MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Egzamin ósmoklasisty 2020. Egzamin ósmoklasisty zostanie odwołany? Stan epidemii w Polsce i zamknięte szkoły do świąt

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Egzamin ósmoklasisty zostanie odwołany? Bierzemy różne możliwości pod uwagę - zapewnia  minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Egzamin ósmoklasisty zostanie odwołany? Bierzemy różne możliwości pod uwagę - zapewnia minister edukacji Dariusz Piontkowski. Pawel Relikowski / Polska Press
Sławomir Broniarz proponuje, by w tym roku resort edukacji zrezygnował z egzaminu ósmoklasisty, albo by Centralna Komisja Egzaminacyjna mocno zmieniła jego treść i zakres. Uważa, że z powodu epidemii nie można skrzywdzić kilkuset tysięcy uczniów. W piątek rząd wprowadził stan epidemii w Polsce i zamknął szkoły aż do świąt. Minister zaznaczył jednak, że nie wpłynie to na egzaminy 2020.

NAJNOWSZE INFORMACJE: Egzaminy przesunięte! Premier: "Najwcześniej w drugiej połowie czerwca"

Stan epidemii w Polsce. Szkoły zamknięte. Czy egzamin ósmoklasisty się odbędzie?

Z informacji przekazanych przez ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego podczas konferencji prasowej wynika, że na razie ani matura, ani egzamin ósmoklasisty nie będą odwołane. Minister poinformował, że na razie nie ma potrzeby wprowadzania zmian w kalendarzu szkolnym. Oznacza to, że na razie nie grożą uczniom zmiany terminów egzaminów, ani też przedłużenie roku szkolnego i praca w wakacje.

Czy egzamin ósmoklasisty 2020 będzie odwołany?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca br., zajęcia dydaktyczne w placówkach oświatowych zostały zawieszone do środy, 25 marca włącznie. Jeszcze w przyszłym tygodniu nauczanie ma odbywać się zdalnie, mimo że nadal nie opracowano stosownych zapisów prawnych w tej sprawie.

W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się ci uczniowie, których niebawem czekają egzaminy. Na pierwszy ogień mają iść ósmoklasiści, których zmagania wg obecnego harmonogramu powinny rozpocząć się już 21 kwietnia.

Zdaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza w tej sytuacji należałoby rozważyć rezygnację z tego egzaminu, a rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych mogłaby się wówczas odbywać na podstawie konkursu dyplomów.

W rozmowie z radiem RMF FM mówił, że nie ma gwarancji na to, że dzieci będą pracować samodzielnie, bez jakiegokolwiek wsparcia i dlatego można by zaryzykować odwołanie egzaminu. Sławomir Broniarz podkreśla, że jeśli jednak egzamin miałby się odbyć, to wówczas należałoby zmienić treści i zakres testów. Uważa, że z powodu epidemii nie można skrzywdzić kilkuset tysięcy uczniów.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - harmonogram

  • język polski –21 kwietnia 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00
  • matematyka – 22 kwietnia 2020 r. (środa) – godz. 9:00
  • język obcy nowożytny –23 kwietnia 2020 r. (czwartek) – godz.9:00

Sprawdź nasz specjalny serwis EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2020 >>>

Egzamin ósmoklasisty 2020. Kiedy wyniki?

  • Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty: 19 czerwca 2020 r.
  • Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym: 26 czerwca 2020 r.

Jak przyznaje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik nie ma możliwości, by egzaminy miały odbyć się zdalnie. Jeżeli przerwa od nauki w szkole przedłuży się do Wielkanocy, trzeba będzie wziąć pod uwagę przełożenie egzaminu. To samo może tyczyć się matur, które mają rozpocząć się niedługo później, bo już 4 maja.

W trakcie popołudniowej rozmowy w RMF FM minister edukacji Dariusz Piontkowski zapytany o to, czy egzamin ósmoklasisty zostanie przesunięty, powiedział, że wg ministra zdrowia "szczyt zachorowań przed nami, także logiczne wnioski dla oświaty nasuwają się same".

- Bierzemy różne możliwości pod uwagę - zapewnił. - Na razie nie wiemy, na jak długo będzie zawieszona tradycyjna działalność edukacyjna. Na razie, przy tych terminach, które są - egzamin dla ósmoklasisty nie jest zagrożony. Jesteśmy koncepcyjnie przygotowani do tego, żeby - jeżeli będzie taka potrzeba przesunąć termin egzaminu.

CO BYŁO NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY 2019? ZOBACZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI:

Egzamin ósmoklasisty 2019. [3.11] Matematyka - test próbny ó...

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z języka polskiego. Testy z G...

Egzamin ósmoklasisty - 20.12.2018 - JĘZYK ANGIELSKI - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Egzamin ósmoklasisty 2019 JĘZYK ANGIELSKI [ODPOWIEDZI I ARKU...

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - matematyka [arkusz]

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - matematyka. Arkusze egz...

Egzamin ósmoklasisty - 19.12.2018 - MATEMATYKA - PYTANIA I ODPOWIEDZI - NA NASTĘPNYCH STRONACHZobacz kolejną stronę arkusza i odpowiedzi ----->

Egzamin ósmoklasisty 2019 MATEMATYKA [ARKUSZE PYTAŃ I ODPOWI...

Próbny egzamin ósmoklasisty 2018: Język polski [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, ZADANIA] Sprawdzian 8-klasisty z języka polskiego - 18 grudnia 2018 r.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2018: Język polski [ODPOWIEDZI, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki