MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Chorzy z koronawirusem będą leczeni w szpitalu w Kościerzynie, a nie w Dzierżążnie. Jakie argumenty przeważyły?

Edyta Łosińska-Okoniewska, Dorota Abramowicz
Chorzy z koronawirusem będą leczeni w szpitalu w Kościerzynie, a nie w Dzierżążnie. Zarząd szpitala rozmawia z ordynatorami na temat tego, których pacjentów można wypisać do domu.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie znalazł się na pomorskiej liście placówek, które w razie pojawienia się zachorowań na koronawirusa mają zostać przekształcone w zakaźne.

Informację tę potwierdził nam dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Drugim szpitalem, po 7 Szpitalu Marynarki Wojennej, który będzie na Pomorzu pełnił funkcję placówki dla zakażonych koronawirusem, jest Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Do oddziału tej placówki w Dzierżążnie przewożeni już pacjenci z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. W ostatni weekend trafiło tam 21 osób. Liczymy, że dzięki temu uda się uzyskać kolejnych 60 miejsc placówce przy Smoluchowskiego w Gdańsku.

Wyjaśnić przy tym należy, że do Dzierżążna nie kieruje się osób zakażonych koronawirusem.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Nie ma możliwości, żeby pacjenci z koronawirusem trafiali do Dzierżążna - podkreśla Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Tam znajduje się Zakład Opieki Leczniczej i przewieźliśmy do tej placówki pacjentów, którzy wymagają długotrwałej opieki.


Póki co, zarząd szpitala prowadzi rozmowy z ordynatorami oddziałów dotyczące tego, których pacjentów ze szpitala w Kościerzynie można wypisać do domu.

Przypomnijmy, że początkowo to Szpital Specjalistyczny w Wejherowie miał być zakaźnym. O zamianę wystąpił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W piątek po południu przyszła zgoda Ministerstwa Zdrowia - szpital zakaźny zostanie zorganizowany w Kościerzynie.

Marszałek zgłosił wniosek do wojewody, by wejherowski szpital został zastąpiony przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Jak podkreślano, jest kilka istotnych argumentów, przemawiających za zmianą.

Po pierwsze szpital w Kościerzynie jest nowszą placówką, mającą wyższe standardy zabezpieczeń. Po drugie z lokalizacji wynika, że w pobliżu jest więcej placówek (szpitale w Tczewie, Starogardzie Gd., Chojnicach, Bytowie), które mogłyby przejąć jego bieżącą funkcję. Z kolei rozśrodkowanie pacjentów z Wejherowa byłoby dość trudne.

Stanowisko zdalnego pomiaru termperatury w holu UCK w Gdańsku

Koronawirus na Pomorzu. Stanowisko zdalnego pomiaru termpera...

Gdyńskie szpitale są mocno przeładowane, do Słupska jest daleko, a najbliższy Lębork ma szpital powiatowy. Również ze względu na operacje kardiochirurgiczne, które są operacjami podwyższonego ryzyka i musiałyby być w związku z tym odwoływane.

Decyzja ministra zdrowia nie wymaga natychmiastowych działań - szpitalem "pierwszego rzutu" pozostaje przygotowywany już do nowej funkcji 7 Szpital Marynarki Wojennej. Pacjenci z placówki będą umieszczani w szpitalach im.Kopernika i na Zaspie, oraz w szpitalu MSW przy ul. Kartuskiej.

Nadal przekazujemy do służb pana wojewody informację, że jako rezerwę (trzeci i czwarty szpital gotowy przyjmować zakażonych w wojewodztwie pomorskim) wskazujemy kolejne dwa podmioty - szpital w Prabutach i szpital w Ustce. Nie ma tam w tej chwili pacjentów,więc mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie

- wyjaśnia dr Tadeusz Jędrzejczyk.

To plotka! Nie wierz - sprawdź:

Z fabryki pod Wrocławiem masowo wywożeni są karetkami pracownicy z koronawirusem, w Polsce od poniedziałku będzie obowiązywał stan wyjątkowy, w sklepach lada dzień zabraknie towaru - setki takich i podobnych sygnałów przekazują nam od kilku dni Czytelnicy. To informacje zasłyszane od znajomych albo znalezione na Facebooku. Które z nich są prawdziwe? Co jest prawdą, a co plotką o koronawirusie? Sprawdź!Zobacz na kolejnych slajdach co jest plotką, a co prawdą - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

To plotka! Nie wierz w te informacje o koronawirusie! [PRAWD...

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki