konstrukcji sztucznych (czyli nieistniejących w naturze) białek za pomocą wektorowo-enzymatycznego, uorganizowanego powielania kodującego epitopy odcinka DNA.

Technologia posiada zarówno krajowe, jak i międzynarodowe patenty i jest obecnie wykorzystywana nie tylko do badań nad koronawirusem, ale także wobec innych patogenów.

Koronawirus to nie tylko praca laboratoryjna

O różnorodności ośrodków zaangażowanych w walkę z COVID-19, świadczą również badania pracowników Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki, którzy opublikowali w międzynarodowej prasie naukowej wskazówki prowadzenia resuscytacji u pacjentów z infekcją SARS-CoV-2.

- Autorzy podkreślają możliwość wykonywania zabiegów resuscytacyjnych u krytycznie chorych pacjentów z COVID 19, wentylowanych w pozycji na brzuchu, bez ich odwracania na plecy - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.

- Pozwala to zaoszczędzić czas, jak również uniknąć potencjalnie niebezpiecznych powikłań podczas obracania chorego.

W Grudziądzu testują leki kardiologiczne u pacjentów z COVID-19

Zaawansowane prace są prowadzone między innymi przez naukowców Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Tam, po uzyskaniu zgody Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych rozpoczęły się badania kliniczne, których przedmiotem są leki kardiologiczne mające wspomóc proces wyzdrowienia.

- To leki powszechnie znane. Pierwszy jest stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu, takich jak migotanie przedsionków oraz częstoskurcze nadkomorowe i komorowe. Drugi podawany jest pacjentom z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową – wyjaśnia prof. Jacek Kubica, prorektor ds. badań naukowych UMK oraz kierownik Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych CM UMK.

- Oba działają antagonistycznie wobec kanałów jonowych. Na podstawie wcześniejszych badań na hodowlach komórkowych wykazano, że zablokowanie tych kanałów w komórkach człowieka ogranicza inwazję i rozprzestrzenianie się wirusa.

Terapia została już zastosowana wobec kilku pacjentów jednoimiennego szpitala w Grudziądzu. Pierwsze obserwacje dają pozytywny wydźwięk, a naukowcy z Bydgoszczy chcieliby rozszerzyć badania również na inne ośrodki medyczne w Polsce.

To dopiero początek walki z koronawirusem

Do obecnej sytuacji epidemicznej dostosowują się także jednostki przyznające granty, które organizują szybkie ścieżki konkursowe. Przypomnijmy, że Narodowe Centrum Nauki przyznało dofinansowanie dwóm gdańskim ośrodkom badawczym. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej otrzymali pieniądze na opracowanie metody analitycznej, która sprawdza interakcję między wirusem a komórką wykorzystując przy tym elektrody zawierające kryształki diamentów. Beneficjentem grantu został też zespół dr hab. Eweliny Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. W tym wypadku głównym zadaniem badaczy jest modyfikacja białka wirusa, które wyeliminuje wzmacnianie przebiegu kolejnych infekcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki