MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na katamaranie. Kolejne zakażenia po imprezie Big Boat Party! Już 28 przypadków, sprawę bada prokuratura

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Przemyslaw Swiderski
Z około 200 osób uczestniczących w imprezie Big Boat Party, czyli w rejsie katamaranem po Zatoce Gdańskiej, 28 jest zakażonych koronawirusem. Uczestnicy imprezy pochodzili z całej Polski. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni złożył zawiadomienie do prokuratury, organizatorowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Na bramkach wejściowych na katamaran odbitych zostało 212 biletów. WSSE w Gdańsku otrzymała listy od organizatora, które zawierają imię, nazwisko, nr telefonu oraz email osoby, która kupowała bilet. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku poinformowała nas, że członkowie rodzin uczestników również przebywają w kwarantannie – badania zostaną wykonane u nich w odpowiednim terminie.

Uczestnicy, u których potwierdzono obecność wirusa Sars- CoV-2 to:

  • 8 osób z Gdańska
  • 8 osób z Gdyni
  • 1 osoba z Sopotu

Potwierdzone są również przypadki z województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego oraz mazowieckiego, dochodzenie epidemiologiczne w toku.

Sprawa w prokuraturze

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni złożył zawiadomienie do prokuratury w dniu 24.07.2020 r. Według PPIS w Gdyni mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez organizatora imprezy. Chodzi o art. 165 KK, według którego
"kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej podlega karze. Jej wymiar może sięgnąć od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności".

Możliwa jest również decyzja o nałożeniu kary administracyjnej na organizatora tego wydarzenia za przekroczenie limitu osób. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami w imprezach masowych udział może brać maksymalnie 150 osób. Jednak jak poinformował organizator w poście na jednym z portali społecznościowych, limit osób na rejsie był obniżony o połowę do 250 osób wedle norm Żeglugi Gdańskiej, a na wejściu wedle ustaleń ze służbami sanitarnymi była mierzona temperatura.

Sama Żegluga Gdańska również wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że rejs na trasie Gdynia-Zatoka Gdańska-Gdynia odbył się bez zakłóceń, wszyscy pasażerowie zostali wyokrętowani w Gdyni, nie zgłoszono żadnych incydentów.

Jednocześnie brak jakichkolwiek podstaw uprawniających do takich spekulacji, ponieważ osoby te mogły zarazić się w każdym innym miejscu i czasie - czytamy w oświadczeniu Żeglugi Gdańskiej. - Wskazać w tym miejscu należy, że o możliwości przewozu konkretnej liczny pasażerów decyduje nie pozwolenie, a dokumenty bezpieczeństwa statku. Dopuszczalna prawem liczba pasażerów na m/s Agat IMO 8805949 wynosiła zatem 500 osób.

Poza ogniskiem na katamaranie, koronawirusa na Pomorzu stwierdzono również:

  • w jednostce wojskowej – ogółem 38 przypadków zakażenia, powiat pucki,
  • w ognisku rodzinnym w województwie zachodniopomorskim/pomorskim, związanym z zakładem pracy – ogółem 30 przypadków zakażenia (w tym 27 pracowników), powiat słupski, miasto Słupsk, powiat sławieński
  • w ognisku związanym z klubem sportowym (Trefl Gdańsk) - ogółem 14 przypadków zakażenia, w tym 12 osób z klubu, miasto Sopot, miasto Gdańsk,
  • w ognisku rodzinnym związanym z zakładem pracy – ogółem 8 przypadków zakażenia, powiat tczewski,
  • w ognisku rodzinnym – ogółem 6 przypadków zakażenia, powiat malborski.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki