To pierwsze tak duże postępowanie dla tego projektu, choć nie ostatnie. Korpus Inżynierów US Army przygotowuje oddzielny przetarg na budowę całej infrastruktury towarzyszącej.
Drugie zamówienie ma dotyczyć budowy biur, mieszkań, hangarów i innych obiektów, w których marynarze US Navy, obsługujący instalację, będą pracować i żyć. Strona amerykańska na ten cel zamierza przeznaczyć kwotę od 25 do 100 mln dolarów i przygotowuje postępowanie przetargowe.
Redzikowo czeka na tarczę antyrakietową. Protestów nie będzie. Entuzjazmu - też nie [ZDJĘCIA]
Saperzy US Army zorganizowali już nawet konferencję w Słupskim Inkubatorze Technologicznym, w której uczestniczyło około 80 zainteresowanych wykonawców. Przypomnijmy, że Amerykanie podpiszą umowę z jedną dużą firmą, z którą o ewentualnych zleceniach będą rozmawiać mniejsi, w tym miejscowi podwykonawcy.
W Redzikowie pojawili się też pierwsi żołnierze. - To pracownicy amerykańskich instytucji zaangażowanych w budowę bazy - mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON. Chodzi o pracowników Agencji Obrony Rakietowej, Marynarki Wojennej USA oraz Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych.
Bazę w Redzikowie obsługiwać będzie maksymalnie 300 marynarzy i pracowników cywilnych. Znajdą się tu wyrzutnia pocisków SM-3 i radar w budynku przypominającym nadbudówkę okrętu. Wszystkie te elementy zostaną sprzężone przez cyfrowy system Aegis Ashore. Jego morska wersja zainstalowana jest na niektórych okrętach amerykańskiej marynarki wojennej. Cztery z nich patrolują stale Morze Śródziemne i są częścią tarczy w Europie.
Tymczasem straty z tytułu obecności bazy wciąż liczą lokalne samorządy. Przypomnijmy, że konwent wójtów i burmistrzów powiatu słupskiego zlecił opracowanie raportu dotyczącego utraconych w wyniku lokalizacji elementów tarczy w Redzikowie korzyści. Dokument ma pomóc w rozmowach z rządem dotyczących kwestii rekompensat, bo tarcza wprowadza pewne ograniczenia, co może odstraszać inwestorów.
Samorządowcy liczą głównie na wsparcie przy inwestycjach infrastrukturalnych, ale także na pomoc w znalezieniu strategicznego inwestora dla regionu.
Wiadomo już, kto będzie odpowiadać za powstanie kluczowej części bazy pod Słupskiem. Kontrakt wygrała amerykańska firma.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?