Użytkownicy Internetu będą mogli samodzielnie monitorować jego prędkość. Dzięki stworzeniu certyfikowanej aplikacji konsument otrzyma narzędzie do dochodzenia swoich praw z nieuczciwymi dostawcami Internetu. W tej chwili trwają testy narzędzia, które ma zostać oddane do użytku internautów w drugiej połowie 2018 roku.

Zmiany zaproponowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej mogą wkrótce zmienić zasady korzystania z sieci Internet przez Polaków. Planowane wprowadzenie monitoringu prędkości Internetu pozwoli zminimalizować nieuczciwe praktyki niektórych dostawców Internetu, zawyżających prędkość oferowanych usług w przekazach reklamowych.

Monitoring prędkości Internetu dla każdego

UKE ogłosił w 2017 roku plany dotyczące stworzenia narzędzia do kontroli prędkości Internetu, w kwietniu tego roku rozstrzygnięto wyniki przetargu w ramach którego firma V-Speed ma stworzyć narzędzie dostępne w wersji przeglądarkowej oraz aplikacji na komputery stacjonarne.

W ramach przepisów dostawcy Internetu stacjonarnego muszą informować w zawieranych umowach o minimalnej oraz maksymalnej dostępnej prędkości transmisji danych.

Dzięki stworzeniu certyfikowanej aplikacji konsument otrzyma narzędzie do dochodzenia swoich praw z nieuczciwymi dostawcami Internetu. W tej chwili trwają testy narzędzia, które ma zostać oddane do użytku internautów w drugiej połowie 2018 roku.

“Wprowadzenie certyfikowanego narzędzia do kontroli prędkości Internetu wpłynie pozytywnie na rynek Internetu stacjonarnego. Brak odpowiednich regulacji i mechanizmów kontroli skutkował nieuczciwymi praktykami niektórych dostawców Internetu, na czym tracili konsumenci oraz uczciwi dostawcy sieci” - komentuje Niko Bałazy, Prezes Zarządu firmy S-NET, dostawcy Internetu oraz telekomunikacyjnych rozwiązań dla biznesu.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy Internetu?

Dostawcy Internetu kuszą nowych klientów wysoką prędkością pobierania danych. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki dokonując wyboru dostawcy sieci. W czasach pełnej digitalizacji naszego życia coraz więcej czynności przenosimy do Internetu. Dobrej jakości łącze nie jest tylko potrzebne osobom ściągającym filmy z sieci czy zapalonym graczom. Podejmując decyzję o wyborze dostawcy

warto zadać sobie pytania:

Czy dany dostawca oferuje Internet działający w Twojej okolicy?
Jakiego typu Internetu potrzebujesz (łącze kablowe, światłowodowe, LTE)?
O jakiej prędkości Internetu myślisz? Oczywiście to zależy od tego, do czego wykorzystujesz Internet. Im bardziej skomplikowane operacje wykonujesz (tworzenie filmów, grafiki czy choćby granie w gry), tym szybszego łącza potrzebujesz (i dobrego komputera).
Na jaki okres czasu zawierasz umowę i kiedy nastąpi aktywacja usługi?

“Ważnym czynnikiem powinien być także poziom zabezpieczeń Internetu oferowany przez dostawcę. Dzięki takim rozwiązaniom jak ochrona antywirusowa, firewall, AntyDDOS czy dodatkowy adres IP oferowanym w pakiecie z dostępem do sieci możemy wydajnie zwiększyć nasze bezpieczeństwo w sieci.” dodaje Niko Bałazy.

mat. prasowe, Netflix

Przed podjęciem decyzji o wyborze dostawcy sieci warto porównać ofertę poszczególnych dostawców. Jak pokazuje ranking dostawców Internetu stacjonarnego tworzony przez Netflix (styczeń 2018 roku) jakość świadczonych usług bardzo mocno różni się u poszczególnych dostawców. Warto poświęcić chwilę na odpowiedni research, by później nie pluć sobie w brodę.
Źródło: https://www.telix.pl/rynek/2018/03/netflix-indeks-predkosci-polskich-dostawcow-internetowych-styczen-2018-r/

W branży informatycznej nawet przy dużym bezrobociu karty rozdawali specjaliści, a co dopiero teraz! Zawody informatyczne mają wciąż świetną rpzyszłość - stabilne zatrudnienie, rosnące zarobki. Ile, na jakim stanowisku? Kliknij w ten tekst, a poznasz TOP5 najlepiej wynagradzanych specjalności w zakresie IT