Kontrola NIK. Szkoła Policji w Słupsku bez uchybień

Łukasz Kłos
Szkoła Policji w Słupsku jako jedna z dwóch w kraju, obok katowickiej jednostki, przeszła bez zastrzeżeń ostatnią kontrolę NIK. W pozostałych ośrodkach - w Szczytnie, Legionowie i Pile - inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli dopatrzyli się uchybień. Ustalenia NIK nie napawają optymizmem.
Szkoła Policji w Słupsku jako jedna z dwóch w kraju, obok katowickiej jednostki, przeszła bez zastrzeżeń ostatnią kontrolę NIK. W pozostałych ośrodkach - w Szczytnie, Legionowie i Pile - inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli dopatrzyli się uchybień. Ustalenia NIK nie napawają optymizmem. T. Bołt/archiwum DB
NIK przeprowadziła kontrolę w szkołach policyjnych. Inspektorzy sprawdzali w jakich warunkach uczą się przyszli funkcjonariusze policji, jak wykorzystywana jest baza dydaktyczna, jak do kształcenia przygotowani są nauczyciele. Efekty kontroli były zaskakujące.

Szkoła Policji w Słupsku jako jedna z dwóch w kraju, obok katowickiej jednostki, przeszła bez zastrzeżeń ostatnią kontrolę NIK. W pozostałych ośrodkach - w Szczytnie, Legionowie i Pile - inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli dopatrzyli się uchybień. Ustalenia NIK nie napawają optymizmem.

- Z powodu cięć w nakładach na szkolenia kończy je jedynie niespełna połowa policjantów - mówi Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK.

W efekcie w pilskiej Szkole Policji systematycznie ograniczano liczbę słuchaczy szkoleń specjalistycznych. Nieefektywnie wykorzystywano też potencjał kadry dydaktycznej. Problemy kadrowe stwierdzono również w Szczytnie.

- Stwierdzono tu m.in. brak kwalifikacji nauczycieli akademickich do prowadzenia zajęć na kierunku administracja, nierealizowanie bądź przekroczenie przez nauczycieli akademickich ustalonego pensum oraz niedokonywanie okresowych ocen kwalifikacyjnych nauczycieli - mówią autorzy raportu.

Natomiast i w Szczytnie, i w Legionowie kontrolerzy NIK ujawnili nieprzestrzeganie procedur związanych z udzielaniem zamówień publicznych. Dla przykładu w placówce w Szczytnie naruszono zasady zamówień z tzw. wolnej ręki przy zleceniu robót remontowych wartych 118 tys. zł.

Raport ujawnił również drastyczne rozpiętości w kosztach szkolenia policjantów. O ile na przeszkolenie słuchacza Szkoły Policji w Katowicach wydaje się średnio 6,3 tys. zł, w Słupsku 6,8 tys. zł, to już w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie wynosi ono... 72 tys. zł. Powodem, jak wskazuje NIK, jest m.in. nieefektywne wykorzystanie bazy dydaktycznej. W Legionowie wykorzystywano zaledwie 37,2 proc. wolnych miejsc szkoleniowych.

Kontrolerzy NIK pod lupę wzięli także system szkolenia innych służb mundurowych - strażaków i pograniczników. O ile w przypadku Straży Granicznej jego ocena jest pozytywna, to w straży pożarnej ujawniono poważne problemy - tylko jedna piąta strażaków przechodzi kursy podwyższające kwalifikacje. - Mundurowi zwracają uwagę, że programy szkoleń nie są w pełni dostosowane do wymogów stawianych im w pracy - komentuje Biedziak. - Wiele do życzenia pozostawia przygotowanie kadry nauczycielskiej. Poważne wątpliwości NIK budzi również stan techniczny budynków, w których prowadzone są zajęcia.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Guido

Dlaczego aż 72tyś a nie 7,2tyś ?

Dodaj ogłoszenie