MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Jak segregować śmieci na kwarantannie oraz co robić z jednorazowymi maseczkami i rękawicami?

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Główny Inspektor Sanitarny przygotował wytyczne w zakresie gospodarki odpadami dla samorządów. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku podał wskazówki dla mieszkańców miasta jak segregować odpady z uwzględnieniem maseczek i rękawiczek jednorazowych oraz odpadów wytwarzanych podczas kwarantanny.

- Zdyscyplinowanie i odpowiedzialne postępowanie z odpadami zwiększa nasze wspólne bezpieczeństwo wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Czynimy wszelkie starania, aby szybko i możliwie elastycznie reagować na potrzeby. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Pojawiają się kolejne krajowe wymogi sanitarne, ich interpretacje, mnożą się pytania. Dlatego apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie komunikowanych przez nas zasad postępowania z odpadami, w tym z jednorazowymi maseczkami i rękawiczkami. Wdrożyliśmy też w spółkach zajmujących się gospodarką odpadami w mieście szereg działań zabezpieczających i przygotowujemy kolejne. Zarówno w zakresie ochrony osobistej jak i procedur - dodaje.

Najważniejsze informacje dla mieszkańców:

Segregacja odpadów
W Gdańsku nadal obowiązuje pięciopojemnikowa segregacja odpadów. Pomimo trudnej sytuacji, odbiory odbywają się na bieżąco i na dotychczasowych zasadach. Harmonogramy nie uległy zmianom.

Zużyte maseczki, rękawiczki od zdrowych mieszkańców
Odpady typu jednorazowe rękawiczki, chusteczki czy maseczki ochronne, które wyrzucają mieszkańcy, w tym osoby w czasowej kwarantannie, należy umieszczać w pojemnikach na odpady resztkowe (pojemniki szare lub czarne). Rekomendujemy zbieranie ich w osobnych woreczkach foliowych lub jednorazowych reklamówkach, a następnie zawiązywanie woreczka i wrzucanie do domowego pojemnika na odpady resztkowe.
Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie wyrzucać takich odpadów do pojemników na surowce wtórne (rękawiczki, maseczki) czy bio (chusteczki).

Odpady od osób zdrowych, przebywających w domowej kwarantannie
Odpady bytowe, które wyrzucają mieszkańcy, również ci, którzy przebywają w czasowej kwarantannie, np. po przekroczeniu granicy kraju, należy segregować na dotychczasowych zasadach (pięć pojemników).

Zużyte maseczki i rękawiczki podczas zakupów czy w pracy
Jednorazowe maseczki, rękawiczki, chusteczki, przebywając w przestrzeni publicznej (np. przy okazji wyjścia do pracy czy na zakupy), należy wyrzucać do pojemników na odpady resztkowe, jeśli w danym miejscu (np. markecie) jest prowadzona segregacja pięciopojemnikowa. Jeśli jesteśmy w miejscu gdzie nie ma takiej możliwości to wspomniane odpady wyrzucamy do zwykłych koszy ulicznych, które z definicji są na odpady zmieszane. Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie wyrzucać takich odpadów do pojemników na surowce wtórne czy bio.

Rekomendujemy - w miarę możliwości - umieszczanie ich w osobnych woreczkach foliowych lub jednorazowych reklamówkach, a następnie zawiązywanie woreczka i wrzucanie do pojemnika na odpady resztkowe lub zmieszane. W przypadku zakupów w marketach nie powinno to stanowić problemu, ponieważ można wykorzystać dostępne cienkie woreczki foliowe do warzyw i owoców

- informuje Cyprian Maciejewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych i niebezpiecznych z terenu miasta
Odbiór odpadów wielkogabarytowych prowadzony jest niezmiennie przy altanach w zgodzie z dotychczasową częstotliwością. Objazdowa zbiórka odpadów niebezpiecznych prowadzona jest w pełnym zakresie i zgodnie z harmonogramem (link poniżej).

Harmonogram objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)
PSZOK na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach ze względu na ograniczanie kontaktów bezpośrednich jest obecnie zamknięty dla Mieszkańców. Przed bramą wjazdową do zakładu został ustawiony specjalny kontener, w którym można samodzielnie i bez formalności pozostawić niektóre rodzaje odpadów niebezpiecznych, np. zużyty sprzęt RTV/AGD. Inne rodzaje nie będą jednak przyjmowane do odwołania (np. odpady remontowe i budowlane).
UWAGA! Planowane ponowne pełne udostępnienie PSZOK dla mieszkańców to 4 maja br. Szczegółowe informacje:

https://zut.com.pl/funkcjonowanie-zakladu-w-pytaniach-i-odpowiedziach/?fbclid=IwAR3f_aFD3q37z6KWZnyh7Bnt80ex26FLS2HJ58X8ok72HigVPLDwI7hx2eI

JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
Maseczka DIY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki