Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Limit klientów i krótsza praca w handlu – związkowcy składają do rządu swoje żądania

wie
fot. 123RF
Znaczne skrócenie godzin pracy pracowników handlu przy utrzymaniu dotychczasowych pensji i wprowadzenie limitów liczby klientów (oraz) dostawców jednorazowo przebywających w danym sklepie. Tak brzmią postulaty związkowców z branży handlu NSZZ Solidarność przesłane do rządu. Dotyczą projektu specustawy i rozwiązań prawnych związanych z epidemią koronawirusa.

„O ile nie kwestionujemy, że zasadne jest funkcjonowanie placówek zabezpieczających potrzeby ludności, szczególnie wobec narastającej sytuacji kryzysowej poprzez zapewnienie możliwości zakupu produktów pierwszej potrzeby, o tyle organizacja pracy zatrudnionych powinna się odbywać w warunkach odmiennych niż do tej pory. W przeciwnym razie poprzez wzajemne narażenie i wzmożoną ilość kontaktów między pracownikami a klientami oraz dostawcami wszystkie inne sektorowe ograniczenia i metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii będą niewspółmiernie istotne” - napisał Alfred Bujara, Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ ‘Solidarność” w liście adresowanym do Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Szef związkowych handlowców podkreśla, że w tej branży pracuje obecnie około 1 miliona ludzi, w tym zleceniobiorców i obcokrajowców. Przedstawia też jasne postulaty dotyczące rozwiązań jakie powinien przyjąć rząd w związku z kryzysem wywołanym zagrożeniem koronawirusem.

Chodzi o skrócenie pracy w handlu do 6 godzin na dobę i maksymalnie 30 godzin na tydzień za to samo wynagrodzenie co dotychczas i na nie gorszych warunkach. Nadgodziny mają być możliwe tylko za zgodą pracownika, a maksymalnie 4 godziny każdej doby pracownicy handlu mają przeznaczać na działania polegające na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towaru pierwszej potrzeby.

Drugie zgłaszane przez związkowców żądanie dotyczy wprowadzenia limitu klientów i dostawców przebywających w tym samym czasie w placówce. Proponowany algorytm do wyliczenia limitu to: do 5 klientów i dostawców w placówkach małych, do 20 – w dyskontach i do 50 – w sklepach wielkopowierzchniowych.

- Zaproponowane przez nas propozycje zapisów w tzw. specustawie nie wpłyną negatywnie na kondycję ekonomiczną przedsiębiorców reprezentujących branżę handlu, która od lat notuje coraz wyższe wskaźniki zysku. Chodzi wyłącznie o czasowe rozwiązanie, którego celem będzie ochrona zarówno pracowników, jak i klientów oraz dostawców przed zagrożeniem – przekonuje Alfred Bujara.

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki