Konkursy, za które uczeń dostanie punkty przy rekrutacji do szkół średnich 2020/2021 na Pomorzu. Lista zatwierdzona przez kuratorium

mk
Najważniejsze są punkty z egzaminu ósmoklasisty, ale podczas rekrutacji - zwłaszcza do najlepszych szkół - decyduje czasem nawet jeden punkt, więc warto brać udział w konkursach Pawel Relikowski / Polska Press
Kuratorium Oświaty w Gdańsku opublikowało listę konkursów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie pomorskich szkół, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół średnichna rok szkolny 2020/2021. Sprawdźcie listę punktowanych konkursów.

Rekrutacja do szkół średnich 2020 na Pomorzu

Przy rekrutacji do szkół średnich liczy się każdy punkt. Najważniejsze zawsze są punkty z egzaminu końcowego i wybrane oceny na świadectwie. Warto jednak startować w konkursach, które są dodatkowo punktowane przy rekrutacji. Można zdobyć za nie aż 18 z 200 możliwych do uzyskania punktów.

Czytaj także

Jednak nie wszystkie konkursy są punktowane podczas rekrutacji. Sprawdź listę konkursów, za które absolwent szkoły podstawowej dostanie punkty przy rekrutacji do szkół średnich 2020/2021 na Pomorzu oraz miejsca, które są punktowane.

Rekrutacja do szkół średnich 2020. Które miejsca w konkursach są brane pod uwagę?

I. Miejsca uznane za wysokie w konkursach wiedzy i artystycznych to miejsca nagrodzone lub uhonorowane zwycięskim tytułem nadanym na podstawie regulaminów zawodów (konkursów) o zasięgu:

 • międzynarodowym,
 • krajowym (ogólnopolskim),
 • wojewódzkim,
 • powiatowym.

Czytaj także

II. Miejsca uznane za wysokie w zawodach sportowych o zasięgu:

 • międzynarodowym – miejsca 1- 8,
 • krajowym (ogólnopolskim) – miejsca 1- 6,
 • wojewódzkim – miejsca 1-3,
 • powiatowym – miejsce 1-3,

oraz miejsca uznane za wysokie w zawodach mistrzowskich o randze:

 • międzynarodowej – miejsca 1- 20,
 • krajowej (ogólnopolskiej) – miejsca 1- 12,
 • regionalnej – miejsca 1- 6,
 • wojewódzkiej – miejsca 1- 3,

zgodnie z kalendarzem zawodów okręgowych lub polskich związków sportowych.

Czytaj także

Rekrutacja do szkół średnich 2020. Które konkursy są punktowane?

Wykaz konkursów (zawodów) wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021:

I. Konkursy przedmiotowe organizowane przez Pomorskiego Kuratora Oświaty, za które zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym:

– laureat konkursu przedmiotowego – jest przyjmowany w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej/ ponadgimnazjalnej,
– za tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 7 punktów,
– za uzyskanie dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów.

Wykaz konkursów przedmiotowych:
1) przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych od klas IV z:
a. języka polskiego,
b. języka angielskiego,
c. języka niemieckiego,
d. historii,
e. biologii,
f. geografii,
g. matematyki,
h. fizyki,
i. chemii,
j. informatyki.

Czytaj także

II. Konkursy (zawody), za które zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym:

1) za uzyskany w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:

– tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
– tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów;

Uwaga: powyższa punktacja dotyczy wyłącznie zawodów wiedzy:

XXV KONKURS HISTORYCZNY im. Majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”

2) za uzyskany w zawodach wiedzy o zasięgu wojewódzkim organizowanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty tytuł:

– laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
– finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 3 punkty,

Uwaga: powyższa punktacja dotyczy wyłącznie zawodów wiedzy:

„Pomorski Turniej Wiedzy o Prawie”

3) za uzyskanie wysokiego miejsca w innych niż ww. zawodach wiedzy, artystycznych lub sportowych organizowanych przez inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:

a) międzynarodowym – przyznaje się 4 punkty,
b) krajowym – przyznaje się 3 punkty,
c) wojewódzkim – przyznaje się 2 punkty,
d) powiatowym – przyznaje się 1 punkt.

W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia w tych zawodach, z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.

Wykaz konkursów wiedzy, artystycznych, zawodów sportowych >>>

Konkursy, za które uczeń dostanie punkty przy rekrutacji do ...

Lista dyscyplin sportu, których osiągnięcia są punktowane

Akrobatyka sportowa, badminton, baseball i softball, biathlon, bilard, orientacja sportowa, biegi przełajowe, boks, bowling sportowy, brydż sportowy, curling, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, golf, jeździectwo, judo, ju jitsu, kajakarstwo, karate fudokan, karate kyokushin, karate tradycyjne, karate WKF, kendo, kick-boxing, kolarstwo (szosowe, torowe, MTB), kręglarstwo, lekkoatletyka, łucznictwo, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo szybkie – short track, modelarstwo kołowe, modelarstwo kosmiczne, modelarstwo lotnicze, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne (biegi, skoki, kombinacja norweska), pięciobój nowoczesny, pływanie, pływanie synchroniczne, płetwonurkowanie sportowe, podnoszenie ciężarów, saneczkarstwo, skoki do wody, squash, snowboard, sporty motorowe, sport psich zaprzęgów, sporty wrotkarskie, strzelectwo sportowe, sumo, szachy, szermierka, taekwondo ITF, taekwondo WTF, taniec sportowy, tenis, tenis stołowy, triathlon, wioślarstwo, wspinaczka sportowa, wyścigi psich zaprzęgów, zapasy styl klasyczny, zapasy styl wolny, żeglarstwo, żeglarstwo lodowe.

Gry zespołowe: Baseball, hokej na lodzie, hokej na trawie, kajak polo, koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka siatkowa plażowa, piłka wodna, rugby, unihokej, sporty wrotkarskie.

Do listy dyscyplin sportu, dodaje się wyjaśnienie:

W przypadku, gdy dyscyplina sportu, z której osiągnięcia kandydatów punktowane są w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, nie jest umieszczona, a absolwent legitymuje się odpowiednim dokumentem potwierdzającym uzyskanie osiągnięć sportowych, szkolne komisje rekrutacyjno – kwalifikacyjne decydują o uwzględnieniu tej dyscypliny sportu w procesie rekrutacji.

CO BYŁO NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY 2019? ZOBACZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI:

Egzamin ósmoklasisty 2019. [3.11] Matematyka - test próbny ó...

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 z języka polskiego. Testy z G...

Egzamin ósmoklasisty 2019 JĘZYK ANGIELSKI [ODPOWIEDZI I ARKU...

Egzamin ósmoklasisty 2018/2019 CKE - matematyka. Arkusze egz...

Egzamin ósmoklasisty 2019 MATEMATYKA [ARKUSZE PYTAŃ I ODPOWI...

Próbny egzamin ósmoklasisty 2018: Język polski [ODPOWIEDZI, ...

szkolnym 2019/2020 znajduje się na stronie BIP Ministerstwa Edukacji Narodowej:

FLESZ: nauczanie zdalne w czasie koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie