Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Aplikacja dla osób w kwartannie obowiązkowa! Nakazuje robienie kilku "selfie" dziennie i korzysta z geolokalizacji

wie
fot. materiał prasowy
Jeśli ze względu na powrót z zagranicy lub kontakt z kimś, u kogo zdiagnozowano koronawirusa bądź podejrzewanym o chorobę COVID-19, zostaniesz objęty 14-dniową kwarantanną, masz obowiązek ściągnięcia tej aplikacji mobilnej na smartfona. Program „Kwarantanna domowa” służy do kontroli przestrzegania warunków izolacji i każe swoim użytkownikom robić sobie po kilka selfie dziennie.

Wprowadzony przez specustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 obowiązek korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa" dotyczy wszystkich zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nim także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy. O projektach nakazania wszystkim, na których nałożona zostanie 14-dniowa kwarantanna korzystania z programu pisaliśmy tutaj, jednak obecnie nakaz jest już elementem obowiązującego prawa.

- Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji – wyjaśnia nadkom. Maciej Stęplewski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - W tym momencie osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa” - dodaje.

Jak wyjaśniają funkcjonariusze, to otrzymanie SMS-a jest kluczowe bowiem w nim znajduje się kod i dopiero on pozwala na rejestrację i aktywację aplikacji, którą na telefony z systemem Android – znaleźć można w sklepie Google Play, a na smartfon z iOS - w App Store.

Resort cyfryzacji wyjaśnia, że główny cel „apki” to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych, nie ukrywa jednak, że jest ona także narzędziem kontroli pozwalającym sprawdzać, czy nie są łamane zasady kwarantanny, takie jak zakaz wychodzenia z domu.

- Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji – zastrzega nadkom. Maciej Stęplewski, który tłumaczy, że wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji i Od tego momentu program będzie wysyłał polecenia wykonania i przesłania kolejnych zdjęć – każdego dnia kilku, o różnych porach.

Technologia pozwala aplikacji na geolokalizację oraz porównywanie twarzy, co z kolei umożliwia kontrolę czy użytkownik rzeczywiście jest „uziemiony” w domu. Brak wykonania selfie w ciągu 20 minut od otrzymania polecenia oznacza, zaś sygnał dla służb, by sprawdziły, czy nie dochodzi do łamania zasad odbywania kwarantanny. Dlatego ważne jest by bateria telefonu była sprawna, a dźwięk włączony, choć warto zaznaczyć, że program nie zastępuje zupełnie wizyt policji bo tych spodziewać się można w każdej chwili kwarantanny.

Istotne ponadto jest, że apka daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze oraz umożliwia kontakt z pracownikiem socjalnym.
Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są zaś osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom składają pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej albo nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego jej zainstalowanie.

Można to zrobić telefonicznie pod numerem 22 165 57 44 lub za pomocą przekazanego policji druku dostępnego do pobrania na stronie

www.gov.pl/kwarantannadomowa

. Tam znajdziemy też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak je wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania.

Koronawirus. Fakty i mity

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki