Konsultacje budowy systemu pomocy osobom niepełnosprawnym -...

  Konsultacje budowy systemu pomocy osobom niepełnosprawnym - jak podzielić 1,8 mld złotych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia?

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Konsultacje budowy systemu pomocy osobom niepełnosprawnym - jak podzielić 1,8 mld złotych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia?
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dorota Abramowicz

  Przedstawiciele pomorskich organizacji pozarządowych, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, PFRON, NFZ, ZUS i samorządowcy spotkali się w poniedziałek z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Marcinem Zielenieckim, by porozmawiać o wdrażaniu "mapy drogowej" budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Wcześniej minister, dyrektor pomorskiego NFZ i dyrektor PFRON w Gdańsku na spotkaniu z dziennikarzami odpowiadali na pytania o kolejki do rehabilitacji, sytuację niepełnosprawnych dzieci między 3 a 16 rokiem życia oraz niepokojąco wysokie koszty sprzętu dla osób z niepełnosprawnością.
  Od kilkunastu dni resort rodziny, pracy i polityki społecznej organizuje w regionach spotkania konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz wojewódzkich i samorządowych, PFRON, ZUS, NFZ oraz placówek zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym. Przedstawia w nich opracowany w MRPiPS projekt "Budowy wsparcia osób niepełnosprawnych in ich rodzin"oraz działania zawarte w "Pakiecie społecznej odpowiedzialności" czyli drugim filarze budowy systemu.


  - Będą dodatkowe pieniądze, pozwalające sfinansować różne formy wsparcia osób niepełnosprawnych - zadeklarował na poprzedzającym konsultacje poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami w Gdańsku wiceminister Mariusz Zieleniecki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Konkretnie mowa o 1,8 mld złotych, które mają pochodzić z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (to tzw. danina solidarnościowa, opodatkowująca osoby zarabiające ponad 1 mln złotych rocznie) oraz z odpisu od składki na Fundusz Pracy.


  Wiceminister przedstawił rozwiązania, które zostały wprowadzone po sejmowym proteście dorosłych niepełnosprawnych i ich rodzin oraz w ramach programu "Za Życiem". Przypomniał również o podwyższeniu renty socjalnej, wzroście wysokosci zasiłku pielęgnacyjnego i opiekuńczego oraz o dofinansowaniu warsztatów terapii zajęciowej i zapowiedział zmiany w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności.

  Czytaj też: [a]https://dziennikbaltycki.pl/w-pieciu-pomorskich-przedsiebiorstwach-spolecznych-utworzono-22-nowe-etaty-dla-osob-niepelnosprawnych-i-dlugotrwale-bezrobotnych/ar/13327494

  Dyrektor pomorskiego oddziału NFZ, Elżbieta Rucińska-Kulesz przedstawiła informację o realizacji obowiązującej od 1 lipca ustawy, która miała zwiększyć dostępność niepełnosprawnych do lekarzy specjalistów, rehabilitacji, leków, środków pielęgnacyjnych i zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny. Na rehabilitację pomorski NFZ przeznaczył dodatkowo 12,5 mln złotych,a na wyroby medyczne i ortopedyczne - 7,7 mln złotych.

  - Po pierwszych dwóch tygodniach obowiązywania ustawy nie zanotowaliśmy żadnych skarg- podkreśliła dyrektor NFZ. - Skróciły się znacząco kolejki do rehabilitacji dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

  Równie optymistycznie o poprawie sytuacji osób niepełnosprawnych mówił Dariusz Majorek, dyrektor pomorskiego oddziału PFRON, który przypomniał, że Pomorskie może poszczycić się najwyższym w Polsce (29 proc.) odsetkiem osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo. Usłyszeliśmy także o planowanym wsparciu finansowym warsztatów terapii zajęciowej.  Ministra Zielenieckiego zapytaliśmy o sytuację dzieci niepełnosprawnych. Obowiązująca od 1 lipca ustawa dająca szczególne uprawnienia "osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności" - przez niedopatrzenie posłów - nie uwzględniła dzieci między 3 a 16 rokiem życia. Parlamentarzystom umknęło bowiem, że w przypadku osób do 16 roku życia w ogóle nie są wydawane orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W związku z tym rodzice muszą np. płacić za "ponadlimitowe" pieluchy i nie mogą domagać się uprzywilejowanego dostępu do specjalisty i rehabilitacji.

  - Mam świadomość pewnej luki prawnej, która tu występuje - przyznał minister Zieleniecki. - Staramy się przez proces wykładni tę lukę usuwać.

  Problemem są również bardzo wysokie koszty wózków inwalidzkich, specjalnych krzeseł, fotelików i ogólnie rzecz biorąc - sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Kiedy okazuje się, że nawet z dopłatą z PFRON cena wózka elektrycznego w Polsce jest wyższa, niż np. w Czechach, część rodzin decyduje sie sprowadzać sprzęt z innych krajów. - Zauważyliśmy już zjawisko, które jest powiązane z wysokością dopłat - powiedziała Elżbieta Rucińska-Kulesz - Mamy pewien kłopot z zachowaniem rynku. Obserwujemy to uważnie, będziemy nad tym pracować.  Zobacz też: "Chcą wyjść do społeczeństwa, to tacy sami ludzie jak my". Protesty rodziców po wejściu w życie ustawy o pomocy niepełnosprawnym  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »