Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Marszałek wnioskuje o przeniesienie szpitala zakaźnego dla chorych z koronawirusem z Wejherowa do Kościerzyny

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Paweł Relikowski / Polskapress
Na pomorskiej liście szpitali, które w razie pojawienia się zachorowań na koronawirusa mają zostać przekształcone w zakaźne, znalazły się dwa pomorskie szpitale. Pierwszym zostanie 7 Szpital Marynarki Wojennej, drugim - uruchomionym, jeśli dojdzie do wzrostu zachorowań - miał być Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. O zamianę na tej liście wystąpił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W piątek po południu przyszła zgoda Ministerstwa Zdrowia - szpital zakaźny zostanie zorganizowany w Kościerzynie.

- Marszałek zgłosił wniosek do wojewody, by wejherowski szpital został zastąpiony przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Jest kilka istotnych argumentów, przemawiających za zmianą.

Po pierwsze szpital w Kościerzynie jest nowszą placówką, mającą wyższe standardy zabezpieczeń. Po drugie z lokalizacji wynika, że w pobliżu jest więcej placówek (szpitale w Tczewie Starogardzie Gd., Chojnicach, Bytowie), które mogłyby przejąć jego bieżącą funkcję. Z kolei rozśrodkowanie pacjentów z Wejherowa byłoby dość trudne.

Gdyńskie szpitale są mocno przeładowane, do Słupska jest daleko, a najbliższy Lębork ma szpital powiatowy. Również ze względu na operacje kardiochirurgiczne, które są operacjami podwyższonego ryzyka i musiałyby być w związku z tym odwoływane.

Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę i w najbliższych dniach Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie będzie przygotowywany do przejęcia funkcji szpitala zakaźnego

Decyzja ministra zdrowia nie wymaga natychmiastowych działań - szpitalem "pierwszego rzutu" pozostaje przygotowywany już do nowej funkcji 7 Szpital Marynarki Wojennej. Pacjenci z placówki będą umieszczani w szpitalach im.Kopernika i na Zaspie, oraz w szpitalu MSW przy ul. Kartuskiej.

Cały oddział psychiatryczny (40 pacjentów) z ul. Polanki zostanie przeniesiony na Srebrzysko. Wiąże się to z poważnym utrudnieniem pracy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego, który po zamknięciu jednego oddziału dla dorosłych boryka się od dawna z brakiem miejsc. Z powodu zagrożenia epidemią zamknięto tam także oddział dzienny.

Z zapowiedzi ministra zdrowia wynika, że przekształcane szpitale mają możliwość leczenia chorych również na inne schorzenia. W związku z czym muszą być one wyposażone m.in. w sale operacyjne, sale zabiegowe oraz izby i sale porodowe dla zarażonych kobiet w ciąży. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, gdzie można będzie pomóc pacjentom w najcięższym stanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki