Kopalnia i tak nie zniknie

  Kopalnia i tak nie zniknie

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ciąg dalszy batalii o kopalnię kruszywa w Słosinku. Starosta bytowski Jacek Żmuda-Trzebiatowski odnalazł dokument, który przeczy linii obrony miasteckiego ratusza.
  To dokument podpisany w maju przez burmistrza Romana Ramiona, który jeszcze kilka tygodni temu twierdził, że nie wiedział o powstaniu kopalni kruszywa.
  - Nie możemy sobie pozwolić na to, by nas atakowano. Bronimy się, bo całą winę zwalono na nas, a to burmistrz potwierdził, że kopalnia może powstać - mówi starosta.

  - My musieliśmy pozwolić na rozpoczęcie prac wydobywczych, bo nie było żadnych przesłanek, które działałyby na niekorzyść inwestora. Burmistrz, zanim złożył swój podpis, mógł sprawdzić, że kopalnia powstanie w sąsiedztwie działek rekreacyjnych - dodaje.

  Właściciele sześciu działek sprzeciwiają się najbardziej, bo kopalnia kruszywa znacznie obniżyła wartość ich nieruchomości.
  - Chcieliśmy tu wypoczywać, a mamy pod oknami teren przemysłowy. Ktoś powinien za to odpowiadać i to finansowo - mówi Henryk Wnuk-Lipiński, jeden z letników. - Ponieśliśmy przecież straty i to bardzo wymierne. Łatwo wyliczyć, ile te działki były warte, zanim powstała kopalnia, a ile warte są teraz.

  Burmistrz Roman Ramion tłumaczy się niemożnością sprzeciwienia się tej budowie, bo jeszcze w 1998 roku Rada Miejska ustanowiła ten teren miejscem do potencjalnego wydobywania żwiru. I tak też się stało, z tym że po ujawnieniu sprawy władze Miastka zapierały się, że nic nie wiedziały o powstaniu kopalni. Teraz nieco zmieniają zdanie.
  - Być może i był jakiś dokument, który podpisałem. Dostaję jednak setki pism. Nie wszystkie muszę zapamiętywać - broni się burmistrz.

  Ważne jest to, że władze Miastka i tak musiałyby pozwolić na powstanie kopalni, bo inwestor kopie na obszarze mniejszym niż 2 hektary. A wtedy nie trzeba żadnych specjalnych pozwoleń.
  - Problem w tym, że nie można zwalać winy na kogoś, a później bronić się niewiedzą. Jak się podpisuje stosy dokumentów, to trzeba zawsze sprawdzać, czy aby na pewno sprawa nie trafiła już na biurko - dodaje starosta.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo