Kontrowersyjna ustawa dekomunizacyjna. Zmiany nazw ulic na Pomorzu budzą emocje

Ewelina Oleksy
Dąbrowszczacy - zdaniem Klubu Republikańskiego - nie powinni  patronować ulicy. Ale zmiana nazw budzi duże kontrowersje
Dąbrowszczacy - zdaniem Klubu Republikańskiego - nie powinni patronować ulicy. Ale zmiana nazw budzi duże kontrowersje Przemek Świderski
Udostępnij:
Prezydent Gdańska zamierza zaskarżyć ustawę dekomunizacyjną do Trybunału Konstytucyjnego. Na całym Pomorzu ustawa budzi duże emocje.

Klub Republikański w Gdańsku złożył w magistracie wniosek o zmianę nazwy ulicy Dąbrowszczaków na ulicę Margaret Thatcher. Ma to związek z uchwaloną ostatnio przez Sejm ustawą o dekomunizacji w przestrzeni publicznej. Na jej mocy samorządy będą musiały zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty związane z systemem władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Czytaj też: Dekomunizacja ulic. Trudne porządki [KOMENTARZ]

- Dąbrowszczacy byli komunistami i socjalistami, którzy brali udział w interwencji sowieckiej podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939, a tym samym byli realizatorami polityki radzieckiej - wskazuje Jakub Żak z Klubu Republikańskiego w Gdańsku. - W związku z tym, że epoka Polski Ludowej przeminęła bezpowrotnie, uważamy, że nie godzi się, aby nazwy miejsc publicznych nosiły znamiona systemu komunistycznego. Margaret Thatcher zapisała się na kartach polskiej historii walki z reżimem socjalistycznym i jesteśmy przekonani, że będzie to właściwy patron dla dotychczasowej ulicy Dąbrowszczaków oraz zasłużone uhonorowanie Żelaznej Damy - uzasadnia.

Wnioskiem republikanów zajmie się teraz Komisja Kultury Rady Miasta Gdańska. Na Facebooku już jednak skrzykują się mieszkańcy, którzy inicjatywie są przeciwni. Podkreślają m.in., że zmiana utrudni wszystkim życie - będzie trzeba wymieniać dokumenty, aktualizować mapy. A to kosztuje. Zwracają też uwagę na kontrowersje związane z polityką byłej premier Wielkiej Brytanii.

Zdecydowane stanowisko ws. ustawy dekomunizacyjnej zajęły już władze Gdańska.

- Dla nas w tej chwili nie istnieje temat dekomunizacji nazw ulic. Zdaniem prezydenta, ta ustawa jest niekonstytucyjna. Ogranicza uprawnienia samorządów, w kompetencji których zawsze była sprawa nazewnictwa ulic. A więc każda próba odgórnego ustalenia listy nazw zakazanych, niewłaściwych jest naruszeniem zasady samorządności. I na to zgody być nie może - mówi Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza. - Prezydent ma zamiar niebawem zaskarżyć tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. I do czasu rozstrzygnięcia nie ma w Gdańsku tematu - informuje.

Do prezydenta Gdyni też wpłynął ostatnio wniosek o nadanie jednej z ulic - ale nowych - imienia Margaret Thatcher. Postuluje to radny PiS Michał Bełbot. Sekretarz miasta zapewnił go, że „w momencie gdy w Gdyni pojawi się odpowiedniej rangi ulica, otrzyma ona imię Żelaznej Damy”.

W Gdyni pozostały dwa relikty z przeszłości. To ulice Berlinga i Rzymowskiego. Właścicielem gruntów, na których się znajdują, jest spółdzielnia. I to ona musi wystąpić o zmianę nazwy.

Temat dekomunizacji budzi też spore emocje w innych pomorskich gminach.

W Czarnem, gdzie wciąż są ulice 22 lipca i Świerczewskiego, powstał pomysł... jak obejść ustawę dekomunizacyjną: - Musimy sprawdzić, czy mamy ulicę Karola Świerczewskiego, czy tylko Świerczewskiego - mówi Piotr Zabrocki, burmistrz gminy Czarne. - Jeśli się okaże, że mamy jedynie nazwisko, zawsze możemy uznać, że nasza ulica nosi imię innego Świerczewskiego. Jest chociażby znany piłkarz - Piotr Świerczewski. Podobnie możemy zrobić z ulicą 22 Lipca. Kto nam zabroni tego dnia organizować jakieś lokalne święto i z tego też powodu mieć ulicę o tej nazwie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kali który smali
Porównywanie Margaret Thatcher do Stalina, czyli prawdopodobnie największego zbrodniarza w historii świata (!) jest chyba lekkim nadużyciem.

Ta "krwiozercza kapitalistka" postawiła UK na nogi - gospodarczo i politycznie. Rozumiem że sympatykom lokalnej sotni Krytyki Politycznej trudno to docenić.

O wiele bardziej wolałbym żeby ulice w Gdańsku nazywane były po ludziach którzy nie są splamieni czerwoną zarazą - pozwolę sobie przypomnieć, że Polska międzywojenna pozbawiła tych "herosów" (dąbrowszczaków) obywatelstwa - za zaciąganie się do niepolskich formacji wojskowych. To, że w tej naszej niby wolnej Polsce dalej są ulice gloryfikujące komunistyczną hołotę, źle świadczy o naszych postępach na drodze do normalności.
Z
Z pierwszej ręki
Włąśnie (bandyta) Świerczewski ( też tam 'kulom się nie kłaniał), a "wy...no" go z wielkim hukiem!
"Dąbrowszczacy" nad Ebro wykazali się krwawo w walce o interesy "światowej rewolucji proletariackiej" (z wypowiedzi Dolores Ibarruli, odczyt wygłoszony na Uniwersytecie im. Lomonosowa w Moskwie, dla studentów-członków Komsomołu, z okazji rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Pażdziernikowej, w 1959 roku). Nic dodać, nic ująć !
G
Gość
Kontrowersyjna ustawa dekomunizacyjna.(cytat).
Komentarz: Aby nie "robić złej krwi", rzecz dzieje się na jednej z Akademii usytuowanych w płd. Polsce.
Przypakowo, student ze świetnym słuchem stoi w pobliżu wykładowcy matematyki, do któreo I(pierwszy Sekretarz ZU ZMS mówi: ten s ... nam się stawia, musimy go udupić! Odpowiedx: jeśli to zadanie partyjne, nie ma problemu ! dalej: tak ,to zadanie partyjne, za wiedza I Sekretarza KU PZPR ,tow. Kiejstuta Zemajtisa! Oni mówia o mnie, wie dobrze słyszący student.
!
Nigdy. Gdańsk zostanie Gdańskiem - nie damy sobie wejść na głowę.
Z
Z ul. Dąbrowszczaków.
"(...)które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty związane z systemem władzy w Polsce w latach 1944-1989." Nauczcie się czytać ze zrozumieniem. Dąbrowszczacy walczyli przeciwko Franko, którego popierała III Rzesza, i to w latach 1936-1939. Poza tym powyższy cytat wyraźnie wskazuje, iż dotyczy systemu władzy w latach 1944-1989. WARA OD ZMIANY NAZWY UL. DĄBROWSZCZAKÓW. Nie mamy co robić, tylko biegać i zmieniać dokumenty, pieczątki, szyldy, etc. To kosztuje i czas, i pieniądze.
P
Polihistor
który dla niepoznaki udaje Greka, antykomunistę oskarżając, że w czerwonym Gdańsku, który onże komunista krytykuje, jest on jeno trollem (pojemne słowo, podobnie jak faszysta) niejasnej proweniencji i słabym na umyśle. A może i czerwonym
No, po prostu - operacja "Cebula" (jak u Lema).
Ale już niedługo, da Bóg.
Zbliża się prawdziwe przesilenie, i nawet Gdańsk będzie musiał stać się propolski, patriotyczny i zdekomunizowany.
H
Historyk
Był Księciem ale i chorym na syfilis a jego nałożnic i dzieci do dziś nie można policzyć, ponoć najwięcej spłodził na Kaszubach, może IPN zainteresuje się tym panem i nawet dojdzie do ekshumacji.
E
Emeryt
Już nie długo a co dalej....
t
tadek
Politykę Margaret Thatcher Polacy doceniają "nogami"... wyjeżdżając masowo do kraju zreformowanego przez Żelazną Damę.
X
XXX
z których pisownią i wymową wiele ludzi będzie miało kłopoty ?
X
XYZ
poprzez usuwanie nazwisk - nie żyjących już dawno - ludzi związanych z komuną,
to wypadałoby zachować choć odrobinę konsekwencji i usuwać ze sceny publicznej
osoby takie jak niejaki prof. Andrzej Rzepliński, który był I sekretarzem Wydziałowej
komórki PZPR na wydz. Prawa UW.
G
Gość
Możesz Adamowicza lubić albo nie ale sympatii do Lenina w nim nie ma.
Adamowicz był m.in. na UG przywódcą strajku solidarnościowego ze Stocznią w 1988 r.
Nie mieszaj spraw...
b
budyn
Nie dziwię się prezydentowi .bo swego czasu bardzo chciał aby POzostała nazwa"Stocznia Lenina"
F
Fak
mocno na Pomorzu w wszelkich jej objawach
k
kkk
z komentarzy mozna się dowiedzieć, że idolem antysocjalistki Thatcher był...Stalin. Co lepsze mówi to człowiek broniący socjalistycznych realizatorów polityki stalinowskiej w Hiszpanii.
W Polsce, tak ciężko doświadczone przez socjalizm nie powinno być miejsca dla totalitarystów
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie