MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Które miasta otworzą żłobki i przedszkola? Ministrowie odpowiadają na wątpliwości samorządowców

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
fot. Łukasz Gdak/Polskapress
W środę premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski ogłosili, że w ramach kolejnego etapu odmrażania życia gospodarczego, od 6 maja będzie można stopniowo wracać do funkcjonowania przedszkoli i żłobków. Ich zapowiedzi wywołały jednak sporo wątpliwości wśród samorządowców, którzy są organami prowadzącymi większości placówek opiekuńczych w Polsce. Ich zdaniem rząd nie przedstawił wystarczających wytycznych. W czwartek członkowie rządu odpowiedzieli na część pytań.

Niektóre samorządy takie jak np. Gdańsk i Białystok zapowiedziały, że bez konkretnych wytycznych odnośnie bezpieczeństwa sanitarnego dzieci i opiekunów nie będą w stanie otworzyć na nowo żłobków i przedszkoli. Prezydenci miast, m.in. Gdańska, Sopotu i Warszawy, wysłali do premiera listy z prośbą o takie wytyczne.

W czwartek do sprawy odnieśli się członkowie rządu: minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister Szumowski odniósł się do listu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który pytał m.in. o kwestię noszenia maseczek przez dzieci i ich wychowawców.

- Jeżeli nie ma takiego punktu w zaleceniach, to nie ma takiego obowiązku. Dzieci w przedszkolach i żłobkach nie dadzą rady być cały dzień w maseczkach. Opiekun również nie ma takiego obowiązku. Trzeba zachować inne środki ostrożności jak wietrzenie sali. To logiczne zasady działania. Trudno żebyśmy we wszystkich decyzjach wyręczyli organy założycielskie, jak samorządy. Wytyczne nie zwalniają z rozsądnego zachowania. Jeśli są wątpliwości, to powiatowe inspekcje sanitarne służą pomocą. Te działania mają służyć temu by wszystkim nam w Polsce, w tym reżimie sanitarnym, żyło się w maksymalny sposób normalnie. To nigdy nie będzie - mówił minister zdrowia.

Minister zdrowia powiedział, że w przedszkolach dzieci nie będą musiały trzymać się od siebie z daleka. Pytany o dzieci żłobkowe powiedział:

- Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie.

Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że rodzice, którzy nie będą mogli posłać swoich dzieci do placówek opiekuńczych 6 maja i pozostaną z nimi w domach, wciąż będą mogli otrzymywać zasiłek opiekuńczy do 24 maja.

- My dajemy możliowość, że od 6 maja samorządy i organy prowadzące, będą mogły podejmować decyzję - mówiła Marlena Maląg. - Zapewne będzie to ustalane z powiatowymi inspektorami. Staramy się wychodzić naprzeciw temu czego chcieli rodzice oraz samorządy, czyli odmrażania gospodarki, by mogli wrócić do pracy. Zapewniamy zasiłek opiekuńczy. W marcu i kwietniu wniosków o taki zasiłek złożono ok. 580 tysięcy. My wczoraj przygotowaliśmy wytyczne, które zostały wysłane do wojewodów, samorządów oraz żłobków. Tam jest napisane jakie obostrzenia mają zostać wprowadzone. Decyzja zależy od organu prowadzącego - powiedziała minister Maląg.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski również odnosił się do listu prezydenta Warszawy.

- Opublikowaliśmy na stronie ministerstwa odpowiednie rozporządzenia, a wcześniej umieściliśmy tam wytyczne - powiedział minister edukacji. - One zostaną uszczegółowione. Tylko na podstawie tych wytycznych jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytania, które zadał nam choćby prezydent Trzaskowski. Widać, że on i jego urzędnicy nie przejrzeli tego co ministerstwo edukacji zaprezentowało na swoich stronach. Jeżeli pan prezydent potrzebuje, to odpowiemy na jego pytania. Wydawało nam się, że samorządy są samorządne, bo potrafią na podstawie ogólnych zapisów wywieść także i procedury i szczegóły. Mam wrażenie, że pan prezydent zanim podejmie działania, pyta ministra o to co robić, zapominając, że powinien sam podejmować decyzję - dodał Dariusz Piontkowski.

W kwestii kryterium wyboru, które dzieci w pierwszej kolejności powinny zostać przyjęte z powrotem do przedszkoli i żłobków, minister Piontkowski powiedział, że decyzja należy do organów prowadzących placówki opiekuńcze.

- Jeśli państwo nie musicie posyłać swoich dzieci do przedszkoli, to moja rekomendacja jest taka by dać tę szansę tym co muszą - zaapelował minister Szumowski.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki