Koronawirus. Licealiści z Trójmiasta produkują przyłbice ochronne z wykorzystaniem druku 3D

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Niegdyś przyłbice kojarzyły się wyłącznie z rycerskim uzbrojeniem, dziś każdy wie, że to podstawowy oręż w walce z koronawirusem i na dodatek deficytowy. W tej sytuacji z odsieczą przybyli trójmiejscy licealiści, którzy w ciągu tygodnia wydrukowali około 500 przyłbic dla personelu medycznego.

- Zainspirowani działaniami studentów z Włoch, którzy za pomocą drukarki 3D wydrukowali specjalne zawory do respiratorów, postanowiliśmy wykorzystać nasze własne drukarki do produkcji środków ochronnych dla polskich szpitali - zdradza Kacper Falkiewicz, jeden z członków projektu. - Bardzo szybko okazało się, że przy pomocy prostego wydruku, paru śrubek, kawałka gumy oraz przezroczystej folii do laminowania dokumentów, jesteśmy w stanie tworzyć, bardzo pożądane teraz, w pełni funkcjonalne przyłbice.

Wydrukowany w ten sposób sprzęt chroni twarz personelu medycznego ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem, a przy tym nie ogranicza widoczności.

Inicjatorem produkcji przyłbic jest Mike Ryan, uczeń III LO w Gdyni, który interesuje się zagadnieniami innowacyjnych urządzeń wykorzystywanych w medycynie. Jego działania wsparli znajomi z Sopockiego Klubu Żeglarskiego - Kacper Falkiewicz i Nicolas Rauber. Jak podkreślają młodzi konstruktorzy, sam proces drukowania elementów nie jest skomplikowany. Każda część drukuje się około 25 minut i wymaga następnie złożenia.

„Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D”

- Z technicznego punktu widzenia proces produkcji przyłbicy nie jest zbyt zaawansowany, wymaga on jednak wcześniejszego planowania. Wszystko zaczyna się od zamówienia od producenta filamentów (plastiku z którego drukowana jest w technologi 3D obejma), zakupu gumki i folii do bindowania (która służy za przód przyłbicy) - wyjaśnia Kacper Falkiewicz.

Akcja „Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D” rozpoczęła się od druku w warunkach domowych. Z każdym dniem projekt przybiera na sile. W tym momencie licealiści korzystają z 9 drukarek 3d. Do tej pory, wyprodukowane przyłbice wsparły personel medyczny między innymi ze Szpitala Morskiego w Gdyni Szpitala im. Kopernika w Gdańsku, Szpitala Dziecięcego Polanki, a nawet placówki w Nowym Sączu. W ciągu zaledwie tygodnia trójmiejskim licealistom udało się przekazać 500 przyłbic. Początkowo lokalna inicjatywa ma obecnie charakter ogólnopolski.

- Każdego dnia zgłaszają się do nas nowe instytucje, które potrzebują tych podstawowych środków ochrony osobistej. Z informacji, które otrzymujemy zewsząd dowiadujemy się, że sytuacja nie jest zła, lecz tragiczna - podkreśla Kacper Falkiewicz. - W jednym ze szpitali była dostępna jedna połamana przyłbica, z kolei w innym nie było nawet jednej sztuki. Rozmawiając z personelem szpitali, musimy podejmować trudne decyzje w jakiej kolejności pomagać zwracającym się o przyłbice.

Inicjatywę trójmiejskich licealistów wsparł sopocki samorząd poprzez darmowe wygospodarowanie lokalu, w którym obecnie postępują prace produkcyjne. W drukowanie przyłbic angażują się również stowarzyszenia i prywatne firmy. Fundacja im. św. Patryka nabyła sześć drukarek 3d, a Marcopol Sp. Z o. o. I Olmet Sp. Z o. o. dostarczają śrubki.

Dodatkowo każdy może wspomóc działania studentów i tym samym pomorskie placówki medyczne. Obecnie w internecie trwa zbiórka pieniędzy, z których zostaną zakupione nowe drukarki i materiały potrzebne do produkcji przyłbic.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie