Kontrola OTOZ Animals w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach Nowych. Chore i leżące w odchodach krowy. Wyniki są zatrważające

Sandra Janikowska
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals w kwietniu 2019 roku przeprowadziło dwie kontrole w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach Nowych pod Warszawą. Pierwsza miała miejsce we wtorek 30 kwietnia br. Podczas pierwszej inspekcji znaleziono jedno martwe zwierzę oraz siedem cieląt wychudzonych, odwodnionych, z przewlekłym zapaleniem płuc i oskrzeli. Rezultaty pierwszych oględzin skłoniły fundację OTOZ Animals do złożenia ponownej wizyty w zakładzie. Efekty majowej kontroli są równie szokujące.

Kontrola w Zakładzie Doświadczalnym ITP w Falentach Nowych. ITP - Co to za organizacja?

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy to jednostka badawczo-rozwojowa, której organem nadzorującym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona internetowa ITP głosi, że: "prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych”, chociażby w obszarze zootechniki.

Centrala Instytutu znajduje się w Falentacg, gmina Raszyn w województwie mazowieckim.

Kontrola w Zakładzie Doświadczalnym ITP w Falentach Nowych. Kwietniowa Inspekcja

W miniony wtorek - 30.04 - inspektorowie OTOZ Animals, Animal Rescue Polska, OTOZ Animals Warszawa oraz Fundacja Przyjaciół Braci Mniejszych udali się do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w celu przeprowadzenia sprawdzenia panujących warunków. Podczas oględzin znaleziono martwe zwierzę i siedem cieląt w krytycznym stanie. Wiadomo także, że jednemu z nich odpadła racica i konieczne było uśpienie cielęcia. Ponadto, jedno ze zwierząt pozbawione było ogona. Sześć zwierząt wywieziono z ITP i poddano leczeniu, dwa z nich zmarły. Cztery wracają do zdrowia.

Oświadczenie Instytutu:

Kontrola w Zakładzie Doświadczalnym ITP w Falentach Nowych. Ponowna kontrola Animalsów

Zatrważające rezultaty inspekcji skłoniły Animalsów do złożenia ponownej wizyty w zakładzie w Falentach Nowych. Odbyła się ona 2 maja br. Podczas kolejnych oględzin znaleziono kolejne chore cielaki. Fundacja Animal Rescue Polska pisze na Facebooku:

Jeden cielak klęczał na przednich nogach z tylnymi wyprostowanymi i nie zmieniał swojej pozycji przez co najmniej 30 minut, a kolejny czterodniowy, niezakolczykowany cielak miał poważne problemy z oddychaniem

Weterynarz, wezwany na miejsce, zdiagnozował u pierwszego cielaka wadę ortopedyczną, uniemożliwiającą chodzenie, u drugiego natomiast - krytyczny stan odwodnienia i cięzkie zapalenie płuc.

Do zakładu ITP przybyła policja, która w rozmowie z opiekującym się hodowlą lekarzem weterynarii potwierdziła rzekomą informację o uprzednim wdrożeniu "jakiegoś leczenia". W rezultacie czego nie odebrano interwencyjnie cieląt. Warto wspomnieć, że dokumentacji leczenia weterynarnego nie udostępniono Fundacji Animal Rescue Polska.

Kolejne etapy kontroli hodowli wykazały, że w dwóch półotwartych pomieszczeniach w nieodpowiednich warunkach przetrzymuje się kolejne zwierzęta - dorosłe osobniki. Jak podaje fundacja - zwierzęta były stłoczone i ślizgały się we własnych odchodach.

Jeden z pracowników powiedział:

Stoją tak w swoich odchodach od co najmniej dwóch tygodni

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że warunki panujące w zakładzie nie zmienią się w najbliższym czasie. Powodem jest zepsuta zwrotnica w traktorze oraz brak pieniędzy na zakup nowej części, co niestety uniemożliwia wywóz fekaliów.
W końcowym fragmencie relacji z pobytu w Falentach Nowych, Animal Rescue Polska pisze:

Na nasze żądanie natychmiastowego usunięcia odchodów z tej obory, Dyrektor Instytutu podjął decyzję o wyrzuceniu nas z terenu oraz wezwaniu policji

Fundacja dodaje, że będą kolejne interwencje w zakładzie pod Warszawą.

Kontrola w Zakładzie Doświadczalnym ITP w Falentach Nowych. Zbiórka pieniędzy

W związku z brakiem funduszy ITP na zakup nowych zwrotnic traktorowych, Fundacja Animal Rescue Poland zorganizowała zbiórkę na zakup trzech nowych zwrotnic. Przewidywany koszt to 1044,54 zł. Na koniec oświadczenia dodano:

Nie możemy dłużej patrzeć, w jakim gnoju stoją te zwierzęta pod okiem państwowych urzędników

Informacje dotyczące zbiórki znajdują się tutaj.

Zobacz także:
Minister rolnictwa domaga się ścigania obrońców praw zwierząt, którzy zabrali osiem cieląt z państwowego ośrodka w Falentach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie