MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Brak maseczki w autobusie lub tramwaju w Gdańsku? „Kierowcy reagują zatrzymaniem pojazdu”

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W stolicy Pomorza w przypadku komunikacji zbiorowej do tej pory nie było potrzeby wzywania funkcjonariuszy. Nie oznacza to jednak, że nie dochodziło do uchybień ze strony pasażerów
W stolicy Pomorza w przypadku komunikacji zbiorowej do tej pory nie było potrzeby wzywania funkcjonariuszy. Nie oznacza to jednak, że nie dochodziło do uchybień ze strony pasażerów Karolina Misztal
Umyślnie lub z powodu gapiostwa, wiele osób nie respektuje już zasad sanitarnych, które nadal obowiązują między innymi w sklepach czy komunikacji zbiorowej. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni gdańscy funkcjonariusze interweniowali ponad 20 razy. Tymczasem do końca epidemii jeszcze daleka droga – każdego dnia dowiadujemy się o nowych ogniskach zakażeń w całym kraju.
Trwa głosowanie...

Co sądzisz o obowiązku noszenia maseczek w komunikacji zbiorowej?

Zatrzymanie pojazdu i komunikaty głosowe

W stolicy Pomorza w przypadku komunikacji zbiorowej do tej pory nie było potrzeby wzywania funkcjonariuszy. Nie oznacza to jednak, że nie dochodziło do uchybień ze strony pasażerów. Na takie zachowanie zwracają uwagę szczególnie seniorzy, którzy są narażeni na powikłania w wyniku infekcji COVID-19.

– Bez maseczek wsiadają szczególnie osoby młode. Widzę to coraz częściej. Nie wiadomo co wtedy zrobić – zwrócić uwagę, wysiąść? - zastanawia się Pani Krystyna z Przymorza.

W sytuacji niesubordynacji bądź naruszania obowiązujących zasad sanitarnych, interwencją zajmują się najczęściej kierowcy.

– Z informacji uzyskanych od naszych operatorów, wykonujących usługi przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym Miasta Gdańska, wynika, że kierujący pojazdami na brak maseczek czy nadmierną liczbę pasażerów, przekraczającą dopuszczalny limit, najczęściej reagują zatrzymaniem pojazdu i zwróceniem uwagi bądź włączeniem komunikatu głosowego dot. reżimu sanitarnego w pojazdach komunikacji miejskiej – podkreśla Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

– W kontekście przestrzegania tych obostrzeń nie wzywano policji ani innych służb, jednak taka możliwość istnieje.

Koronawirus. Gdańska policja stawia na edukację i prewencję

Policja w Gdańsku do tej pory starała się być obecna wszędzie tam, gdzie może dochodzić do naruszeń. Ważnym aspektem jest przede wszystkim stałe informowanie mieszkańców o zagrożeniach wynikających z braku maseczek.

– Gdańscy policjanci każdego dnia są widoczni na głównych węzłach komunikacyjnych i używając urządzeń nagłaśniających, przypominają o obowiązku stosowania się do zaleceń i nakazów, aby podróżowanie było bezpieczne – wyjaśnia asp.szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.– W ostatni weekend policyjne patrole za pomocą urządzeń nagłaśniających przypominały o panującej pandemii i związanych z nią obostrzeniach. Policjantów można było spotkać i usłyszeć w okolicy pasów nadmorskich oraz parków na Przymorzu i Brzeźnie.

Koronawirus w Gdańsku. Prawie 20 interwencji

Nie oznacza to, że walka z niesubordynacją sprowadza się jedynie do edukacji. Jak informuje Mariusz Chrzanowski, tylko w ciągu ostatnich kilku dni policjanci interweniowali prawie 20 razy w przypadku braku maseczek. Zdarzały się również działania względem mieszkańców, którzy nie stosowali dystansu społecznego. Do tej pory jednak interwencje kończyły się pouczeniami.

– Osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł, sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych – przestrzega asp.szt. Mariusz Chrzanowski.

Warto podkreślić, że funkcjonariusze gdańskiej policji codziennie poddają kontroli kilkuset mieszkańców, którzy przebywają na kwarantannie.

Mycie i dezynfekcja gdańskich pojazdów komunikacji miejskiej

Koronawirus - Pomorze: Gdańskie tramwaje i autobusy do dezyn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki