MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus i kryzys gospodarczy. Do gdańskich przedsiębiorców trafiło już 100 mln zł w ramach rządowej tarczy antykryzysowej

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Konferencja władz Gdańska, wtorek, 26 maja 2020.
Konferencja władz Gdańska, wtorek, 26 maja 2020. Przemysław Świderski
- Dziś przekroczyliśmy 100 mln zł jeśli chodzi o wypłaty w zakresie tarczy antykryzysowej. Urzędnicy w Gdańsku stanęli na wysokości zadania, bo skala udzielonej pomocy jest ogromna - poinformował we wtorek na konferencji prasowej Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska nadzorujący Gdański Urząd Pracy. Władze Gdańska liczą jednak, że rząd wesprze samorządy, które zmagają się z dużymi problemami finansowymi.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Przed tygodniem wiceprezydent Piotr Borawski poinformował, że łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców w ramach rządowej tarczy antykryzysowej wynosi 52 123 434 zł. We wtorek 26 maja poinformował, że suma przekroczyła już 100 mln zł.

Skala udzielonej pomocy jest ogromna. W dalszym ciągu obserwujemy wzrost liczby składanych wniosków

- Dziś przekroczyliśmy 100 mln zł jeśli chodzi o wypłaty w zakresie tarczy antykryzysowej - powiedział wiceprezydent Borawski na konferencji prasowej. - Urzędnicy w Gdańsku stanęli na wysokości zadania, bo skala udzielonej pomocy jest ogromna. W dalszym ciągu obserwujemy wzrost liczby składanych wniosków. Jeżeli chodzi o mikropożyczki złożono już 35 454 wnioski z czego pozytywnie rozpatrzono 17 848 wniosków. Wypłacono już 17 149 pożyczek mikroprzedsiębiorcom na kwotę niemal 86 mln zł. Natomiast jeżeli chodzi dofinansowanie wynagrodzeń i różnego rodzaju składek na wynagrodzenia to przedsiębiorcy złożyli już 5030 takich wniosków. Te świadczenia wypłacono już 1798 osobom na kwotę prawie 13 mln zł - mówił wiceprezydent.

Z danych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że w maju wpłynęło 836 wniosków dotyczących osób rejestrujących się jako bezrobotne. Zanotowano też nieco mniejszy spadek jeśli chodzi o liczbę oświadczeń dotyczących powierzenia pracy obcokrajowcom. Zamiar zatrudnienia osób spoza Polski zgłosiło 1912 przedsiębiorców. Przez tydzień nie było wniosków o zwolnienia grupowe. W maju były 4 takie wnioski. Podobnie w kwietniu.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że wciąż liczy na to, że rząd przedstawi przepisy, które mają pomóc samorządom poradzić sobie z kryzysem finansowym wywołanym przed epidemię koronawirusa. W połowie maja władze miasta poinformowały, że straty szacowane są już na ok. 80 mln zł, a część inwestycji została odłożona w czasie. Samorządowcy z całej Polski apelują do rządu o wprowadzenie tarczy samorządowej, o czym rozmawiali we wtorek w Warszawie z wicepremier Jadwigą Emilewicz samorządowcy w tym m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Podkreślała, że jest to szczególnie ważne w przeddzień 30. rocznicy pierwszych wyborów samorządowych, pierwszych wolnych wyborów w ogóle.

Żeby ten budżet poskładać, ale też by wyjść z kryzysu, potrzebujemy poluzowania reguł, tak jak ma to budżet państwa

- Chodzi przede wszystkim o możliwość zadłużania się samorządów, a po drugie o takie rozluźnienie reguł wydatkowych, które umożliwi nam złożenie budżetów na kolejny rok - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Przypominam, że do 15 listopada trzeba złożyć budżet miasta na kolejny rok. Budżet, który nie jest zrównoważony, nie może być złożony. Przekroczenie wydatków bieżących nad wydatki inwestycyjne, mogą skutkować wprowadzeniem komisarza do miasta. My chcemy, dla dobra naszych lokalnych wspólnot, się rozwijać. Wiele grup ma zwolnienia z czynszów. Dla artystów, organizacji pozarządowych i gastronomii mamy czynsze za złotówkę. To powoduje ubytek w kasie miasta. Żeby ten budżet poskładać, ale też by wyjść z kryzysu, potrzebujemy poluzowania reguł, tak jak ma to budżet państwa - dodała.

Powiedziała też, że dialog rządu z samorządami musi się poprawić.

- W ubiegłym roku 21 postulatami rozpoczęliśmy dyskusje na temat samorządu. Do rozmowy potrzeba otwartych na argumenty partnerów. Nie tylko sytuacja epidemiczna, ale także brak partnera do dialogu powodują, że ta rozmowa jest trudna - mówiła prezydent Gdańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki