Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konstytucja pomaga zrozumieć otaczający nas świat [ROZMOWA z prof. Kamilem Zeidlerem z UG]

rozm. Marek Adamkowicz
Rozmowa z prof. Kamilem Zeidlerem z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Razem z dzisiejszym wydaniem "Dziennika Bałtyckiego" Czytelnicy otrzymają płytę z nagraniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku. Ktoś może powiedzieć, że to kolejny gadżet dołączany do gazety...
Tej płyty w żadnym wypadku nie można traktować jako gadżetu! Powstała ona na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, z myślą o studentach, którzy konstytucję zgłębiają na początku studiów. Chodziło o to, aby ułatwić im zapoznanie się z treścią ustawy zasadniczej. Dożyliśmy takich czasów, że młodzi ludzie chętniej przyswajają wiedzę za pomocą nowoczesnej techniki - w formie wizualnej czy dźwiękowej - niż z książek. Pomyśleliśmy jednak, że warto poszerzyć krąg odbiorców...

...i dać konstytucję obywatelom.
Taka właśnie jest idea tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że płyta z nagraniem konstytucji w znakomitej, aktorskiej interpretacji Krzysztofa Gordona, trafi do szerokiego grona. To pierwsze wydanie konstytucji w formie audiobooka.

Wierzy Pan, że ludzie będą tego słuchali?
Zachęcałbym ich do tego. I to dla ich własnego dobra. Konstytucja jest aktem normatywnym, który określa naszą rzeczywistość. Z niej wypływają akta prawne niższego rzędu i już choćby z tego względu konstytucja zasługuje na naszą szczególną uwagę. To nasz punkt odniesienia. Ważne jest też, że konstytucja opisuje otaczającą nas rzeczywistość. Tłumaczy, czym są Sejm, Senat czy Trybunał Konstytucyjny, jakie uprawnienia ma prezydent itd. Słowem - pokazuje, jak działa cały system polityczny. Ale są w ustawie zasadniczej rzeczy, których doświadczamy wręcz namacalnie, takie jak choćby prawa człowieka i obywatela. To konstytucja gwarantuje nam wolność słowa czy zrzeszania się, z czego przecież korzystamy na co dzień.

Chętnie mówimy o prawach obywatelskich, ale mamy przecież też określone obowiązki.
Wynikają one z naszej odpowiedzialności za państwo, za wspólnotę, którą tworzymy. To dlatego jesteśmy zobowiązani do obrony Rzeczypospolitej czy płacenia podatków, którą są niczym innym jak składką na rzecz całej społeczności.
Obecna konstytucja nie wszystkim się podoba. Od czasu do czasu słychać głosy, że należy ją zmienić.
Jak pamiętamy, pracom nad konstytucją towarzyszyły gorące dyskusje, a i dzisiaj istnieje podział na jej zwolenników i przeciwników. Oczywiście, konstytucję - jeśli tylko będzie taka wola - można zmienić, przede wszystkim jednak trzeba wiedzieć, co i dlaczego się zmienia. Niestety, zdarza się, że o zmianach mówią ludzie, którzy konstytucji nawet nie przeczytali.

Jeśli nawet temat zmian w konstytucji nabierze bardziej konkretnych kształtów, to przysłowiowy Kowalski zapyta: co mnie to obchodzi? Przecież to sprawa polityków.

To błędne mniemanie. Wprawdzie cały proces legislacyjny odbywa się przy udziale polityków, ale suwerenem jest tutaj naród. Od niego zależy, w jakim państwie będziemy żyć. Pamiętajmy, że obecną konstytucję naród przyjął w referendum. Konstytucja jest więc nie tylko aktem normatywnym, ale też głosem narodu. Słuchając płyty, możemy powiedzieć, że jest to głos nie tylko w przenośni. Mamy nadzieję, że ten prezent w postaci płyty z nagraniem konstytucji przyczyni się choć trochę do podniesienia świadomości i kultury prawnej obywateli.

Rozmawiał Marek Adamkowicz

Kiedy prezydent musi skrócić kadencję Sejmu, kto stwierdza ważność wyborów i czym jest Rada Polityki Pieniężnej? - to tylko niektóre z pytań testu wiedzy o konstytucji:

Sprawdź swoją wiedzę o Konstytucji! [TEST]

Sprawdzian specjalnie dla naszych Czytelników opracował dr Marcin Michał Wiszowaty z Katedry Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych UG.

MATURA 2013 Terminy, porady, pytania, odpowiedzi
Zobacz ARKUSZE testów maturalnych i ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki