Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na koncepcję cmentarza wojskowego na Westerplatte ogłoszony. Nekropolia ma być gotowa za dwa lata

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Szczątki polskich żołnierzy odnalezionych na Westerplatte spoczną na nowej nekropolii na półwyspie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej koncepcję.
Szczątki polskich żołnierzy odnalezionych na Westerplatte spoczną na nowej nekropolii na półwyspie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej koncepcję. Tomasz Chudzyński
Minister kultury i wicepremier Piotr Gliński, razem z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej Karolem Nawrockim ogłosili rozpoczęcie konkursu na koncepcję architektoniczną cmentarza wojskowego na Westerplatte. Na tej nekropolii, za dwa lata spoczną, wg założeń, polscy żołnierze, m.in. ci, odnalezieni jesienią ubiegłego roku na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

- To pierwszy krok w inwestycji ważnej dla polskiej tożsamości i wyznawanych przez Polaków wartości - budowy godnego muzeum upamiętniającego pole bitwy na Westerplatte - mówił Piotr Gliński.

Karol Nawrocki podkreślił, że proces inwestycyjny budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nabiera tempa, ale wszystkie działania będą możliwe dopiero po pochowaniu bohaterów, których szczątki odnaleziono w 2019 r.

Szczątki polskiego żołnierza odkryte na Westerplatte. Spoczywały niedaleko alei prowadzącej do Pomnika Obrońców Wybrzeża [wideo, zdjęcia]

- Odnalezienie naszych bohaterów wymusza niejako poszczególne kroki naszej inwestycji i rozmach projektowanego cmentarza, godny uczczenia naszych żołnierzy - mówił.

Cały projektowany teren ma obejmować 5,5 tys. m. kw., m.in. w miejscu odnalezienia szczątków polskich żołnierzy. Koncepcja nekropolii ma obejmować cmentarz, jego przedpole i plac apelowy. Będą 24 miejsca spoczynku, m.in. dla mjr. Henryka Sucharskiego i strz. Andrzeja Kowalczyka, którzy pochowani są na obecnym cmentarzu na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz szczątków 10 żołnierzy odnalezionych w ub. roku. Jak podkreślił Karol Nawrocki, w pozostałych 12 będą mogły spocząć szczątki obrońców Westerplatte, przeniesione z innych nekropolii w całym kraju.

Ogłoszony konkurs na koncepcję nowego cmentarza na Westerplatte ma zostać rozstrzygnięty do końca tego roku (termin nadsyłania prac minie 12 grudnia). Budowa miałaby się zakończyć do września 2022 roku.

- Cmentarz będzie miejscem pamięci, interakcji kultury i edukacji, przestrzenią uroczystości patriotycznych, wojskowych i religijnych - zaznaczył Nawrocki.

Wojewoda wydał zgodę na rozpoczęcie prac na Westerplatte. Dyrektor muzeum: "czujemy się zarządcą tego terenu". Co z obchodami 1 września?

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dodał, że nekropolia ma harmonizować z historyczną zabudową Westerplatte. - Przyświeca nam powrót do oryginalnych ścieżek komunikacyjnych WST - podkreślił Karol Nawrocki.

Ogłoszenie konkursu odbyło się na tle hasła (opatrzonego hashtagiem) Łączy nas Westerplatte.

- Westerplatte zasługuje na "linię demarkacyjną" w sporze politycznym. Ono jest apelem, by o to miejsce się nie kłócić, ale zbudować na jego terenie muzeum, do którego przyjdą wszyscy Polacy - podkreślał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki