Kontrowersje wokół obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Władze Gdańska komentują: to nieprawdziwe informacje i wypaczenie idei

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zorganizowała w środę, 31 lipca, konferencję prasową, na której wydała oświadczenie dotyczące obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Władze Gdańska zapewniły, że zaplanowany na ten dzień Marsz Życia, nie ma mieć charakteru wesołej imprezy, jak początkowo podano na miejskim portalu.

Od rana trwa medialna burza wokół informacji podanej we wtorek na miejskim portalu gdansk.pl. Dotyczyła ona Marszu Życia organizowanego przez Fundację Pojednanie w ramach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W informacji na gdansk.pl początkowo napisano: "W ramach wydarzeń zaplanowanych na 1 września o godz. 4:45 na Westerplatte ma pojawić się polsko-niemiecka delegacja. Ponadto na godz. 15.00 tego dnia zaplanowano "marsz życia", czyli "radosny pochód", który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą przed Zieloną Bramę, gdzie "zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie". Fragment o radosnym świętowaniu usunięto, gdy oburzać zaczęli się na to m.in. czołowi politycy PiS.

Czytaj także

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że był tą informacją zszokowany. Oburzenia nie kryli też gdańscy radni PiS.

- My chcemy czcić bohaterów, my chcemy czcić ofiary II wojny światowej, chcemy o niej pamiętać, nie chcemy, żeby kiedykolwiek doszło do jakiegokolwiek rozlewu krwi w przyszłości. Nie chcemy więcej wojny, ale chcemy więcej prawdy historycznej, chcemy więcej szacunku dla tych, którzy zginęli. Chcemy, żeby władze miasta Gdańska, tak jak w całej Polsce podeszły do tej rocznicy w zadumie, w ciszy, w modlitwie, składając kwiaty tam, gdzie te kwiaty składamy co roku, bez kolejnych prowokacji - skomentował Kacper Płażyński, szef Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

- Plany środowiska pani Prezydent Dulkiewicz organizacji obchodów wybuchu II Wojny Światowej polegające na "wspólnym świętowaniu, tańcach, zabawie i radosnym pochodzie" traktujemy jako kolejną prowokację, która jest skierowana na to, żeby Polaków dzielić, żeby wywoływać jakieś bardzo niedobre emocje - dodał.

Czytaj także

Radni PiS złożyli dziś interpelację w tej sprawie do prezydent Dulkiewicz. Ta z kolei o godz. 13.30 zorganizowała konferencję prasową, na której odniosła się do stawianych miastu zarzutów. Padły też zapewnienia, że Marsz Życia nie będzie miał rozrywkowego charakteru.

- Od rana wypowiadane są kłamstwa na temat uroczystości 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Sugestie, że władze miasta chcą naruszyć godność ofiar wojny są absurdalne i całkowicie wypaczają przesłanie wydarzenia o nazwie Marsz Życia, organizowanego przez Fundację Pojednanie. W zgodzie budować przyszłość – takie przesłanie pojednania, w imię dobrosąsiedzkich relacji, szukania tego co łączy, a nie tego co dzieli – to jedyne przesłanie tego wydarzenia. Oburzające i niedopuszczalne jest wzbudzanie wojny polsko-polskiej dla osiągnięcia celów politycznych - podkreślała Dulkiewicz.

Podczas konferencji przedstawiono też stanowisko organizatorów marszu.

Wypowiedź pastora Edwarda Ćwierza:

– Nasze intencje mogły być błędnie odczytane, ale Marsz Życia nie ma charakteru rozrywkowego. Radość podczas Marszu Życia jest wyrazem naszej nadziei, że mamy szansę zburzyć mury wrogości i zbudować dobrą przyszłość między narodami. Ta radość jest poprzedzona pokutą niemieckich potomków, sprawców wojny. Proszę, żeby nikt nie posądzał nas o złe intencje, prosimy o uszanowanie tego sposobu uczczenia rocznicy – mówił na nagraniu pastor Edward Ćwierz, prezes Fundacji Pojednanie, organizator marszu.

Na Marsz Życia przyjadą potomkowie Niemców, aby wypowiedzieć słowo „przepraszam”. Udział zapowiedziało ok. 1000 osób z Polski, Niemiec i przedstawiciele środowiska żydowskiego.

Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Dulkiewicz przyznał, że sformułowanie użyte początkowo na miejskim portalu było niefortunne.

- Zgadzam się, że w pierwszym artykule na gdansk.pl zabrakło dogłębnego wyjaśnienia, o jaki taniec chodzi i co on oznacza w kościele protestanckim. Mogło to wzbudzić emocje, moim zdaniem niepotrzebne - powiedział Stenzel.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Materiał oryginalny:

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

P
Polihistor

Robi się coraz ciekawiej. Na 3 dni chcą oddać Gdańsk w ręce ludziom, o których wiemy bardzo mało, i zamierzenia których są wysoce niejasne. Przy czym zamierzenia te trzeba SFINANSOWAĆ. Ukoronowanie zaś wszystkiego - ów "March for Life" oznacza, według odnośnej strony: "The March of Life: Memorial and reconciliation marches at historic locations of the Holocaust in Europe" (https://www.marchoflife.org/index.php?id=1247).

Gdańsk nie jest miejscem związanym z Holocaustem. My zaś nie jesteśmy sprawcami tego ostatniego.

Chcemy godnie obejść bolesną rocznicę napaści Niemiec na Polskę i oddać cześć milionom, które w wyniku tego straciły w naszym kraju życie (w tym żydowskim współobywatelom).

Precz z pomysłami ratusza! Referendum w Gdańsku! (choć to nieprosta sprawa!). Usuńmy ze stanowisk Dulkiewicz, a z nią i całą resztę.

g
gość

Ideą obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej powinno być upamiętnienie tego wydarzenia w sposób godny z oddaniem czci i honoru ofiarom tak cywilnym jak i żołnierzom, którzy oddali życie w walce z okupantem. Wszelkiego rodzaju innowacje w tym przypadku tzw. gwoździe programu czyli radość, tańce czyli pełna "kontrolowana" swawola powinny być zarezerwowane np. na np. Noc św. Jana czy inaczej Noc Kupały. Wszystkie uroczystości regionalne czy państwowe nierozerwalnie związane z losem narodu i jego historią powinny być oparte na tradycjonalizmie. "Błaznowanie" i cyrkuśnicy nie są w przypadku tych uroczystości mile widziani.

Z
Zenon

Ta impreza to przedsięwzięcie, za które trzeba zapłacić. Pytanie, czy ktoś na tym zarabia, a jeżeli tak to kto pozwolił zarabiać na rocznicy wybuchu wojny, na jej ofiarach? Czy zaproszono ludzi, którzy pamiętają wojnę?

http://fundacjapojednanie.com/tansza-oplata-149zl-konferencja-przyjazni/

K
KIDMAN

NIEBEZPIECZNA WARIATKA RZĄDZI W GDAŃSKU SKANDAL TO MAŁO POWIE4DZIANE O TYM CO ONA WYPRAWIA

z
z krakowa

Hańba gdańszczanom

G
Gość
2019-07-31T15:27:28 02:00, Polihistor:

Wszystko to jeden wielki skandal.

Czy tego właśnie chcieliście wy, którzyście wybrali Dulkiewicz?

Można wam tylko pogratulować tego, coście zrobili.

A to dopiero początek.

W tej chwili odczuwam satysfakcję że głosowałem na Brauna - to wystarczający komentarz

G
Gość

Śmiali się że jej kontrkandydat w wyborach Pan Braun to błazen ale ta pani bije go na głowę o kilka długości, tego aż się komentować nie chce. Rozumiem że w Dzień Zwycięstwa w przyszłym roku zorganizuje uroczystości żałobne ?

P
Polihistor

Nie, nie - jest znacznie gorzej, niż mogłoby się wydawać. Cały ten marsz ma wyruszyć spod nieistniejącej synagogi, i - jak można sądzić ze zdjęcia ilustrującego artykulik, podobnych przedsięwzięć oraz ogólnej działalności p. Ćwierza - z flagami izraelskimi przejdzie na Długi Targ, gdzie odbędzie się przepraszanie i pląsy. Pójdzie to w świat jako nasza ekspiacja za Holocaust (kto tam skupi uwagę na jakiejś garstce Niemców), a 1 września jako data zbójeckiej napaści na nas i początek naszej straszliwej gehenny zniknie zupełnie z pola widzenia. Ten plan należałoby koniecznie zatrzymać, ale czasu jest mało (nie bez przyczyny ogłoszono go tak późno), a sprzymierzeńców niewielu. Myślmy, co zrobić.

z
ziomek

Dulkiewicz pasuje na prezydenta tak jak świni siodło. Ta kobieta to kompletna POrażka.

G
Gość

Ta baba jest po prostu glupia i nie zna znaczenia slow, podobnie jak jej fagas, ktorego sliniotok obarczal Polakow za wybuch wojny w 1939 roku.

g
grfoman

Mam nadzieje że prawdziwi Polacy pokażą jak składa się hołd pomordowanym ! A apel pamięci przyjadą oddać Narodowcy z całej Polski !

g
gdanszczan

Tej hańby nie zamieciesz pod dywan Grzelak też mówił o "złym słowie" t Lekceważenie pomordowanych Polaków i zapraszanie niemców to policzek dla mieszkańców Gdańska dla obrońców Poczty Gdańskiej i obrońców Westerplatte .Czy pomyślała o potomkach tych którzy walczyli za wolność naszą i waszą a teraz znowu pluje się na ich walczących ojców i dziadków ?

P
Polo

No tak, oni wymordowali sześć milionów obywateli Polskich, oni tzn. Niemcy a ona myśli że potańczą, pogadają i będzie cacy ? Niech oni dadzą nam spokój a zajmą się swoimi inżynierami.

P
Polihistor

Radzę przyjrzeć się sylwetce p. Ćwierza i jego działalności. I zobaczyć, co planuje on w związku z osławionym już marszem. Wyjdzie na to, że w rocznicę zbójeckiej napaści na nas będziemy przepraszać za Holocaust.

Ludzie, zbudźcie się, u licha!

G
Gość
2019-07-31T15:27:28 02:00, Polihistor:

Wszystko to jeden wielki skandal.

Czy tego właśnie chcieliście wy, którzyście wybrali Dulkiewicz?

Można wam tylko pogratulować tego, coście zrobili.

A to dopiero początek.

Kto tych Adamowiczów i Dulkiewicz upycha we władzach miasta, europarlamentu a nawet do sejmu. Czy to faktycznie układ trójmiejski tzn. mafia bandziorów i złodziei?

Dodaj ogłoszenie