MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Kolejna pomoc dla placówek medycznych. Wsparcie dla szpitali płynie z pomorskich firm i lokalnych samorządów

PK, TS, AC, MK
Łukasz Gdak
Epidemia koronawirusa stanowi wielki test polskiego systemu opieki zdrowotnej. W pomoc uzupełniania braków sprzętowych i odzieży ochronnej włączają się kolejne pomorskie przedsiębiorstwa i lokalne samorządy.

Chyba nikt nie przypuszczał, że w tak krótkim czasie placówkom medycznym przyjdzie zmierzyć się z tak poważnym wyzwaniem epidemiologicznym. W tej sytuacji ze szpitalami solidaryzują się firmy z różnych stron regionu. Akcję wsparcia kierowanego przez środowisko biznesowe koordynuje między innymi firma Drutex, która sama przeznaczyła na system opieki zdrowotnej już przeszło półtora miliona zł.

Dziś mamy już kilkadziesiąt firm na pokładzie. Po niespełna miesiącu, zebraliśmy pomoc o wartości przekraczającej 20 milionów złotych! To niezwykle budujące i napawające dumą, że polscy przedsiębiorcy w obliczu zagrożenia okazują tyle solidarności, szczodrości i gotowości do niesienia bezinteresownej pomocy

- mówi dr Radosław Kwaśnicki, koordynator generalny akcji.

Z kolei grupa kapitałowa, w skład której wchodzi gdańska Korporacja Budowlana Doraco, przekazała szpitalom kwotę miliona zł.

Nie tylko pieniądze

Podmioty oferują również konkretny sprzęt, czego przykładem jest pomoc pomorskiej Spółki Lubiana, która przekazała specjalistyczną aparaturę wykorzystywaną w monitorowaniu temperatury ciała i utrzymywaniu jej na odpowiednim poziomie do Szpitala w Kościerzynie.

Przekazując ten sprzęt, chcieliśmy podziękować wszystkim lekarzom i osobom związanym z naszą lokalną służbą zdrowia, za ich nieocenioną pracę i poświęcenie, które wkładają w codzienną opiekę nad pacjentami. Wierzymy, że każdy gest wsparcia jest bardzo ważny w tym trudnym dla nas wszystkich czasie

- powiedział Zbigniew Andrzejewski, Prezes Zarządu ZPS „LUBIANA” S.A.

Natomiast, dzięki zaangażowaniu firmy Fortum, personel medyczny Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku przy ul. Polanki otrzymuje ciepłe posiłki.

Jesteśmy tak pochłonięci pracą, że nie mamy czasu pomyśleć o niczym innym, nawet o jedzeniu. Dania, które do nas trafiają trzymają nas na nogach, a do tego są bardzo smaczne. Jestem wdzięczna, że tyle osób i firm włączyło się, żeby nam pomóc, żebyśmy koncentrowali się na pracy. Dziękujemy, że nas wspieracie

- powiedziała Anna Muchowska, Naczelna Pielęgniarka 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

W pomoc angażują się intensywnie lokalne samorządy, w tym między innymi działacze z powiatu wejherowskiego.

- Na sesji podjęliśmy uchwałę w sprawie przekazania dotacji Szpitalowi Specjalistycznemu w Wejherowie w wysokości 130 tys. zł, z czego 70 tys. zł przeznaczone zostanie na zaopatrzenie w niezbędną aparaturę medyczną dla szpitalnego Oddziału Ratunkowego związanego z walką z koronawirusem, a 60 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu dla Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej - podkreśliła starosta wejherowski Gabriela Lisius. - W ramach zadań kryzysowych staramy się zaopatrywać w niezbędne materiały typu maseczki i środki dezynfekcji personel medyczny narażony na zakażenie koronawirusem - wyjaśnia starosta.

Z kolei gmina Stężyca w całości sfinansuje zakup respiratora dla Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Przeznaczone na to pieniądze pochodzą z rezerwy zarządzania kryzysowego.

- Panująca pandemia COVID-19 sprawiła, że są to urządzenia niezbędne do ratowania zdrowia i życia. Choroba w swojej najcięższej odmianie powoduje m.in. niewydolność oddechową. Trzeba liczyć się z najgorszym, ale jeśli uda się uniknąć tego najgorszego scenariusza, sprzęt na pewno się nie zmarnuje - podaje Urząd Gminy w Stężycy.

Warto wspomnieć, że do Sopockiego Oddziału Geriatrycznego w Pomorskim Centrum Reumatologicznego trafiły dwa respiratory, które już wkrótce będą gotowe do użycia.

– Bardzo się cieszę. Czekamy tylko na instalację odpowiedniego oprogramowania – mówi dr Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Zarządu spółki Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. – Respiratory są niezbędne dla naszego oddziału, na którym – z racji wieku i chorób towarzyszących – przebywają pacjenci podwyższonego ryzyka – dodaje dr Gierak-Pilarczyk.

Fundusze na sprzęt przekazało miasto Sopot oraz Invest Komfort.

Małe Trójmiasto Kaszubskie organizuje pomoc

Grupa Widzialna Ręka Wejherowo Reda Rumia funkcjonuje w powiecie wejherowskim od połowy marca. Ostatnie niespełna dwa tygodnie działalności przyniosły efekt w postaci zebrania ponad 1300 przyłbic medycznych, 200 masek z filtrem, kilkuset jednorazowych rękawiczek, środków do dezynfekcji rąk, mydła, kilkuset kremów kilkadziesiąt metrów materiału do szycia maseczek.

- W ciągu 11 dni udało się spakować harcerzom, w ramach służby, ponad 13 tys. przyłbic. Blisko 8500 z nich przeznaczone jest dla WOŚP, który przekaże je zespołom ratownictwa medycznego - pisze komendant Hufca ZHP Wejherowo.
Do przyłbic dołożone zostaną maseczki chirurgiczne i maseczki FFP2.

Wolontariusze zebrali także 60 gogli wraz ze środkiem zapobiegającym parowaniu oraz kilkadziesiąt czepków ochronnych i ochraniaczy na buty. Widzialnej Ręce przekazano także m.in. 20 regałów, 40 koszy na śmieci, ponad 60 pojemników na żywność.

Na potrzeby personelu medycznego oraz pacjentów zebrana została znaczna ilość jednorazowych naczyń, a także kilka tysięcy długopisów, 12 palet wody oraz kawa herbata i przekąski.

Wśród uzyskanych artykułów znalazły się także dwie mikrofalówki, trzy czajniki elektryczne oraz pralkosuszarka, która została przekazana do Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki